LoL oynarken kasma hissiyatı

Ravebn

Hectopat
LoL'de maça giriyorum. 144Hz monitörüm var ve 144 FPS de alabiliyorum, sıkıntı olmuyor. Bir anda dakika 8'de oyun kasmaya başlıyor ve dakika 15'e kadar devam ediyor. FPS de bir düşüş olmuyor, monitörde de sıkıntı olmuyor ama oyun kasıyor hissiyatı veriyor. Sanki 40 50 FPS'de oynuyormuşum hissiyatı veriyor. Neden böyle olduğunu anlamadım.

Son düzenleyen: Moderatör:
Şu videoyu izleyerek Afterburner ayarlarınızı yapın:

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

LOL'u tekrar açıp aynen oynamaya başlayın ve Afterburner ile FPS değerlerinizi takibe alın. Özellikle bakmanız gereken değerler %1 ve %0.1. Sonrasında o değerleri bizimle paylaşın.

Şuna benzer bir görüntü olması gerekiyor:

1656246007834.png

Probleminizi biraz daha iyi anlamış oluruz.
Sisteminizi de paylaşmayı unutmayın.

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.

LOL'u tekrar açıp aynen oynamaya başlayın ve Afterburner ile FPS değerlerinizi takibe alın. Özellikle bakmanız gereken değerler %1 ve %0.1. Sonrasında o değerleri bizimle paylaşın.

Eki Görüntüle 1432284

Şimdi indirip ayarlayacağım.%1 ve %0.1 derken neyden bahsediyorsunuz anlamadım.

RX580 8gb
Ryzen 5 2600

Corsair Vengeance LPX 8x2GB 3000MHz​

Şimdi indirip ayarlayacağım.%1 ve %0.1 derken neyden bahsediyorsunuz anlamadım.

RX580 8gb
Ryzen 5 2600

Corsair Vengeance LPX 8x2GB 3000MHz​

Videoyu izlerseniz göreceksiniz. Merak ettiyseniz ne olduklarını :

Eki Görüntüle 1432284

Bütün ayarlamaları yaptım oyunu hangi zaman dilimindeki fps değerlerini baylaşmam lazım?

Aynı sistemle (Sapphire Nitro+ RX580 ve R5 2600) aynı sorunu yaşıyorum. Riot destek ile sürekli iletişim halindeyim. Oyun esnasından kayıt, stres testi, oyun kayıtlarını vs. gönderdim. Henüz bir çözüm bulabilmiş değiliz. Saçma bir şekilde oyun başladığında herhangi bir problem yokken bir süre sonra (6-8 dk) fps dropları yaşanmaya başlıyor. Oyun ilerledikçe bazen düzelebiliyor. Garip bir durum açıkçası.

League of Legends_2022.06.26-18.17 (2).png

@Süleyman Yusuf

Aynı sistemle (Sapphire Nitro+ RX580 ve R5 2600) aynı sorunu yaşıyorum. Riot destek ile sürekli iletişim halindeyim. Oyun esnasından kayıt, stres testi, oyun kayıtlarını vs. gönderdim. Henüz bir çözüm bulabilmiş değiliz. Saçma bir şekilde oyun başladığında herhangi bir problem yokken bir süre sonra (6-8 dk) fps dropları yaşanmaya başlıyor. Oyun ilerledikçe bazen düzelebiliyor. Garip bir durum açıkçası.

Eki Görüntüle 1432499
@Süleyman Yusuf
Bende böyle bir sonuç bekliyordum diğer arkadaştan.

Takılmaların bir kaç kaynağı vardır:

1. Sıcaklıklardan ötürü işlemcinin hız düşürmesi.
2. Sistemde yeterince RAM bulunmaması veya XMP-DOCP açık olmaması.
3. Kullanılan depolama birimlerinin sorunlu olması.
4. Online oyun oynuyorsanız internetinizin yeterli olmaması.
5. Ekran kartı belleğinin yetersiz gelmesi.

Bunları kontrol ettikten sonra hala problem yaşıyorsanız genelde oyunun optimizasyonu yüzünden oluyor. Bildiğim kadarıyla LOL'de DX9 API'ı kullanabiliyorsunuz, onu deneyebilirsiniz.

Geri
Yukarı