Logitech G305 Kablosuz Mouse Incelemesi

Merhaba.

Tum ekipmanimi kablosuz cihazlarla degistirmeye karar vermistim. Klavye olarak magic keyboard tercih etmistim. Mouse olarak da Logitech G305 aldim. Bu mouse'u almaya karar verirken daha once kullandigim kablolu Logitech G102'nin hayli etkisi oldu cunku mouse kasa olarak G102 ile ayni. Sadece minor farklar mevcut.

Performans:
+ Kablosuz olmasina ragmen sinyal iletim ve yayilim suresi basarili. Rekabetci oyunlar icin yeterli oldugunu soyleyebilirim. 1000Hz 1ms iletim hizina sahip bir beyni var.
+ Sensor yine oldukca basarili. Sensor kaynakli ekstra bir pozitif/negatif ivmelenme yok. Lift-off distance'i gayet iyi.
+ Donma, takilma, yavaslama gibi problemler yasamadim.
? Dahili sarjli bir bataryasi yok. Kalem pille calisiyor. Bu taraftan bakinca eksi gibi duruyor fakat sarj suresi inanilmaz uzun. Tek bir kalem pille 1 aya kadar kullanabiliyorsunuz. Bu noktadan bakinca da gayet pratik gorunuyor.
- Bluetooth destegi yok. O yuzden mutlaka USB alicisi ile kullanmak zorundasiniz. Ben Macbook icin almis oldugum bir type-c adaptor ile kullaniyorum. Performans anlaminda herhangi bir sorun yasamadim.
1628946552408.png

Ergonomi & Tasarim:
+ Claw, palm-claw tutan insanlar tarafindan bu kasa (G102, G203, G PRO) zaten epey tutuldu. Ortalama boyutlarda bir mouse.
+ Clickler cok basarili ne cok hassas, ne de cok sert. Genel olarak butun oyun tarzlari icin uygun.
+ Agirlik pil dahil 99 gram. Son 1-2 yilda 60 gram ve alti alternatifler olsa da Kablosuz bir mouse icin bu agirligin kabul edilebilir oldugunu soyleyebilirim.
+ Pil takili iken ic parcalarda rattling diye tabir edilen sallanma, tikirdama problemleri yok.
+ Kaydirma tekerlegi cok basarili.
- Sadece bu mouse ozelinde konusmuyorum; bence bu kasayi kullanan tum mouse'larin (G102, G203, GPRO ve G305) sol yanindaki ileri, geri dugmeleri kotu konumlandirilmis. Bas parmagindan destek alarak tutan insanlar icin tutus gucunu bir miktar azaltabiliyor bu tasarim.
- Uzerinde herhangi bir rubber grip yok. Elleri cok terleyen insanlar icin uzun sureli kullanimda mouse bir sabun haline donusebiliyor.
- DPI indikatoru disinda herhangi bir isiklandirma mevcut degil.
1628946591244.png

1628947057890.png

Fiyat:
- Piyasada yaklasik 500 TL'ye satiliyor. Performans olarak iyi bir mouse fakat bu fiyati hak ettigini dusunmuyorum. Ama piyasada bu kadar uygun bir alternatifi de malesef fazla yok.

Not: Macbook ile herhangi bir uyum problemi yok. Her sey gayet guzel calisiyor, yazilimi dahil.

Ürünün tek kötü yanı çift tıklama problemi olan Omron 10m kullanması. Ama herkes bu sorunu yaşamıyor. Belki bu bütçede Fury Z daha iyi bir seçenek olabilir.(Fury Z kullanıyorum)

Geri
Yukarı