M.2 NVMe SSD'ye sanal bellek ayırılırsa, RAM'lerin yerine geçebilir mi?

• Konuyu başlatan Redburne
  • Başlangıç Tarihi
  • Mesaj 9
  • Görüntüleme 2B
R

Redburne

Ziyaretçi
Kingston A2000 250GB M.2 NVMe SSD'm var. Hızı 2000/1100. SSD'den sisteme sanal bellek ayırsam performans artışı yaşar mıyım? Ne gibi bir etkisi olur? Normal bir RAM'ın yerine geçebilir mi? 8GB RAM mevcut.

Aslında sistemimde 1TB HDD de mevcut. Bu sanal bellek mantığını hala tam olarak kavrayamadım.

Windows yada diğer işletim sistemleri Fiziksel ram i doldurmamak için arka planda çok lazım olmayacak ama istediğinde hızlı ulaşabileceği bir noktaya sanal disk dosyası yada bölümü açar. Amaç hızlı hizmet vermek. Basitçesi bu. SSD ile bu mantıktan ilerleyen yıllarda kurtulacaklar.

Peki bu değeri manuel olarak ayarlamak iyi midir? Verebileceğimiz en yüksek değeri vermek performansı arttırır mı? Aslında benim sormak istediğim şu. Mesela ben SSD'den 8GB ayırdım buna. Bu 8GB, gerçek bir 8GB RAM gibi bir işlev gösterebilir mi? @Erci77

Peki bu değeri manuel olarak ayarlamak iyi midir? Verebileceğimiz en yüksek değeri vermek performansı arttırır mı? Aslında benim sormak istediğim şu. Mesela ben SSD'den 8GB ayırdım buna. Bu 8GB, gerçek bir 8GB RAM gibi bir işlev gösterebilir mi? @Erci77

Sanaldisk kullanılan yazılımın istekleri doğrultusunda değişkendir. Sisteminizde yüksek bir ram kapasitesi varsa buna ihtiyaç duymaz. Ama diyelim 8GB ram iniz var ve oynuyacağınız oyun max performans için 12gb ihtiyaç duyuyor ve bu noktada yetmeyen fizikseli buradan tamalıyor SSD de takılma yaşanmaz ama normal HDD de fena takılma ve yükleme sorunları yaşanır.

Manuel olarak verirseniz bu ölçüyü iyi ayarlamanız lazım eğer uygulamanın istediği kapasiteden az bir değer verirseniz uygulama out of memory hatası vericektir. Günümüz işletim sistemlerinde 16gb ram 8gb sabit sanal yeterlidir ama sisteminizde 32gb ram varsa bunu komple kapatabilirsiniz.

Manuel sabit bir rakam ayarlamak sanal diski devamlı büyütüp küçültme gibi yavaşlamaya sebeb olacak durumu ortadan kaldıracaktır ama dediğim gibi SSD lerle artık bu durumlar eskide kaldı. HDD lerde Fiziksel ram in yarısı olarak sabitler %10 luk bir hız artışı sağlardık.

Uyarı! Bu konu 5 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı