LOL mü Dota 2 mi ? ( Bıktıran Soru )

Regalbeyin

Hectopat
Daha fazla  
Meslek
Öğrenci
Başlıkta da belirttiğim gibi 2 oyun arasında tıkanmış durumdayım.Bir yandan karakter satın almak gibi bir zorluk olmayan dota 2'yi oynamak isterken diğer taraftan da arkadaşlarımla beraber vakit geçirmek için LOL oynamak istiyorum.

Genel olarak 2 oyunu da oynayıp şikayetleri gözlemledim.LOL'deki yaş sınırı aşağıya doğru indiğinden dolayı insanlar oyundan zevk almamaya başlamış.Aynısıyla da zaten karşılaşmıştım LOL'de.Oyuna girdiğimde aşağıda 10 yaşındaki çocukların saçma kavgaları beni oyundan soğutmuştu.

Dota 2'de ise " Lanet Olsun Ruslar " lafını çok duydum.Oyunda rusların çok olması , diğer oyunculara sıkıntı yaratıyormuş.

Ancak yani neye başlayacağımı bilemiyorum.Ben yani oyuna para yatıran biri değilim yani oyun alırım ancak yükselmek için para yatıramam.Bu yüzden Dota 2 ilgimi çekiyor.Ancak LOL'deki turnuvalar, arkadaşlarımın LOL sohbeti beni LOL'e de yaklaştırmıyor değil.

Aradığım oyun Takım oyunu + Taktik gerektiren + Ücretsiz bir oyun.

Yani LOL mü Dota 2 mi ?

Not : Yeni yeni MOBA oyunları çıkabiliyor eğer başka bir tavsiye edeceğiniz oyun varsa onu da söyleyebilirsiniz.

Ben ve birkaç arkadaşım LoL'ü uzun süre oynadıktan sonra DotA 2'ye geçtik. Kahramanlar ve oyun yapısı bana daha güzel geliyor. LoL'deki gibi Ability Power (Yetenek Gücü) gibi kavramların olmaması, yani yeteneklere hasar eklenmemesi bence daha iyi bir özellik. Uzun süre DotA 2 oynadıktan sonra LoL gireyim dedim, sanki sırf farm üzerine kurulu bir oyun gibi geldi. Support'sanız ve karşı takımın carry'siyle yolda karşılaşırsanız filan genelde öldünüz demektir. Ama DotA 2'de stun süreleri uzun olduğu için, yeteneklerin vurması için tek gereksiniminiz seviye olduğu için support'ken de biriyle teke tekte mücadele şansınız oluyor, oyuna etkiniz daha büyük.

Bir de LoL'de Yetenek Gücü'yle vuran (AP) hero'ların skillerini atıp bitirince düz atak bile yapmaları gereksizdi çünkü vurmuyordu. DotA 2'de birincil özelliğinizin puanından hasar eklendiği için skill'ler bitince kalakalmıyorsunuz, az da olsa vuruyorsunuz. Ama AP sisteminin avantajları var, onu da seven var.

Bir de DotA 2'de aktifi olan item'lar çok ön planda. Bazı item'lar vurdurmaktan ya da can vermekten çok işlevsellik için gibi. Mesela LoL'deki flash benzeri bir işlevi olan, 2150 altına satılan ve hiçbir şey vermeyen Blink Dagger'ı oyun sonu paranız varsa bile satmayabilirsiniz çünkü her zaman ihtiyaç duyulabilecek bir item'dır. Turnuvalarda envanterindeki birkaç ward, tamamlanmamış ayakkabı ve town portal'la oyun kazanan takımda olan support'lar bile görebilirsin. (Bu da AP sisteminin olmamasının avantajlarından.) AP sistemine çok takmış durumdayım çünkü LoL oynarken AP hero'ları sevmezdim sırf skiller'i cooldown'a girince işe yaramadıkları için.

LoL'deki meta çok mantıklı ama bir süre sonra sıkıcı gelen bir meta. DotA 2'de oturmuş bir meta yok ama 5 kişi girdiğinizde istediğiniz oyun yapısını oynamaya müsait, daha taktiksel. Ama LoL'e beş kişi girseniz yine 2-1-1-1 dağılımınız olacak, başka türlü kazanmanız zor.

Bunları okuduğunda DotA 2'yi daha çok sevdiğimi anlamışsındır. Ama yine de en iyi MOBA arkadaşlarınla oynayacağındır. Tek girmek zevkli olmuyor böyle oyunlara.

Bu soruyu 2 ay önce bende çok sordum kendime. Arkadaşlarım LOL oynuyor ben ise DOTA 2 ye yeni başlamıştım. Bir kaç maç attıktan sonra arkadaşların ısrarı ile LOL'e geldim. Dota 2 deki tuş ayarlarım dan sonra biraz zor geldi ama Dota 2 ye göre ayarladım oyunu. Şimdilik takılıyorum ve Dota 2 fazlasıyla uzak geliyor gözüme. Ek olarak bir tavsiye, eğer LOL oynamayı düşünüyorsan Türkiye sunucularında oynama derim. Ben şahsen Türkiye sunucularında oynuyorum ve klavyeyi kıracak duruma geldiğim çok oluyor. Hayatında etmediğin kadar küfür edersin TR sunucularında. Gerçi diğer sunucular nasıldır o konuda fikrim olmadan söyledim bunu. :)

Ben ve birkaç arkadaşım LoL'ü uzun süre oynadıktan sonra DotA 2'ye geçtik. Kahramanlar ve oyun yapısı bana daha güzel geliyor. LoL'deki gibi Ability Power (Yetenek Gücü) gibi kavramların olmaması, yani yeteneklere hasar eklenmemesi bence daha iyi bir özellik. Uzun süre DotA 2 oynadıktan sonra LoL gireyim dedim, sanki sırf farm üzerine kurulu bir oyun gibi geldi. Support'sanız ve karşı takımın carry'siyle yolda karşılaşırsanız filan genelde öldünüz demektir. Ama DotA 2'de stun süreleri uzun olduğu için, yeteneklerin vurması için tek gereksiniminiz seviye olduğu için support'ken de biriyle teke tekte mücadele şansınız oluyor, oyuna etkiniz daha büyük.

Bir de LoL'de Yetenek Gücü'yle vuran (AP) hero'ların skillerini atıp bitirince düz atak bile yapmaları gereksizdi çünkü vurmuyordu. DotA 2'de birincil özelliğinizin puanından hasar eklendiği için skill'ler bitince kalakalmıyorsunuz, az da olsa vuruyorsunuz. Ama AP sisteminin avantajları var, onu da seven var.

Bir de DotA 2'de aktifi olan item'lar çok ön planda. Bazı item'lar vurdurmaktan ya da can vermekten çok işlevsellik için gibi. Mesela LoL'deki flash benzeri bir işlevi olan, 2150 altına satılan ve hiçbir şey vermeyen Blink Dagger'ı oyun sonu paranız varsa bile satmayabilirsiniz çünkü her zaman ihtiyaç duyulabilecek bir item'dır. Turnuvalarda envanterindeki birkaç ward, tamamlanmamış ayakkabı ve town portal'la oyun kazanan takımda olan support'lar bile görebilirsin. (Bu da AP sisteminin olmamasının avantajlarından.) AP sistemine çok takmış durumdayım çünkü LoL oynarken AP hero'ları sevmezdim sırf skiller'i cooldown'a girince işe yaramadıkları için.

LoL'deki meta çok mantıklı ama bir süre sonra sıkıcı gelen bir meta. DotA 2'de oturmuş bir meta yok ama 5 kişi girdiğinizde istediğiniz oyun yapısını oynamaya müsait, daha taktiksel. Ama LoL'e beş kişi girseniz yine 2-1-1-1 dağılımınız olacak, başka türlü kazanmanız zor.

Bunları okuduğunda DotA 2'yi daha çok sevdiğimi anlamışsındır. Ama yine de en iyi MOBA arkadaşlarınla oynayacağındır. Tek girmek zevkli olmuyor böyle oyunlara.

Tek başıma da zevk alıyorum aslında da işte arkadaşlarım da biraz çekiyor kendi tarafına.Ancak hep onlarla oynama imkanım da olamayabiliyor o yüzden DOTA 2 biraz daha çekici geliyor bana bir de şu anda LOL oynayan birinin yorumu lazım.

- - - Güncellendi - - -

Bu soruyu 2 ay önce bende çok sordum kendime. Arkadaşlarım LOL oynuyor ben ise DOTA 2 ye yeni başlamıştım. Bir kaç maç attıktan sonra arkadaşların ısrarı ile LOL'e geldim. Dota 2 deki tuş ayarlarım dan sonra biraz zor geldi ama Dota 2 ye göre ayarladım oyunu. Şimdilik takılıyorum ve Dota 2 fazlasıyla uzak geliyor gözüme. Ek olarak bir tavsiye, eğer LOL oynamayı düşünüyorsan Türkiye sunucularında oynama derim. Ben şahsen Türkiye sunucularında oynuyorum ve klavyeyi kıracak duruma geldiğim çok oluyor. Hayatında etmediğin kadar küfür edersin TR sunucularında. Gerçi diğer sunucular nasıldır o konuda fikrim olmadan söyledim bunu. :)

Arkadaşlarımla oynamak için Türkiye serverin de oynamam lazım eğer arkadaşlarımla oynayamazsam Dota 2 oynarım.

Tek başıma da zevk alıyorum aslında da işte arkadaşlarım da biraz çekiyor kendi tarafına.Ancak hep onlarla oynama imkanım da olamayabiliyor o yüzden DOTA 2 biraz daha çekici geliyor bana bir de şu anda LOL oynayan birinin yorumu lazım.

LoL hakkında da merak ettiğin bir şey varsa sorabilirsin. Uzun süre oynadım, hâlâ arada bir ARAM moduna giriyorum. LoL oynayan biri de DotA oyna demez sonuçta, herkes oynadığı oyunu önerir :) Benim tavsiyem zamanın varsa ikisini de oyna (alışman zor olacak başlarda) sevdiğine devam et.

Biri beni ikna edene kadar galiba dota 2 oynayıp moba oynamayan arkadaşlarımı dota 2 ye başlatmaya çalışacağım.

Bende arkadaşlarıma Dota 2 ye gelin diyorum. Dinletemiyorum. Lol´ün çok saçma skinleri var. Dota daha realistik. 20 de surrrender olayı bence çok saçma. Bende arkadaşlarla oynuyorum arada sırada tam adamların surlarına dayanmışız,surrender diyorlar. Çoğu oyun early game,mid game oynuyorsun o son oyunu oynayamıyorsun. Birde recall olayı var ayrı saçmalık Kill aldıktan sonra recall atıyorsun. Kuleler çok değerli kule altı hiç bir şey yapamıyorsun. Saçma sapan counter olayı var. Resmen kitleyen herolar. Dota counter yapmak için doğru item ı çekmek önemli daha yavaş ve stratejik. Support dedikleri heroların supportlukla alakası yok. Sen arkadaşlarına dota 2 yi göster. Dota 2 daha yeni çıktı o yüzden fazla bilinmiyor lol kadar.

Son düzenleyen: Moderatör:
Özeti : Oyunda zorluk çekmek istiyorsan : DotA 2, ama gidiyim 30 adam öldüreyim diyorsan : Lol Ben DotA 2 oyuncusuyum LoL'e girdiğim zaman tek başıma oyunu ezip geçiyorum. ( Dereceli maçta )

Şimdi Wepladan falan geldiysen Dota ya alışkınsan Dota2 çok rahat gelir sana. O Dota'nın dinamikleri olduğu gibi kalmış Dota 2 de ki Valve çok iyi yapmış cidden. Grafik anlamda da çok ilerde. Ancak yeni bir MOBA oyuncusuysan LoL'e başlarsın. Ne hard lane easy lane derdi nede deny derdi var. Oyun gayet basit öldüğünde paran bile gitmiyor. :D

Uyarı! Bu konu 11 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı