Rehber LoL düşük elodan çıkma

MarkV

Kilopat
Makaleler
4
Daha fazla  
Merhaba arkadaşlar. Size deneyebileceğiniz düşük elodan çıkmak için kendi kullandığım taktiğimi anlatacağım. Umarım faydası olur.

Takımı muteleyin! İlk yapacağınız şey bu. Takımı muteliyorsunuz takımla iletişimi ne olursa olsun kesiyorsunuz. Artık bir takım oyununda değilsiniz.

1) Ana/main karakter belirleme;
Düşük liglerde gerek oyun akışı gerek takımdaki oyuncuların gerginliği yanında çok iyi bilmediğiniz (karakterin yeteneklerini özelliklerini bilmek yetenek atışı hangi durumda hangi komboların yapılmasını bilmek demek değildir.) Karakterlerle boğuşmak sizi çıkmaza sokacaktır o yüzden öncelikle bir karakter ve bir koridor seçip orada oynamanız gerekiyor. Düşük elo için mid öneriyorum. Çünkü alt ve yukarıya roam atmak karşı ormancıyı gördüğünüzde onu darlamak için haritanın ortası en uygun yer. Bana göre bu elodan kurtulmak için en iyi ve main karakterim Viktor öneriyorum. Aşağıda neler yapmanız gerektiğini de yazacağım.

2) Altına kadar takım oyununu unutun;
Evet yanlış gelebilir çünkü bu oyun bir takım ve takıma dayalı strateji oyunu. Altın lige kadar takım kelimesini unutuyoruz çünkü daha alt liglerde oyuncular takım oyununu yanlış anlıyor. Bu yüzden o elolardalar. Tek yapacağınız doğru karakteri main seçmek ve doğru koridorda oynamak. Yukarıda belirttiğim gibi orta koridor oyun taşımak için en iyi koridor.

3) Takım oyununu unutun karşı takımı değil;
Bunu biraz daha açmak istiyorum. Takım oyunundan kastım sadece lane yapmak değil. Kaçınmanız gereken şey örneğin ormancınız ormanda 2V1 yakalanıp sizden yardım isteyerek. İkinizi de öldürtebilir. Bazen kendisi ölmemek için yardım isteyer. Siz gidincede kaçan sizi ölüme terk eden oyuncular oluyor. Bunu da asla yapmıyoruz ve yapanlarada gitmiyoruz. Sizin yapacağınız şey takımınızın ölmemesini sağlamak karşı takıma skor gitmemesini sağlamak. Fark ettiğiniz ve kurtaracağınızı düşündüğünüz zaman gidebilirsiniz. Ayrıca karşı takım espor takımı gibi gelebilir. Kendi takımınıza göre değil karşı takıma göre hareket etmek bu ligde daha faydalı olacaktır.

4) Roam;
Roam atmak karşı takımı baskılar psikolojik yıkıma uğratır. Ancak totemli yere pat diye dalmak sizi geri düşürür. Zaten düşük eloda harita kontrolü olmadığı için oyuncular çok ileri çıkıyor o sırada rakibinize çaktırmadan kaybolabilirsiniz. Hatta base attıktan sonra yan koridorlara gitmek daha avantajlı olur. Yan koridorların baskın yiyeceğini anladığınız sırada da roamlayabilirsiniz. En azından rakibin skor almasını engeller. Ancak dikkat edin, mini haritayı takip etmeden canınız sıkılınca roamlarsanız geri düşebilirsiniz!

5) Totem ve harita kontrol;
Totem atarken gagalar ve nehrin arası gibi yerleri seçmeniz size avantaj sağlayacaktır. Hem orman girişinizi hem de nehirden gelecek tehlikeleri görmüş olacaksınız. Asıl avantajı tarayıcıyla öyle yerlere oyuncular bakmıyor. Çalılar ilk bakılan yerler. Farm yaparken farma kitlenmenize gerek yok kitlenmeden de farmınızı yapabilirsiniz emin olun. O sırada gözünüz mini haritada olsun size alışkanlık kazandırır.

5) Eşya seçimi;
İnternetten Build'lere bakmayın! Bu Build'ler düşük elo için değil. Dengeli oyunlar için yapılıyor. Yapanlarda yüksek elo oyuncular. Absürt itemlerle bile bu eloda oyun taşıyabilirsiniz ama itemlerinizin kesinlikle bir objektifi olmalı. Örneğin karşı takım çok kasmış ad iseler size %30 canın altına düşecek hasar aldığınızda kalkan veren itemler, zhonya gibi itemler olmalısınız, zırh kasmamalısınız. Çünkü kasmış ad için bir anlamı olmayacaktır. Aynı şekilde AP Hero'lar içinde bu geçerli. Hasar + anlık korumaya yönelin. Düşük eloda item kasmadaki en büyük yanlışlar mid ADC ve Support'da oluyor. Öncelikle Support iseniz Support itemi almak zorundasınız. Karakteriniz başka şekilde potansiyeline ulaşamaz. ADC'niz iyi değilse oyundaki en iyi oyuncuya item bufflarınızı verin ve gezin. Ama boş değil totem atmak ve totem bulmak için. ADC iseniz bazı karakterler dışında zırh deşme olayına girmeyin kritik Build kasın. Mid iseniz ve bence elo kasmak için mid oynamalısını az sonra detaylıca değineceğim.

6) Objektifler;
Bu eloda dağ ve alev ejderi dışında diğer objektifler önemli değil. Baronu kullanmak bilinmiyor (sadece altın avantajı kalıyor) genelde baron alındıktan sonra 2 dk içinde takım ölüyor. Altın avantajıda burada yitirilmiş oluyor. Karşı takım alev ve dağ ejderi alırken harekete geçmek iyi fikir. Onun dışında ejder ve baron almak için saçma sapan zamanlamalarda takımı öldürtmeyin.

Viktor mid ile oyun taşımak;
Öncelikle düşük eloda Viktor orta/geç oyun karakteridir.
Viktor 2014'ten beri oynadığım ve bence her hali harika olan tam bir düşük elodan kurtarıcı karakter.

A) Mobil olması.
B) Hızlı itebilmesi ve çok kolay farmlayabilmesi.
C) Ölçekli bir karakter olması yani geri düşseniz bile hasarınız düşmeyecek belli bir oranda yükselecektir.
Bu elodan çıkmanız için yeterli özellikler
E yeteneğini tam potansiyelinde kullanmak biraz zaman alabilir. Onun dışında çok da zor olmayan bir karakter bu elo için karşınıza ne gelirse gelsin oynayabileceğiniz ancak yüksek elo da. Syndra, Orianna, Diana gibi uzaktan oynayan veya aniden üzerinize atlayabilen karakterler varken problem olabilen bir karakter.

Spell seçimi olarak kesinlikle tutuştur alıyoruz veya arındır bu eloda ışınlan ile oyun yapmak zor çünkü takım oyunu oynamıyoruz lane e gitmek içinde ışınlana ihtiyacımız yok çünkü rakipde düşük elo ve lane itmeyi bilmiyor.

Rün olarak ne seçseniz yarayacaktır istediğiniz rünü düzebilirsiniz oynayış tarzınıza göre değiştirin farklı rünler deneyin.

İtem olarak her oyun alacağımız 2 item var ilk olarak doranın yüzüğü veya göz yaşı alıyoruz, yüzük alırsanız bir sonraki dönüşte göz yaşı alın ama bence göz yaşıyla başlamanız daha iyi. İlk item asırlık sopa alıyoruz bu item Viktor'un zamanla güçlenmesini daha da güçlendirecek mobilite sağlayacak ve yetenek kullandıkça canınızı dolduracaktır erken oyunda geri düşseniz bile hayatta kalmanıza yarayacaktır. Asırlık ardında serapin alıyoruz bu itemi aldığımızda anlık olarak güçleneceğiz oyunamak daha kolay gelecektir kısacası bu iki item Viktor'un ihtiyaç duyduğu her şeyi veriyor 3.item lich boğan alabilirsiniz her ne kadar şu an geri kalmış olsa da Viktor için hala çok iyi. İlk iki itemden sonrası sizin duruma göre alacağınız itemler ağır yara açma zhonya gibi 4 veya 5.de rabadon alırsanız daha iyi olur. Bu itemlerle Viktor ile 4 kişi arasına rahatlıkla girip çıkabilirsiniz suikastçılarda size tek atamayacak Malphite gibi karakterleri ultisiyle ölmeyeceksiniz güzel bir hasarınızda olacak.

Viktor'la oynamak lane yapmak değil e yeteneğinizi güçlendirdikten sonra farmı umursamayın roam atın karşı takımın kabusu olun nerede ileri çıkmış biri varsa üstüne çökün ve mutlaka alamayacağınız Killer'den asist almaya çalışın W atın Q atın bir şekilde alın asistler pasifimiz için gerekli genelde bu eloda TF de takımın tamamı tanka yönelir takıma laf anlatamazsınız onlar yapacağını yapar bu durumda arkaya sarkıp hız avantajınızla gir çıklarla rakibin geri kalanını TF'den uzak tutmak eğer gerçekten bu eloda sıkışmış iyi bir oyuncuysanız bu tarz TF'lerde arkadan 4 de 4 çok rahat alırsınız. Viktor gibi metada olmasa da karakterleri oynayın Orianna, Aurleon Sol, Chogat, gibi karakterlerle oynayabilirsiniz buradaki önemli olan takım oyununu bahsettiğim şekilde unutmak roamlamak ve serapin asırlık almak.

Bu rehber Bronz Gümüş ve bazen Altın elo için geçerli Altından sonrasında bu söylediklerimi unutmanız gerekiyor. Metaya İnternetteki Build rehberlerine bakmayın onlar dediğim gibi yüksek elolar için geçerli düşük eloda ilk amaç kasmak ve kasmış rakipden tek yememek. Bu taktiği uygulayacak 2 kişi rahatlıkla 3 v 5 oyunu kazanır hatta eloda sıkışmış 2 kişi 2V5 oyun kazanabilir.

Son düzenleyen: Moderatör:
En son altında elohell oldum ve oyunu sildim. İstediğin kadar taktik düşün sabaha kadar en iyi heronu oyna ben yüksek liglerdeki profesyonel olsun veya olmasın her türlü oyuncunun bu düşük lig bataklığından duo/pre ile çıktığına inanıyorum tek başıma ancak altın 3'e kadar çıkabildim sonrasında ne mi oldu? Altın adamlar bronz elodan daha feeder çıktı ve elo hell oldum. 12 win streak olan karşılaşma geçmişime sonrasında 20 maçta 18 lose aldım feedledim mi? hayır; lane mi kaybettim? hayır. Takımla mı chatleştim?hayır
Ne mi oldu? 20 maç boyunca her maça ya pre afk ya feeder ya derecesiz ya da oyun bilmeyen adamlar geldi kısacası oyun daha fazlasına izin vermedi.
Burada bunu anlattığımda bir kişi nickimi istemişti verdim ve evet, gerçekten feedlememişsin iyi de oynamışsın ama takımın berbat gelmiş dedi.
Bu oyunda istediğiniz kadar iyi olun yeteneğiniz sizi yüksek liglere çıkarmayacaktır ama yüksek liglerde tutacaktır , iyi bir pre ile ancak yükselebilirsiniz. Saygılar.

ADC mainim altın 3 eşleşmeli maçta takım arkadaşlarıma benim önümde durmaları gerektiğini anlatınca "Neden duralım ölmekten korkuyorsan tank oyna" demişlerdi. Sonrasında elo hell olup oyunu sildim.

Dostum presiz Yuumi oynadığım için demire düştüm. Emin ol burası Altından daha kötü. Çıkma şansın yok çünkü sürekli smurf geliyor. İyi oynadığımı asla iddia etmiyorum ama demire düşecek kadar kötü olmadığımı düşünüyorum.

No offensive. Ama sizin de düşük elo olduğunuzu düşünüyorum. Muhtemelen platsınız. Plat yüksek elo değil maalesef. TR'de master'dan aşağısı düşük elo.

En son altında elohell oldum ve oyunu sildim. İstediğin kadar taktik düşün sabaha kadar en iyi Hero'nu oyna ben yüksek liglerdeki profesyonel olsun veya olmasın her türlü oyuncunun bu düşük lig bataklığından duo/pre ile çıktığına inanıyorum tek başıma ancak altın 3'e kadar çıkabildim sonrasında ne mi oldu? Altın adamlar bronz elodan daha feeder çıktı ve elo hell oldum. 12 Win streak olan karşılaşma geçmişime sonrasında 20 maçta 18 lose aldım feedledim mi? Hayır; lane mi kaybettim? Hayır. Takımla mı chatleştim? Hayır.
Ne mi oldu? 20 maç boyunca her maça ya pre AFK'ya feeder ya derecesiz ya da oyun bilmeyen adamlar geldi kısacası oyun daha fazlasına izin vermedi.
Burada bunu anlattığımda bir kişi nickimi istemişti verdim ve evet, gerçekten feedlememişsin iyi de oynamışsın ama takımın berbat gelmiş dedi.
Bu oyunda istediğiniz kadar iyi olun yeteneğiniz sizi yüksek liglere çıkarmayacaktır ama yüksek liglerde tutacaktır, iyi bir pre ile ancak yükselebilirsiniz. Saygılar.

Aynı şey arkadaşıma da olmuştu iki yıl goldstack kaldı. Sonra bir şekilde plata çıktı. Duo ile mı çıktı hatırlamıyorum ama bende Gold'dan korkuyorum. Açıkçası böyle bir şey karşıma gelirse hiç hoş olmaz.

Çok mantıklı gelmedi bana bu hocam. Viktor daha çok scale olmaya dayanan bir şampiyon ve farmı bırakıp roam atın tp yerine de tutuştur alın demişsin. Böyle bir oyun tarzına leblanc gibi bir şampiyon daha çok uyuyor bence onu deneyin. Üstelik erken oyunu domine etmeye yönelik bir tarzınız varsa asırlık buildi de doğru olmaz çünkü dk 20den sonra işe yaramaya başlıyor. Luden ya da maske daha iyi. Bir de ormancıya 2v1 kalınca yardım etmek de epey önemli onun dışında güzel rehber olmuş.

Aslında TR'de ad viktor yaparak bile lig kasarım o yüzden çok da önemli değil.

Geri
Yukarı