Londra'ya Gitmeden Önce Ne Yapılmalı?

Xion

Hectopat
Makaleler
1
Yer
Çanakkale
Daha fazla  
Meslek
Öğrenci
Yazın Londra'ya 1 aylık bir dil kursuna gideceğim. Özel bir okulda okuduğum için yaklaşık 10 senelik bir İngilizce geçmişim var ama bugüne kadar İngilizce'ye pek önem vermediğimden dolayı çok verimli değil İngilizcem. Yani yine bir şeyler anlayabiliyorum fakat çok heyecanlanıyorum. Türkiye'de bile bir yabancı bir yol falan sorsa o basit şeyi söylemek benim için bir matematik kuramını açıklamak kadar zor bir şey olup çıkıveriyor. Bunu atlatmak ve dinlediğimi anlama sonrasında da anında cevap mantıklı ve kolay bir şekilde cevap vermek için ne yapabilirim? Nasıl çalışabilirim?

Azar diye bir uygulama vardı. O uygulama ile yabancılarla konuşabilirsin. Önerim ise parasını ver tam sürümü al. Bu şekilde gereksiz Türk kullanıcılardan uzak, rahat bir şekilde pratik yapabilirsin.
Bir de Ingiliz aksanı çok hoş ve bazen anlamak zor oluyor. Ingiliz aksanını duyabileceğin Ingiliz dizilerini de izleyebilirsin.

Yazın Londra'ya 1 aylık bir dil kursuna gideceğim. Özel bir okulda okuduğum için yaklaşık 10 senelik bir İngilizce geçmişim var ama bugüne kadar İngilizce'ye pek önem vermediğimden dolayı çok verimli değil İngilizcem. Yani yine bir şeyler anlayabiliyorum fakat çok heyecanlanıyorum. Türkiye'de bile bir yabancı bir yol falan sorsa o basit şeyi söylemek benim için bir matematik kuramını açıklamak kadar zor bir şey olup çıkıveriyor. Bunu atlatmak ve dinlediğimi anlama sonrasında da anında cevap mantıklı ve kolay bir şekilde cevap vermek için ne yapabilirim? Nasıl çalışabilirim?
Full İngilizce konuşmak için o ülkelerde kalabilirsin veya gitmeden önce konuşma programlarıyla pratik yapabilirsiniz.

Hep Amerikan aksanının zor olduğu söylenir. Ama aslında İngiliz aksanı daha zordur. Bir sürü harfi yutarak konuşurlar. Anlamak gerçekten zordur. Yapmanız gereken tek şey pratik. Kelime bilginiz olduğunu varsayıyorum. Yaza kadar yeterli vaktiniz var. İngiliz aksanının çok iyi kullanıldığı diziler var. Bunları izleyip kendini çok rahat geliştirirsin. Ama bunlar söyleneni anlamak üzerine olur. Söyleneni anlarsınız ama cevap vermek sorun olur. Bunun için yukarıdaki arkaşın bahsettiği türde uygulamalar kullanıp kendi aksanınızı geliştirebilirsiniz. Sizin için sevdiğim bir diziyi de önereyim. The Crown (TV Series 2016– ) - IMDb Umarım istediğiniz ilerlemeyi katedersiniz.

Ben kendi başıma iki yılda geliştirdim ingilizcemi 70 civarı kitap bitirdim ve açıkçası anlamamı bunlara borçluyum. Kitapları okudum hem sesli hem normal. Bilmediğim kelimelerin altını çizip Türkçesini yazıp tekrar okudum sesli kitaplarınıda indirip dinledim. Kitap konusunda seçici olmadım. İlk seviyelerdeysen zaten fazla şansın yok kitaplar birinci sınıf kitapları gibi ama eğer C1-C2 isen sevdiğin romanları ingilizce oku çok yardımcı olur. Okuduğum kitapların arasında aşçılık kitabı hatta ekonomik yönetimin planlamasını anlatan kitaplar vardı. Emin ol o kitaptaki kelimeler ve anlatım tarzları ilerde karşına çıkıyor.

Gittiğin zamanda kendine kural koy sürekli konuş ve kimseden çekinme. Kimse sana gülmeyecek yada dalga geçmeyecek. Eğer gerçekten kötü isen acele etme aklında sırayla özne, nesne, yüklem yerleştir sonra söyle. Arkandan köpek kovalamıyor. Bazıları hızlı yanıt vereceğim diye stres yapıyor buda iyice karmaşaya neden oluyor. Evde konuşmanı geliştirmek içinde al eline ingilizce bir kaynak türkçeye çevir ertesi gün o türkçeyi ingilizceye çevir ve orjinal ingilizce kaynakla yazdığını karşılaştır.

Ben bu dediklerimi yaparak C1 seviyesine geldim iki yılda. Hazirana C2 sınavlarım var. 12. sınıftan sonrada TOEFL a girip yurt dışı üniversite istiyorum. Bana iki yıl önce ingilizceyi zorlayarak başlattı ilk başta gerçekten sövdüm ama ilerde buna ihtiyacım olduğunu ve babamın bana büyük iyilik yaptığını anladım. Şu an arada canım sıkılınca dolaptan Micho Kakunun fizik kitabının ingilizcesini alıp okuyorum.

İngilizce'yi öğrenebilmek için 40 takla atıyor insanlarımız, benim ise tam tersi var olan yabancı dilimi geri toplamaya çalışıyorum eğer bir dili bildikten sonra hiç konuşmazsanız o dili unutursunuz yani 10 yıl boyunca öğrendiklerinin çoğunu pratik yapmadığın için havaya gitmiş durumda. Yaza kadar bol bol film, dizi, kitap oku kendi seviyende iyi şanslar.

Ve birde aksandan bahsedilmiş bende ingiliz aksanı var çünkü okuduğum tüm kitapları seslendiren kişi ingilizdi ve o kadar kitabı ingiliz aksanıyla dinleyip aynı şekilde okuyunca istemesenizde ingiliz gibi söylüyorsunuz kelimeleri. Bu alışkanlık meselesi hergün aynı şeyi sürekli duya, göre okuya okuya istemeseniz bile bir parçası oluyorsunuz. Ki ben aksanımı seviyorum okulda bir metin okuyunca hoca dahil herkes size bir farklı bakıyor.

Uyarı! Bu konu 8 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı