Logitech G29'dan sürtünme sesi geliyor

Daha fazla  
Birkaç yıldır Logitech G29 sahibiyim. Son birkaç güne kadar sorunsuz kullanıyordum. Ancak nedenini bilmediğim bir şekilde bir anda sanki içindeki dişli bir yere sürtüyormuş gibi ses çıkarmaya başladı. Özellikle direksiyon FFB ile dönerken bu sesi çok çıkarıyor ama kendim çevirirken bu ses neredeyse hiç çıkmıyor ancak direksiyonu döndürürken bir gariplik olduğunu hissedebiliyorum. Pürüzsüz dönmek yerine sanki dişli bir yere sürtüyormuş gibi dönüyor ama ses yok. Cihazın garantisi bittiği içini açtım (En ince noktasına kadar) lakin sorunu neyin oluşturduğunu bulamadım. Elektronik olmayan yerleri az miktarda gres yağı ile yağlayıp kapattım ancak sorun devam etmekte. Tahmin ediyorum ki ses motor gücünün direksiyona aktarıldığı metal dişlilerden geliyor lakin dediğim gibi, açıp baktığımda bir pürüz vs. bulamadım. Daha önce başına gelenler varsa nasıl çözdüklerini anlatırlarsa çok sevinirim.

Sesin nasıl çıktığını kaydettiğim video:
Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Motorun altında siyah hareketli bir parça var. Sağa sola oynattığımız zaman plastiği ray gibi kullanıyor. Onu da güzelce gresleyin. Elinizi korkak alıştırmayın.

Sadece üst dişliyi değil, ray niyetine kullandığı alt kısmı da gresleyin.

Motorun altında siyah hareketli bir parça var. Sağa sola oynattığımız zaman plastiği ray gibi kullanıyor. Onu da güzelce gresleyin. Elinizi korkak alıştırmayın.

Hocam dişlilere temas eden heryeri gresledim zaten. O plastik parçanın altını da gresledim ancak düzelmedi.

PCB'ye bağlanan kabloları söküp motorları çıkardığımda ses çıkaran bir parça vardı. O da iki motorun küçük dişlilerinin oturduğu büyük plastik direksiyon dişlisiydi. Motorların küçük dişlilerinin oturduğu yayların üstünde bulunan yataklara sürtüyordu ancak anladığım kadarı ile motorları yerine koyduğun zaman yaylar içeri doğru göçtüğü için o parçanın da sorun yaratmaması lazım. Onun haricinde hiçbir sorun göremedim. Direksiyonu üstü açık bir şekilde bilgisayara bağladığım zaman da gelen sesler bahsettiğim dişlilerden geliyor gibiydi. Çözemedim valla.

Son düzenleme:

Yeni konular

Geri
Yukarı