LPG'li araç seyir halindeyken benzin yakar mı?

124629

Kilopat
Araba ilk çalıştırıldığında benzinden LPG'ye geçene kadar yaktığı benzini değil de örneğin şehirler arası seyahatte LPG'de giderken araç benzin de yakar mı? Eğer yakarsa LPG'ye oranla ne kadar yakar?

LPG anahtarınız geçişi yaptıktan sonra benzinle işi kesilir hocam. Kesilmesi gerekir yani. Eğer kesilmezse zaten araç zengin karışıma düşer ve boğulur.
Hiç LPG ayarlarını düzenleyen yazılımlara baktınız mı?
LPG'nin hangi devir aralığında kullanılması gerektiği ayarlanır ve beyne kaydedilir.
Atmosferik motorlu araçlarda genelde 2.000 - 4.000 devir aralığı ayarlanır.
4.000 devir üstüne çıkınca ne olacak sizce?

LPG anahtarınız geçişi yaptıktan sonra benzinle işi kesilir hocam. Kesilmesi gerekir yani. Eğer kesilmezse zaten araç zengin karışıma düşer ve boğulur.
LPG'nin hangi devir aralığında kullanılması gerektiği ayarlanır ve beyne kaydedilir.
Bugün şehirler arası seyahatteydim aracım LPG'deydi. Bir noktada motor ışığı yanıp sönmeye başladı ve aracın çekişi düştü. Ben bu durumu sık yaşadığım için aldırmadan 70-80 km daha sürdüm ve o ana kadar hiç oynamayan benzin deposunun ibresi yaklaşık 1/8 depo kadar azaldı. Bunun sebebi sizce nedir?

Hadi dediğim şu anlattığın sıralı sistem de oluyor. Karbüratörde de otomatikman benzine mi geçiyor?

Hadi dediğim şu anlattığın sıralı sistem de oluyor. Karbüratörde de otomatikman benzine mi geçiyor?
Hayır, karbüratörlü sistem ayrı. Ondan bahsetmiyorum.
Arkadaşın konusu da "benzinden LPG'ye geçene kadar..." ifadesi içerdiği için direkt olarak sıralı sistemden bahsediyorum.
4.000 devirden sonra sadece benzine geçmez sanırım, LPG/benzin karma yakıt kullanılıyordur.

Tabi bu konuyu uzman birine sormak lazım.

Bugün şehirler arası seyahatteydim aracım LPG'deydi. Bir noktada motor ışığı yanıp sönmeye başladı ve aracın çekişi düştü. Ben bu durumu sık yaşadığım için aldırmadan 70-80 km daha sürdüm ve o ana kadar hiç oynamayan benzin deposunun ibresi yaklaşık 1/8 depo kadar azaldı. Bunun sebebi sizce nedir?
Gaz kelebeğiniz kurum bağlamış olabilir. Hiç temizlediniz mi gaz kelebeğini?

Hayır hocam hiç temizletmedim ancak benim de bu konuda şüphelerim vardı sizin de bu tespitiniz benim için teşvik edici oldu. İlk iş bunu yaptıracağım.
Dikkatli olun. Güzel bir kontak spreyi bulun ve parçayı yerinden sökmeden ve içindeki mekanizmaya hiç ellemeden, sadece hava borusunu çıkarıp oradan sprey sıkarak temizleyin veya ustadan böyle yapmasını isteyin.
O mekanizmaya zarar gelirse parça değişmesi gerekir. En az 2-3 bin TL gider.
İki kişi olun, bir kişi aracı çalıştırsın. Diğeriniz de dediğim yerden spreyi sıksın. Spreyi sıkarken içerdeki kişinin de gaza basması lazım.
Kurum temizlenene kadar motor boğulur. Net olarak gaz yemeye başladığında temizlik tamamdır.

O ara benzine geçmiş olabilir mi? Yani arıza ışığı yakıp aracı benzine geçirmiş olabilir mi demek istedim.

Dikkatli olun. Güzel bir kontak spreyi bulun ve parçayı yerinden sökmeden ve içindeki mekanizmaya hiç ellemeden, sadece hava borusunu çıkarıp oradan sprey sıkarak temizleyin veya ustadan böyle yapmasını isteyin.
O mekanizmaya zarar gelirse parça değişmesi gerekir. En az 2-3 bin TL gider.
İki kişi olun, bir kişi aracı çalıştırsın. Diğeriniz de dediğim yerden spreyi sıksın. Spreyi sıkarken içerdeki kişinin de gaza basması lazım.
Kurum temizlenene kadar motor boğulur. Net olarak gaz yemeye başladığında temizlik tamamdır.
Ben en iyisi iyi bir ustaya götüreyim :D

O ara benzine geçmiş olabilir mi? Yani arıza ışığı yakıp aracı benzine geçirmiş olabilir mi demek istedim.
LPG anahtarına dikkat etmedim belki de geçmiştir ama neden kendi kendine geçiş yapsın ki?

Yeni konular

Geri
Yukarı