Lityum iyon bataryalar eskidiğinde dolma süreleri değişir mi?

asliara

Hectopat
Yer
İstanbul
Merhabalar.

Eski bataryalarda; batarya yiprandigi zaman/degisme zamani geldigi zaman, sarj suresine etkisi ile, bu durum kendini belli ediyordu.

Acaba yeni lityum iyon bataryalarda; bir kac sene sonra ya da batarya eskidiginde, sarjin dolma suresine etkisi oluyor mu? Oluyorsa nasil?

Merhabalar.

Eski bataryalarda; batarya yiprandigi zaman/degisme zamani geldigi zaman, sarj suresine etkisi ile, bu durum kendini belli ediyordu.

Acaba yeni lityum iyon bataryalarda; bir kac sene sonra ya da batarya eskidiginde, sarjin dolma suresine etkisi oluyor mu? Oluyorsa nasil?
Şarjların dolma süresi aşırı fark etmez.

Şöyle ultra laboratuvar senaryosu düşünebilirsin:
Yeni batarya kapasitesi 1500mAh, %20 eskimiş batarya kapasitesi 1300mAh'a düşmüştür.
Yeni batarya 100 dakikada %100'e ulaşıyorsa, %20 eskimiş bir batarya 95-105 dakikada %80'e ulaşır.
Yeni batarya 60 dakika tam güç verebiliyorsa, %20 eskimiş batarya 45 dakika civarında tam güç verir.
Yeni batarya 90 dakika sonunda tükeniyorsa, %20 eskimiş batarya 70 dakika civarında tükenir.

Tekrar merhaba.

Durum su ki; telefonu ilk aldigim yil 2 saat42 dk sarjin dolmasina kalan sureyi gosteriyordu ve dakikasi dakikasina bu surede doluyordu.

Su an 2.yildayim ve aylar once farkettim ki; dolma suresi 2 saat 30 dakikaya kadar inmis.

Bu arada yazan yazi yine 2 saat 42 dk.

Bunlar bana biraz tuhaf geldi.

Artı -1 Eksi
Aslında gösterge ile alakalı batarya kalibrasyonu dediğimiz işlemi yaparsanız veriler düzelecektir şahsen ben bu işlemde 3 saat ekran süresi kazandığımı hatırlıyorum.
Rootsuz olmuyor diye biliyorum. Rootladınız mı acaba?

Kapasite düştüğü için daha hızlı dolar.
Kalan süreyi, son anlara dek ilk telefonu aldığımdaki gibi gösterip, birden son yüzdeler hızlıca doluyor 15 dk kadar önce.

Geri
Yukarı