Lucid dream gerçek midir?

Fruki16

Hectopat
Makaleler
1
Başlıkta Lucid Dream hakkında sorum olduğunu ve 1 2 tavsiye vereceğimi söyledim. Lucid zaten gerçek bir şey ama moderatörler sağolsun yine yapmışlar yapacaklarını.

Normalde sık rüya gören, gördümmü 6 7 tane gören ve birçoğunu detaylı hatırlayan biriyim. İlk lucid rüyamı yaklaşık 2 hafta önce yaptım, fark ettiğim gibi uyandım. Dün değil önceki gün 2. kez yaptım, bu sefer yine 5 6 garip rüyadan sonra kuzenimle gece vakti yolda buldum kendimi ama tenha değil arabalar falan geçiyor bayağı gerçekçi. Bir anda nereden aklıma estiyse lan ben rüyadayım dedim kuzenime sen gerçek değilsin rüyadayız dedim bir anda çarpıldı üstüme yapıştı ne diyorsun lan sen diye bağırdı bende kendi rüyam diye özgüvenle gözümü kapatıp bir objeye odaklandım o sırada uyanıklığa çok yumuşak bir şekilde geçtim ve gözümü açıp yataktan kalktım. Buradan yola çıkarak birilerine gerçek olmadığını söylememenizi veya herhangi bir şekilde kabusa sürüklenme durumunda gözünüzü kapatıp odaklanmanızı önerebilirim.

Bu olaydan 1 2 ay önce lucid dream hakkında çok araştırma yapıp emek vermiştim olmayınca umudum gitmişti. Görme sebebimin o gün hasta olduğumdan dolayı gece sürekli uyanıp sağa sola gidip yatağa dönüp uyumam olduğunu düşünüyorum.

Soruma gelecek olursak, dün için saat başı alarmlar kurdum bir yerde gördüğüm bir teknikten dolayı. Rüyaları görürken sanki uyanıkmışım ve bunları kafamda normal bir şekilde düşünüyormuşum gibi hissediyordum, gördüğüm rüyalardan birinde lucid hakkında ustalasmış birinden rüyanın farkına varmak ile ilgili eğitim alıyordum çok garipti, bunun dışında birçok garip dile dökemeyeceğim enteresan şeyler oldu. En sonunda uyandım ve bunların düşünceler değil rüya olduğu kanaatina vardım, bir yandanda bunların gerçek olmadığının farkındaydım ama senaryoya göre akıyordum. Bilincimin sadece bir kısmının açıldığını düşünüyorum bu sırada. Yine de sormak istedim bunların anlamını. Herkese iyi akşamlar dilerim.

Son düzenleme:
Gerçek.

Normalde sık rüya gören, gördümmü 6 7 tane gören ve birçoğunu detaylı hatırlayan biriyim.

Zaten herkes her gün onlarca rüya görüyor. Sadece gördüğünü hatırlamıyor.

Bu konularla hic ilgim yok ama bazen ruyamda ruyada oldugumun farkina varip istedigim seyleri yapiyorum misal ucmak, hulk gibi ziplamak vb. sacma seyler 😃.

Bundan 4-5 yıl önce mahalledeki arkadaşımı rüyamda görüp bilinç kazanıp ona gerçek olmadığını söylemiştim. Sessiz kalmıştı ve ardından uyandım. Birkaç kere daha rüyamda bilincimi kazandım ama bir şey yapamadan 5-10 saniye içinde uyandım.

Bugün yaşadağım olayı anlatayım. Bu sabah 7:00 civarı kalktım okula gitmek için sonra vazgeçip 9:00 gibi geri yattım. Normalde rüya pek görmem. Bugün gördüğüm rüyada uçabiliyor gibi bir şeydim. İstediğim her yere uçuyor gibi gidiyordum. Bilincim yerindeydi ve istediğim her şeyi karşıma getirebiliyordum. Normalde rüyalarım birkaç saniye sürer ama bu rüya 5 dakika civarı sürmüş gibi geldi. Genel olarak 3-4 kadının yüzünü gördüm ve 1 tanesinin beni öptüğünü hatırlıyorum ama hissiyatı yoktu. Rüyadan süpürge sesi uyanarak kalktım saate baktım ve saat 12:00'dı. Yeni kalktım annem süpürüyordur falan diyip geri yattım ama annem sabahtan beri evde değildi dalgınlıkla öyle düşünüp geri yattım ya da hiç kalkmadım. 12:30 da kendim normal uyandım İnstada falan gezdim.

Normal rüya tabirlerine inamam. Bu lucid rüyaların hiçbir anlamı olmadığını ve aklımızın oyunu olduğunu düşünüyorum. Bugünden sonra bu işlere daha fazla bakmayı düşünüyorum.

Bu konularla hic ilgim yok ama bazen ruyamda ruyada oldugumun farkina varip istedigim seyleri yapiyorum misal ucmak, hulk gibi ziplamak vb. sacma seyler 😃.
Bazen ben de "Ya ben rüyadayım niye buradayım yada bu kişi niye burada" diyerek bunları değiştiriyorum ama hiç rüyada iken birine "Sen gerçek değilsin" demedim. Bir kaç kez sosyal medyada bununla ilgili videolar gördüm yorumlardan ve bu arkadaşın yazdıklarından anladığım kadarıyla birden herşey kâbusa dönüyor görmek istemediğin şeyler görüyorsun büyük ihtimalle garip bir deneyimdir umarım yaşamam 😅.

Rüyadan süpürge sesi uyanarak kalktım saate baktım ve saat 12:00'dı. Yeni kalktım annem süpürüyordur falan diyip geri yattım ama annem sabahtan beri evde değildi dalgınlıkla öyle düşünüp geri yattım ya da hiç kalkmadım.
Varya sadece bu kısımdan ne korku hikâyeleri ne korku filmleri çıkar (ki çıkmıştır da).

Varya sadece bu kısımdan ne korku hikâyeleri ne korku filmleri çıkar (ki çıkmıştır da).
Bu olayı daha normal kafayla düşününce tuvaletin kapısının açık olduğunu ve yan komşunun tuvaleti süpürgeyle çektiğini düşündüm. Tuvaletler arası çok fazla ses gidiyor. Tuvaletin kapısı açıkken komşunun telefonu çaldığında bazen benim telefonum sanıyorum.

Başlıkta Lucid Dream hakkında sorum olduğunu ve 1 2 tavsiye vereceğimi söyledim. Lucid zaten gerçek bir şey ama moderatörler sağolsun yine yapmışlar yapacaklarını.

Normalde sık rüya gören, gördümmü 6 7 tane gören ve birçoğunu detaylı hatırlayan biriyim. İlk lucid rüyamı yaklaşık 2 hafta önce yaptım, fark ettiğim gibi uyandım. Dün değil önceki gün 2. kez yaptım, bu sefer yine 5 6 garip rüyadan sonra kuzenimle gece vakti yolda buldum kendimi ama tenha değil arabalar falan geçiyor bayağı gerçekçi. Bir anda nereden aklıma estiyse lan ben rüyadayım dedim kuzenime sen gerçek değilsin rüyadayız dedim bir anda çarpıldı üstüme yapıştı ne diyorsun lan sen diye bağırdı bende kendi rüyam diye özgüvenle gözümü kapatıp bir objeye odaklandım o sırada uyanıklığa çok yumuşak bir şekilde geçtim ve gözümü açıp yataktan kalktım. Buradan yola çıkarak birilerine gerçek olmadığını söylememenizi veya herhangi bir şekilde kabusa sürüklenme durumunda gözünüzü kapatıp odaklanmanızı önerebilirim.

Bu olaydan 1 2 ay önce lucid dream hakkında çok araştırma yapıp emek vermiştim olmayınca umudum gitmişti. Görme sebebimin o gün hasta olduğumdan dolayı gece sürekli uyanıp sağa sola gidip yatağa dönüp uyumam olduğunu düşünüyorum.

Soruma gelecek olursak, dün için saat başı alarmlar kurdum bir yerde gördüğüm bir teknikten dolayı. Rüyaları görürken sanki uyanıkmışım ve bunları kafamda normal bir şekilde düşünüyormuşum gibi hissediyordum, gördüğüm rüyalardan birinde lucid hakkında ustalasmış birinden rüyanın farkına varmak ile ilgili eğitim alıyordum çok garipti, bunun dışında birçok garip dile dökemeyeceğim enteresan şeyler oldu. En sonunda uyandım ve bunların düşünceler değil rüya olduğu kanaatina vardım, bir yandanda bunların gerçek olmadığının farkındaydım ama senaryoya göre akıyordum. Bilincimin sadece bir kısmının açıldığını düşünüyorum bu sırada. Yine de sormak istedim bunların anlamını. Herkese iyi akşamlar dilerim.
Nasıl anlıyorsun rüyada olduğunu? aşırı saçma şeyler görsemde gerçekmiş gibi geliyor bana.

Nasıl anlıyorsun rüyada olduğunu? aşırı saçma şeyler görsemde gerçekmiş gibi geliyor bana.
Gerçeklik kontrolü falan diyorlar da bana öyle olmadı direkt aklıma geldi. Gece uyanma tekrar uyuma falan bir yerde görmüştüm de uğraşmamıştım hasta olduğumdan dolayı sürekli uyanıp uyudum ve bende işe yaradı. Bunun dışında 1 saatlik periyotlarla alarm kurmayı da deneyebilirsin. Bu 1 saatlik alarmlar rüya ile uyanıklık arasındaki bağı zayıflaştırıyor, böylece rüyalar daha da netleşiyor ve daha fazla hissediyorsun bazı şeyleri. Mesela rüyaların birinde ruhum vücudumun etrafında hızlı bir şekilde daire çiziyordu iple bağlı gibi, bildiğin sarhoş oluyordum yani, hissiyatı da çok garipti.

Son düzenleme:

Yeni konular

Geri
Yukarı