Lunar Lake

GDDR5 değil de ARM tarzı çekirdek mimarisi, AMD'ye karşı farkı yaratacak etken olacak bana göre.
AMD 5nm ile bence hala Intel'i geride tutabilir gibi geliyor. Senelerce Intel'in fiyatlarından yakındık ama umarım Intel güzel işler çıkarır yoksa roller değişecek gibi.
Adsız.png

i7 4770'i Asus Z87 Pro ile yaklaşık 8 yıldır kullanıyorum. Beni hala idare ediyor. Kendisinden hiç şikayet etmedim. Ama artık yavaş yavaş yeni bir sisteme geçme vaktim geldi gibi. Bundan 3 yıl önce i7 8700k ve z370 anakart alırım diye düşündüm. Ancak o zamandan beridir nasip olmadı. Yakın bir zamanda İntel'in eski gücüne kavuşması, rekabeti arttırması ve AMD'nin fiyatları düşürmesi umuduyla. Şu anda 11. Nesili de atlama kararı aldım. 12. Nesili bekleyeceğim gibi. Ya da i7 10700K alırım kim bilir.

i7 4770'i Asus Z87 Pro ile yaklaşık 8 yıldır kullanıyorum. Beni hala idare ediyor. Kendisinden hiç şikayet etmedim. Ama artık yavaş yavaş yeni bir sisteme geçme vaktim geldi gibi. Bundan 3 yıl önce i7 8700k ve z370 anakart alırım diye düşündüm. Ancak o zamandan beridir nasip olmadı. Yakın bir zamanda İntel'in eski gücüne kavuşması, rekabeti arttırması ve AMD'nin fiyatları düşürmesi umuduyla. Şu anda 11. Nesili de atlama kararı aldım. 12. Nesili bekleyeceğim gibi. Ya da i7 10700K alırım kim bilir.
12.nesili bekleyin fiyatlar bu kadar pahalı olmaz en azından.

Açıkçası son zamanlarda nm olayına çok ama çok takınıldığını düşünüyorum. Açıkçası Intel gibi kapalı kutu, her şeyi kendi üreten bir markanın, X işlemciye 14 nm dediği zaman bunun ne derece olduğunu bilemeyiz. Zira nm değeri, transistör yoğunluğuyla anlam kazanan bir şey. Ancak transistör yoğunluğu, nm ile paralel değil.

Peki neden?

İşlemciler birçok farklı birimden oluşur. Çekirdeklerin içinde bile farklı birimler vardır. Bu birimlerin hepsinin transistör yoğunluğu bir değil. Ve nm düştükçe aradaki farklar da orantısız bir şekilde büyüyor. Yani bir işlemcide ALU birimlerinde %40 yoğunluk kazancı sağlarken, Analog kontrolcülerde sadece %5 kazanç sağlayabiliyorsunuz. Bu, nm düştüke daha ciddi bir problem haline geliyor.

Bu yazıda bundan bahsetmeye çalışmıştım aslında, ancak ana konudan farklı olduğu için kenarda kalmış:

Yazının başlarında da belirttiğimiz gibi TSMC’nin N3 üretim süreci, şirketin son FinFET yongaları olarak 2023’ün ilk yarısında, 2.5 yıllık bir ara sonrası kullanıma sunulacak. TSMC’nin açıklamaları, N5’ten N3’e geçildiğinde transistör yoğunluğunda 2 kata varan farkların görüleceğini söylese de, yapılan analizler tablonun çok daha farklı olduğunu gösteriyor. Logic birimi, yani çekirdeklerin transistör yoğunluğu 1.7 oranında artarken, SRAM bölümündeki yoğunluk yalnızca 1.2 oranında artıyor. Analog bölümünde ise herhangi bir artış söz konusu bile değil. Sayılar hem açıklamalardan uzak, hem de SRAM gibi kritik bölümlerdeki yoğunluk artışları, önceki nesillere ve özellikle de rakiplere göre yetersiz.

Yani nm düştükçe ve çekirdek sayıları arttıkça, mimariler daha karmaşık ve daha kararsız hale geliyor. Bu da üreticileri zorluyor.

nm, mips, mflops bunlar son kullanicinin gozunu boyamak icin uydurulan goreceli birimlerdir. Binlerce farkli kullanim amaci olan bir aleti tek bir metrikle siniflandirmaya calismanin hicbir anlami yok. Islemci performansina dair fikir sahibi olmanin en dogru yolu, belli bir is icin, referans makinalarla ideal sartlarda yapilan benchmarklardir.

Yeni konular

Geri
Yukarı