Lubuntu Takas Alanını Format Sonrası Düşürme

No44

Decapat
Format atarken takas alanını çok fazla vermişim. Gerekli olan miktara bir daha format atmadan yalnızca takas alanını düşürebilir miyim?

Dağıtımınızda "gparted" var mı? Yoksa "sudo apt-get install gparted" ile kurun.

Daha sonra ise gparted'ı çalıştırıp linux-swap partisyonunu bulun, sağ tıklayıp "swapoff" yapın. Sonrasında ise linux-swap partisyonu seçiliyken üstteki sekmelerden Partition (muhtemel çeviri: bölüntüleme veya bölüm) > Resize/Move (muhtemel çeviri: Boyutlandır/Taşı) yolunu izleyin. Çıkan pencerede yeni boyutunuzu ayarlayıp tamam deyin.

Tüm bu işlemleri başarıyla yaptıysanız küçülttüğünüz bölüm boyutu kadar unallocated space oluşmuş olmalı, swaptan aldığınız boyutu Linux'un kurulu olduğu diske atarmak isterseniz Partition > Resize/Move yolunu bu sefer Linux'un kurulu olduğu partisyon için uygulamanız gerekiyor.

Yapacağınız tüm işlemler bittiğinde Gparted arayüzü üzerindeki tik ikonuyla gösterilmiş "Uygula" butonuna tıklayıp Gparted'ın işlemini tamamlamasını bekleyin.

Teşekkürler peki takas alanının fazlasını sisteme eklediğim zaman herhangi bir veri kaybı olur mu? (Sistemdeki indirdiğim dosyalardan bahsediyorum)

Teşekkürler peki takas alanının fazlasını sisteme eklediğim zaman herhangi bir veri kaybı olur mu? (Sistemdeki indirdiğim dosyalardan bahsediyorum)

Hayır, olmaz. Sadece partisyonun boyutu yükselecektir.

Sizin dediğiniz adımları sırasıyla yaptım ve Linux-swap alanını düşürdüm ve yeniden açtım (swap açık) fakat şimdi ayrılmamış 4.31 GB nasıl sisteme ekleyeceğim? Lubuntu'nun kurulu olduğu yere basıp bölüm işlemini yapmak istiyorum ama maksimum boyut zaten verilmiş olan boyut. Sormak istedim nasıl yapacağım ayrılmamış partionu ilk önce biçimlendirecek miyim? Birde İndirdiğim dosyalarda boyut yükselmesi sırasında veri kaybı olmaz değil mi? Kusuruma bakmayın daha yeniyim :D

Sizin dediğiniz adımları sırasıyla yaptım ve Linux-swap alanını düşürdüm ve yeniden açtım (swap açık) fakat şimdi ayrılmamış 4.31 GB nasıl sisteme ekleyeceğim? Lubuntu'nun kurulu olduğu yere basıp bölüm işlemini yapmak istiyorum ama maksimum boyut zaten verilmiş olan boyut. Sormak istedim nasıl yapacağım ayrılmamış partionu ilk önce biçimlendirecek miyim? Birde İndirdiğim dosyalarda boyut yükselmesi sırasında veri kaybı olmaz değil mi? Kusuruma bakmayın daha yeniyim :D

Hayır kesinlikle olmaz. Yukarıda onu da anlatmıştım aslında, ayrılmamış bölümü sisteme eklemek için bu sefer sistem diskini (EXT4 dosya sistemli) seçip Resize/Move yapmanız gerekiyor. Karşınıza çıkan yeniden boyutlandırma ekranındaki renkli çubuğun sağ tarafının hafif boş olduğunu fark edersiniz (eğer 4GB'lık alan o sistem diskine eklenebilecekse boş olur) o sağ taraftaki boş alanı tamamen doldurursanız, unallocated (ayrılmamış) alanı sistem diskine eklemiş olursunuz. Ya da elle kendiniz de sistem diskinin boyutunu 4GB arttırabilirsiniz.

Korkulacak bir şey yok aynı disk genişletme ve küçültme işlemlerini Windows üzerinden de kayıpsız yapabilirsiniz:

2019-07-20_02-26-31.png

Bende swaptan aldığım ayrılmamış 4.31 GB ekleyeceğim maksimum boyutta görünmüyor. Ne yapmalıyım?

Düzenleme: Swap off yaptığım zaman yanındaki kilit gitti ve öyle düzenleyebildim. Acaba aynı şekilde ilk önce sistem dosyasının kilidi içinde mi yapılmalı?
IMG_20190720_065455.jpeg

Uyarı! Bu konu 5 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı