Logitech G102/G203 Lightsync neden tercih edilmemeli?

1.neden, sensör:
Logitech G102 Lightsync ve G203 Lightsync mouselarda AM010 adında kötü bir sensör kullanılıyor, bu sensör 120IPS 20G değerlerine sahip, bu fareyi kullanan bir arkadaşım FPS oyunları da bu fare ile hızlı hareketler (flickler) yaptığınızda takılma yaşadığını söyledi.
Bende mercury sensöre sahip G102 Prodigy modeli var, Prodigy mouselarda Logitech'in kendi ürettiği mercury sensör olduğundan takılma yok. Bu rehber Lightsync modeli için hazırlanmıştır.

AM010 Sensöre gelecek olursak rakiplerine göre çok geride bir sensör.

indir (1).png

indir.png

2.neden, tasarım:
En önemli şeye gelelim, tasarım. Bu fareye yabancılar "eggshape" diyor, bunun nedeni yumurtaya benzemesi. Yan taraflar dümdüz, herhangi bir parmak desteği yok, fareyi tutarken arka kısmında bir yükselti yok, bundan dolayı ele tam oturmuyor bu da fareyi tutarken rahatsız olmanıza neden oluyor. Bende G102 Lightsync'den daha üstün bir model olan Prodigy kullanıyorum, bir sürü fare denemiş birisi olarak bu fareyi kullandığımda aim alma kapasitem %10-%15 daha kötü oluyor bu söylediğim tasarımdan dolayı.
Bunun haricinde rakiplerinde daha ince veya hafif paracord yapıda bir kablo varken bu farenin kablosu sert, oyun oynarken rahatsız olmanıza neden olabilir.

Linkler:
Bu farede mercury sensör olamadığını söylemiştim bu konu hakkında Reddit'te bir kullanıcı konu açmış. Göz atabilirsiniz.

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

AM010 sensöre ve diğer sensörlerin özelliklerine buradan bakabilirsiniz.
(Sitedeki sensörler en üste en iyi sensör olacak şekilde sıralanmıştır)

Yerine hangi fareler alınabilir?
SteelSeries Rival 3 RGB Kablolu Optik Oyuncu Mouse Fiyatları, Özellikleri ve Yorumları | En Ucuzu Akakçe (250TL'ye bulunursa)

(320TL'ye düşüyor genelde)

Corsair Katar Pro XT CH-930C111-EU Kablolu Optik Oyuncu Mouse Fiyatları, Özellikleri ve Yorumları | En Ucuzu Akakçe (200-250TL'ye çok sayıda düştü)

Corsair Katar Pro CH-930C011-EU Kablolu Optik Oyuncu Mouse Fiyatları, Özellikleri ve Yorumları | En Ucuzu Akakçe (maksimum 200TL edebilir, Harpoon ile aynı özelliklerde)

Son düzenleme:
Bu farede bildiğim kadarıya yazılımsal dpi arttırma özelliği mevcut bu da sizin işlemcinizi yoruyor fazlasıya tabi bu 4gb 8gb ramli bilgisayarlarda kritik olacaktır diye düşünüyorum.

Bu farede bildiğim kadarıya yazılımsal dpi arttırma özelliği mevcut bu da sizin işlemcinizi yoruyor fazlasıya tabi bu 4gb 8gb ramli bilgisayarlarda kritik olacaktır diye düşünüyorum.
Her farede yazılımsal dpi artırma olayi var, bu olay farenin kendi hafizası üzerinden yapılıyor ve FPS'yi etkilemiyor. Viper minide donanımsal dpi 6400dpi, fare 8500dpi kadar destekliyor. Dpi sayısı da çok önemli bir şey değil, fps oyunlarında 1600den fazla dpi kullanan kullanıcı sayısı çok az.

2 yıldır kullanıyorum dediğin sıkıntıların hiçbirini yaşamadım.

Prodigy, Lightsync'den nasıl daha üstün? Lightsync'in çıkışı bile Prodigy'deki kusurların/hataların giderilmesi içindi.
Sensör ve kalite olarak üstün, yazdığım şeyleri okusan keşke :/
Bu arada faredeki takılmayı düşük bir hassasiyet ile hızlı hareketler yaparak anlayabilirsin, 0.7 hassasiyet 800dpi gibi.

Sensör ve kalite olarak üstün
Ya bana sanki 10 kat fark var. Olan fark maksimum 1,2-1,6 (kat) arasındadır. Estetiklik açısından Prodigy'de 1 led varken Lightsync'de 3 olması ayrıca Prodigy'de 2-3 yıl sonra oluşabilecek çift tıklama sorunlarının Lightsync'de çözülmesi Lightsync'i daha makul bir fare yapıyor.
Bu arada faredeki takılmayı düşük bir hassasiyet ile hızlı hareketler yaparak anlayabilirsin, 0.7 hassasiyet 800dpi gibi.
Ben kendi değerlerimde takılma hissetmedim hiç, bu konudan şikayetim yok o yüzden.

Ele oturma konusunda da eğer eliniz çok büyükse mouse küçük gelebilir ama küçük/orta/orta-büyük arasındaysa eliniz tam oturuyor. Tamamen farklı bir mouse tipi kullanan arkadaşıma bu mouse'u aldırdım ve çocuk oturma hissiyatının mükemmel olduğunu söyledi. Tabii bu elden ele değişen bir durum.

Ya bana sanki 10 kat fark var. Olan fark maksimum 1,2-1,6 (kat) arasındadır. Estetiklik açısından Prodigy'de 1 led varken Lightsync'de 3 olması ayrıca Prodigy'de 2-3 yıl sonra oluşabilecek çift tıklama sorunlarının Lightsync'de çözülmesi Lightsync'i daha makul bir fare yapıyor.

Ben kendi değerlerimde takılma hissetmedim hiç, bu konudan şikayetim yok o yüzden.

Ele oturma konusunda da eğer eliniz çok büyükse mouse küçük gelebilir ama küçük/orta/orta-büyük arasındaysa eliniz tam oturuyor. Tamamen farklı bir mouse tipi kullanan arkadaşıma bu mouse'u aldırdım ve çocuk oturma hissiyatının mükemmel olduğunu söyledi. Tabii bu elden ele değişen bir durum.
Sensör olarak cidden fark var. 10 kat olmasa da en az 3-4 kat var. Farenin tutuşu diğer farelerden kötü, daha iyi fareler kullanınca kötü olduğunu anlıyorsun, bunun el boyutunun bunun ile ilgisi yok, hyper x hastede ve ya viper minide örneğin farenin yanında oyuklar var, arka kısımda yükselti var ondan buna geçince çok rahatsız hissedersin.
Buraya bak derim.

Son düzenleme:
Farenin tutuşu diğer farelerden kötü, daha iyi fareler kullanınca kötü olduğunu anlıyorsun, bunun el boyutunun bunun ile ilgisi yok, hyper x hastede ve ya viper minide örneğin farenin yanında oyuklar var, arka kısımda yükselti var ondan buna geçince çok rahatsız hissedersin.
Güzel kardeşim olay tam olarak bu alışkanlık zaten. Bende bundan o tarz farelere geçersem rahatsız hissederim bunun kişiden kişiye değiştiğini anlamıyorsun.
10 kat olmasa da en az 3-4 kat var.
10 liralık fareden 1000 liralık fareye geçiş yapsak bile o sensör farkını çok az miktarda fark ediyoruz. Pro FPS oyuncusu değilsen o sensör farkını hissetmiyorsun bu bütçe aralığındaki mouselarda. Yakın bütçeli farelerde göze en hoş gelen ve ele en iyi oturanı almak her daim daha iyidir.

Geri
Yukarı