LOTR kitap serisine nasıl başlamalıyım?

Darkisback

Hectopat
Makaleler
6
Her ay düzenli olarak LOTR ve Hobbit serilerini izleyen, bütün oyunlarını oynayan bir orta dünya aşığı olarak en sonunda LOTR kitap serisini satın aldım.

Aldığım Kitaplar
Silmarillion
Hobbit
Yüzük Kardeşiliği
İki Kule
Kralın Dönüşü

Şimdilik almam gereken başka kitaplar var mı? "Hurin'in Çocukları", "Bitmemiş Öyküler", vs. Gördüğüm kadarıyla bu liste uzar. Sizce okumaya hangi kitaptan başlamalıyım? Sanırım bütün hikayelerin ana kitabı Silmarillion. Ancak bu kitabın çok ağır olduğu söyleniyor. Cevaplarınız için şimdiden teşekkürler.

1-)Silmarillion
2-)Hobbit
3-)Yüzük Kardeşiliği
4-)İki Kule
5-)Kralın Dönüşü
Aynen yazdığın şekilde başla okumaya.
Güç Yüzüklerine Dair ve Hurin'in Çocukları kitaplarını bulabilirsen onları hobbit'in öncesine sıkıştırabilirsin.
Seri filmlerden çok daha güzel.
Edit: Silmarillion ağır bir kitap, herşeyin başı olduğu için onu başta söyledim ama mecburiyet yok. Sonradan da okusan bir şey değişmez.

Son düzenleyen: Moderatör:
1-)Silmarillion
2-)Hobbit
3-)Yüzük Kardeşiliği
4-)İki Kule
5-)Kralın Dönüşü
Aynen yazdığın şekilde başla okumaya.
Güç Yüzüklerine Dair ve Hurin'in Çocukları kitaplarını bulabilirsen onları hobbit'in öncesine sıkıştırabilirsin.
Seri filmlerden çok daha güzel.
Edit: Silmarillion ağır bir kitap, herşeyin başı olduğu için onu başta söyledim ama mecburiyet yok. Sonradan da okusan bir şey değişmez.
Cevabınız için teşekkürler. Peki mesela böyle bir seti Tolkien Mirası Seti-5 Kitap Takım Kutulu Silmarillion'dan sonra veya önce okumam bir şey değiştirir mi?

Silmarillion çok okunası bir kitap değil, bence onu en sona bırak. Yüzük Kardeşliği, İki Kule ve Kralın Dönüşü şeklinde okumaya başla. Ardından Hobbit okursun, en son Silmarillion. Silmarillion'u önce veya sonra okuman bence birşey değiştirmez, Tolkien'in oğlu kitabı haline getirip tamamlamasa piyasada bile olmazdı.

Cevabınız için teşekkürler. Peki mesela böyle bir seti Tolkien Mirası Seti-5 Kitap Takım Kutulu Silmarillion'dan sonra veya önce okumam bir şey değiştirir mi?
Değişeceğini düşünmüyorum. Atmış olduğunuz sette "Hobbit, Roverandom, Ham’li Çiftçi Giles, Tom Bombadil’in Maceraları, Büyük Wootton Demircisi" kitapları var. Hobbit dışındakileri okumadım. Bilmiyorum o kitapları. Silmarillion'u sona bırakmanız okumanız açısından kolay olabilir ama. Ağır bir kitap çünkü.

Orta Dünya'ya bu kadar ilgiliyseniz muhtemelen çoktan izlemişsinizdir ama böyle bir konuda üstada yer vermemek olmaz :)

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Silmarillion ile başlarsan sıkılıp bırakabilirsin. Silmarillion'u en son oku derim.
Ama Silmarillion'u okuması lazım. Biraz genel hatlara hakim olmak zorunda bence. Sonra bu neydi ya demesin bence:)

Önce Silmarillion'u oku ve Orta Dünya hakkında bilgi sahibi ol. Sonra Hobbits kitabını oku. Bilbo Baggins'in hikayesi daha önce çünkü. Sonra sırasıyla Yüzük Kardeşliği, İki Kule ve Kralın Dönüşü kitaplarını okuyabilirsin. Kronolojik sıra bu şekilde.

Çok kafan karışırsa YouTube üzerinden Yüzüklerin Efendisi - Orta Dünya kanalından takıldığın yerin açıklamasını izleyebilir daha rahat öğrenebilirsin. Hatta daha derin ve kitapta tam anlaşılmayan karakter incelemerini de yine bu kanalda bulabilirsin:) Fakat ufak ufak spoiler yiyebilirsin dikkatli ol:)

Yeni konular

Geri
Yukarı