LoL Platin Ligine Çıkma Tavsiyesi

Kardeşim oynuyor bu oyunu, onun ligi elmas 1, dikkat ettiği şeyler aslında küçük hesaplar ve satranç mantığı ile karşıdakinin hareketlerini tahmin etmek.
Örneğin, manası yok karşı adam bana atlayacak şimdi bak nasıl keseceğim diyor ve adam buna atlıyor o arada LVL alıp adamı kule yardımı ile kesiyor sonra da "bak ne dedim, bu salak direk atladı ben 1 minion sonra LVL aldım manam geldi adam kule altına girdi hesap etmeden" diyor.

Çok tek düze bir soru bu. Meta şampiyonları takip et. Profesyonel oyuncuların oynayışını izle. Antrenman modunda dene, ısın. 2-3 Normal oyun at sonra Ranked gir.

Birkaç şampiyonu oyna, onlarda ustalaş. Daha fazla oyun gir. Kazanma oranın %51 bile olsa normal şartlarda yükselmen gerekir.
Support oynayacaksin. En basit yol bence.
Yok hocam. Takım oyunu bu. Siz nerede oynarsanız oynayın, ne kadar iyi oynarsanız oynayın gelip maçı satanlar oluyor.

Birkaç şampiyonu oyna, onlarda ustalaş. Daha fazla oyun gir. Kazanma oranın %51 bile olsa normal şartlarda yükselmen gerekir.

Yok hocam. Takım oyunu bu. Siz nerede oynarsanız oynayın, ne kadar iyi oynarsanız oynayın gelip maçı satanlar oluyor.
Bir takimda support iyi olunca her sey yolunda gidiyor resmen.
Ranked macta 0/5 giderken bir supportun yardimiyla 10-15 skor alip oyunu kazandigimi biliyorum ben. Geri donulmesi imkansiz olarak dusundugun bir yerden birde. Support takimin kalbidir bence.

Altın 2 kümesindeyim. Bu kümede gereksiz insanlar kaynıyor. Eşleştirme sistemi çok kötü. Takımıma silver 2-3 hatta 4 bile gelebiliyor. Bence altın adam altınla oynamalı. Support oynamak hoştur ama takımda aynen denildiği gibi bir tane kötü oyuncu oldu mu çok zor oluyor. Yanına bildiğin bir adam alacaksın adc oynayacak anca öyle. Bazen şans eseri kalan 3 adamda kötü oynuyor. O zaman bırak adc-support kasmasını rakip takımın suikastçisinden tek yemek kalıyor.

Bir takimda support iyi olunca her şey yolunda gidiyor resmen.
Sizde öyle olabilir. Ben destek oynayınca ADC beyin yoksunu oluyor. Ormancı gelip ölüyor. Mid ve top besliyor. Bunlardan en az ikisi oluyor. Dün bir maça girdim. Bizim ADC kötü, hatta berbat oynuyordu. Destek kötü oynuyorsun dediği için daha beter beslemeye başladı. Rakip üsse gidip "tüh ya, kestiler beni; çok iyi oynuyorlar" gibi şeyler söyleyip durdu.

Support oynamak en kısa yol. Bizzat kendimden biliyorum. Lakin ADC korkak oynayan ya da karşıdaki Support'u dodgelayamayan biriyse hiçbir türlü çıkamıyorsun ligden.

Mid veya top lane oynarak gayet rahat çıkarsınız. Önemli olan çıkabilecek kadar iyi oynayıp oynamadığınız. TR'de plat eloda smurf kasıyorum geçenlerde. Lux oynuyordum karşımdaki Fizz de birkaç kere benim ormancımı kesti ve laneyi kazandı dolayısıyla. Ama kazanan taraf biz olduk çünkü adam ne wave management biliyor ne base atması gereken zamanı biliyor ne Roam atması gereken zamanı biliyor. Kısaca dümdüz sap gibi oynuyor. Sen hero mekaniklerini bilsen ve lane kazansan bile oyun bilgin yoksa tırmanamazsın. Bense objektiflere oynuyorum laneyi slow pusha bırakıp bota veya topa gank atıyorum, ormancım ile beraber hareket ediyorum. Kısaca takıma liderlik ediyorum işte. Yapılması gereken de bu. Ayrıca lane phaseyi nasıl oynayacağını bilmek de önemli. Mesela ne zaman lane freezelenir, hangi herolar freeze kırabilir, ne zaman slow push yapılır, hangi match-up kazananı kim, ne zaman power spike oluyor bu herolar, nasıl trade yapılır gibi gibi.

İnsanlar abi adamı 5 kere kestim ama takım yine çok kötü diye mızmızlanıyor. Oysa mızmızlanmak yerine haritadaki efektifliğini arttırsa yani görüş alsa, Roam atsa, karşı ormancıyı darlasa bunlar olmayacak. 10 oyunda illa 1-2 defa taşıyamacağınız insanlar geliyor normal. Ama eğer o elodaki insanlardan daha iyi mekaniklere sahipseniz ve oyunu da daha iyi okuyorsanız kesinlikle tırmanırsınız. Ben bunun için "coaching" kanallarını takip etmenizi öneririm. İki tane örnek bırakayım şuraya:

Uyarı! Bu konu 5 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Yeni mesajlar

Geri
Yukarı