Logitech G105 Gaming Klavye ve Logitech G300 Gaming Mouse incelemesi

Arkadaşlar merhaba :) Yeni almış olduğum bu iki ürünü de elimden geldiği kadar incelemeye ve yeni klavye-mouse alacak arkadaşlarımıza da bu vesileyle yardımcı olmaya çalışacağım (Logitech G103 almıştım fakat son bir kararla G105 almaya karar verdim).

G105 Gaming Klavye avantajları ve dezavantajları:

+ Normal klavyelerde oyun esnasında kombo hamleler kullanırken bir tuşa çok bastığınızda; yapışkan tuşlar adıyla oyunu taskbara indirip kombo hamlenizi bir anda yarıda bırakır ki bu size göre hiçte iyi bir şey değil ve insanı kızdırıyor. Fakat bu durumu tek bir tuşla devre dışı bırakabilirsiniz.

+ Video izlerken veya müzik dinlerken multimedya tuşları sayesinde rahatlıkla ileri sarma, geri alma, ilerletme, durdurma ve ses kontrolünü sağlayabilirsiniz.

+ 6 adet programlanabilir G tuşu bulunmakta. Bu da her bir tuşa makrolar atayabilmek demektir.

+ Oyun esnasında çoklu tuş kombinasyonu yapıp tuşların tümüne birden basabilme ve o fonksiyonların hepsini aynı anda kullanabilme olanağı sağlıyor. Mesela; aynı anda sağlık doldurabilir, koşabilir, şarjör değiştirebilir... vs. gibi kolaylıklar sağlıyor.

+ Arkadan aydınlatmalı led ışığı sayesinde karanlıkta bile tuşları çok kolay görebilirsiniz.

+ Yazı yazarken tuşların parmaklarınıza oturduğunu hissediyorsunuz. Tabi diğer klavyeler gibi tuşlara basarken çok ekstrem tuş sesi çıkmıyor (fakat yinede tuş sesi var).

- Tuşları biraz ufak ilk başta alışamıyorsunuz fakat sonrasında alıştığınızda bir sorun teşkil etmiyor.

- Bilekliğin olmaması biraz ergonomisinden ve rahatlığından taviz verdiriyor.

- Farklı renklerde ışıklandırmaları olsaydı daha hoş gözükebilirdi (tek renk mavi ışıklandırma mevcut).

G300 Gaming Mouse avantajları ve dezavantajları:

+ 9 adet programlanabilir tuş bulunmaktadır.

+ Her iki elinizle de rahatlıkla kullanabilirsiniz.

+ İstediğiniz renkte ışık rengi koyabilirsiniz.

+ Sürtünmesi çok yumuşak olduğundan tabiri caiz ise yağ gibi kayıyor deyimini kullanabilirim :) Tabi bu da imleci çok daha rahat kumanda etmeniz demek.

+ Oyun sırasında 2500 DPI'ya kadar ayarlama yapmanız mümkün.

+ Komut tepki süresi 1 mili saniye olduğu için her komutu anında yansıtabiliyor.

+ Orta tık-kaydırma tuşu çok hassas değil, bundan dolayı orta tuşu gayet tutarlı bir şekilde yukarı aşağı hareketine maruz kalmadan kullanabiliyorsunuz.

* Şimdilik bana göre herhangi bir eksisi bulunmuyor.

nlxzjm.jpg

2rnhjxf.jpg

Alacak olan arkadaşlara bir fikir verebildiysem ne mutlu bana :) İyi forumlar.

Son düzenleyen: Moderatör:
Ya forumda neredeyse herkeste G300 gibi bir şey var. Bizim mouse da daha yerinden kıpırdamıyor. :D Oyunlar gerçekten sıkıntılı.

- - - Güncellendi - - -

Pil durumu nasıl? Çok yakıyor mu?

Logitech'in kullandığım çoğu ürününde (önceki pil ile çalışan mouse ve klavyeleri de dahil) alkalin piller en az 1-2 ay gitti, tabii ki kullanıma bağlı olarak bu süre değişebilir. Eğer amperi yüksek rechargeable piller kullanırsan pilden de tasarruf edebilirsin. Çok fazla yakmıyor :) Oyun için mouse ve klavye şart Anıl ;)

Logitech'in kullandığım çoğu ürününde (önceki pil ile çalışan mouse ve klavyeleri de dahil) alkalin piller en az 1-2 ay gitti, tabii ki kullanıma bağlı olarak bu süre değişebilir. Eğer amperi yüksek rechargeable piller kullanırsan pilden de tasarruf edebilirsin. Çok fazla yakmıyor :) Oyun için mouse ve klavye şart Anıl ;)

Aynen öyle. Bu şekilde resmen eziyet çekiyorum. :) İyi bir donanım şart oldu artık. :)

Sırf o klavyenin LED tuşları için Vatan mağazasına gitmiştim, 2 kademeli bir sistem ve iş görüyor. 100 TL fiyatı hak ediyor gerçekten.
Bunun dışında elinize tam oturdu mu acaba ? G300 küçük deyip duruyorlar.

Aslına bakılırsa G300'den inanılmaz memnunum, elime "cuk" diye oturdu desem yeridir. Zaten mouseun her iki kenar kısmında tırtıklı bir yüzey var ve kaydırmaz vazifesi görüyor. Hayır küçük değil. Büyük mouse ile küçük notebook mouselarının tam ortası büyüklükte.

G105 klavyeyi yaklaşık 1,5 ay önce aldım aldıktan 1 ay sonra bir tuşa basınca 4-5 harf birden çıkmaya başladı önce Türkçe klavyeden İngilizce klavyeye geçiyor zannettim bilgisayardan klavye ayarlarını kontrol etim ve klavyeyi farklı bilgisayarlarda test ettim sonuç aynı yani bozuk faturasını kaybettiğim için değiştiremiyorum. bazen kafasına esince düzeliyor ama sonuçta klavye bozuk.

Uyarı! Bu konu 7 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı