LPG'li araç seyir halindeyken benzin yakar mı?

124629

Kilopat
Araba ilk çalıştırıldığında benzinden LPG'ye geçene kadar yaktığı benzini değil de örneğin şehirler arası seyahatte LPG'de giderken araç benzin de yakar mı? Eğer yakarsa LPG'ye oranla ne kadar yakar?

2.000'den düşük devirde de, özellikle motor zorlandığı zaman karma yakıt kullanılıyor olabilir.
Araçları uygun devirde kullanmak lazım.
Hocam konu dışına çıkıyoruz ama gerçi yeni nesil sistemler nasıl bilmiyorum ama bu şekilde ekonomi olmaz ki?

Ben en iyisi iyi bir ustaya götüreyim :D

LPG anahtarına dikkat etmedim belki de geçmiştir ama neden kendi kendine geçiş yapsın ki?
Evet hocam en iyisi ustaya götürmek tabii. Ama sorunuza da gelince araç çekişten düştü diyorsunuz bir anda yakıt beslemesi kesildiyse araç yığılıp kalmış sonrasında da sistem benzinle devam etmiştir diye düşündüm.

Evet hocam en iyisi ustaya götürmek tabii. Ama sorunuza da gelince araç çekişten düştü diyorsunuz bir anda yakıt beslemesi kesildiyse araç yığılıp kalmış sonrasında da sistem benzinle devam etmiştir diye düşündüm.
Sonrasında benzinle devam etseydi çekişi düzelmez miydi hocam? Ben arabayı durdurup kontak kapatıp geri açana kadar bu durum düzelmedi çünkü.

Hocam konu dışına çıkıyoruz ama gerçi yeni nesil sistemler nasıl bilmiyorum ama bu şekilde ekonomi olmaz ki?
Aracı 2.000 devirin altına düşürmeyin, 4.000 devirin üstüne çıkarmayın. 2.500 - 3.000 devir verimli yanma için idealdir.
Atmosferik motorlarda LPG kitinin gaz tepkimesi genelde 3.000 devire göre yapılır.
TSI, GDI gibi sistemler farklı ve onlarda karma sistem var zaten.
Ayrıca benzin tüketimi çok fazla değildir böyle durumlarda.

Sonrasında benzinle devam etseydi çekişi düzelmez miydi hocam? Ben arabayı durdurup kontak kapatıp geri açana kadar bu durum düzelmedi çünkü.
Motor arıza ışığını yakınca birçok araç kendini korumaya alıyor hocam ECU otomatik olarak yapıyor bunu. Hatta kontak açıp kapatınca da düzelmesi, akünün terminallerinden birinin sökülüp belli bir süre sonra düzelmesi arızanın aslında çok kritik olmadığını, ECU'nun arada görmezden gelebildiğini gösterir.

Motor arıza ışığını yakınca birçok araç kendini korumaya alıyor hocam ECU otomatik olarak yapıyor bunu. Hatta kontak açıp kapatınca da düzelmesi, akünün terminallerinden birinin sökülüp belli bir süre sonra düzelmesi arızanın aslında çok kritik olmadığını, ECU'nun arada görmezden gelebildiğini gösterir.
Bir de bu motor ışığının devamlı yanması değil de yanıp sönme şeklinde oluyor. Aradaki fark ne acaba?

Arıza uyarısı çıkarsa OBD okuyucularla hata kodunu görmek lazım.
Bende küçük bir OBD II okuyucu var. Her araç sahibine öneririm. Android telefonda Torque uygulaması ile aracı tanıyıp hata kodlarını okuyorum ve hatta LTFT - STFT gibi yanma verimliliğini bile takip ediyorum.

Arıza uyarısı çıkarsa OBD okuyucularla hata kodunu görmek lazım.
Bende küçük bir OBD II okuyucu var. Her araç sahibine öneririm. Android telefonda Torque uygulaması ile aracı tanıyıp hata kodlarını okuyorum ve hatta LTFT - STFT gibi yanma verimliliğini bile takip ediyorum.
Ürün linki atma şansınız var mı hocam?

Geri
Yukarı