M.2 NVMe SSD'ler son teknoloji mi?

ViperEyes77

Kilopat
Daha fazla  
M.2 NVMe'ler son teknoloji mi yoksa bunları daha küçültüp başka bir port çıkarabilirler mi, yoksa önümüzdeki 10 yıl boyunca NVMe SSD'ler geliştirilip kullanılacak mı?

Hâlâ HDD'lerin üretilmesi gibi yıllar boyunca NVMe SSD'ler de üretilecek. En azından 7-8 yıl boyunca yeni bir port çıkaracaklarını düşünmüyorum.

Evet son teknoloji ama yakın zamanda bunların anakarta direkt lehimli şekilde satılmasını bekliyorum. Yani kendinden 1 TB hafızalı olan anakartlar satılabilir. Tabi o parçanın üretim maliyenin baya düşmesi gerek. Şu an son kullanıcı için en yüksek hızlı M2 SSD 7 GB okuma, 5 GB yazma yapabiliyor(980 pro). Kullanılan port 8 GB okuma/yazma destekliyor.

Son 20 yıl içerisinde ekran kartlarının boyutunun evrimine baktığımda gelişme değil gerileme gören biri olarak SSD'ler için tam tahminde bulunamıyorum. Ekran kartları şöyle baktığın zaman her sene devasa güçlendirilip piyasaya sunuluyor, süper fakat boyutu da büyüyor. Yakında bir dur denmezse kasaya sığdıramayacağız herhalde. Yani belli olmaz, belki Nvme teknolojisini beğenmeyip başka bir teknoloji çıkarırlar daha küçülebilir, ekran kartı boyutlarına ulaşabilir bilinmez. Teknoloji şu aralar çok değişken. 6 ayda bir ekran kartı, işlemci çıkar hale geldi.

Son 20 yıl içerisinde ekran kartlarının boyutunun evrimine baktığımda gelişme değil gerileme gören biri olarak SSD'ler için tam tahminde bulunamıyorum. Ekran kartları şöyle baktığın zaman her sene devasa güçlendirilip piyasaya sunuluyor, süper fakat boyutu da büyüyor. Yakında bir dur denmezse kasaya sığdıramayacağız herhalde. Yani belli olmaz, belki Nvme teknolojisini beğenmeyip başka bir teknoloji çıkarırlar daha küçülebilir, ekran kartı boyutlarına ulaşabilir bilinmez. Teknoloji şu aralar çok değişken. 6 ayda bir ekran kartı, işlemci çıkar hale geldi.
Ekran kartlarının boyutu büyümüyor. Büyüyen şey soğutucular. Daha fazla elektrik çektiğinden soğutması zorlaşıyor. Fotoğraftaki 2070, ısınmayı göze alırsan bunun tek fanlı modelini alırsın ya da 30 CM'lik 3 fanlı modelini de. :D

1608298640599.png

Yeni konular

Geri
Yukarı