M.2 NVMe vs SATA 3 SSD

Dgbkn

Centipat
Daha fazla  
Anakartta iki tane M.2 slotu var birisi dolu birisi boş, ayrıca bir tane de SATA 3 SSD var, onu laptopa takıp masaüstü için ikinci M.2 almak mantıklı mı? Isınma açısından SATA 3 olması daha mı mantıklıdır? Yoksa M.2'ye güvenebilir miyiz?
Bu arada M.2'ler soğutma panelli olacak.

Son düzenleyen: Moderatör:
Anakartta iki tane M.2 slotu var birisi dolu birisi boş, ayrıca bir tane de SATA 3 SSD var, onu laptopa takıp masaüstü için ikinci M.2 almak mantıklı mı? Isınma açısından SATA 3 olması daha mı mantıklıdır? Yoksa M.2'ye güvenebilir miyiz?
Bu arada M.2'ler soğutma panelli olacak.
Dostum önce anakartının chipsetinin nvme destekli olup olmadığını sitesinden araştırmalısın. Ben araştırmadan nvme aldım iade etmek zorunda kaldım.

Eğer nvme destekliyse direk nvme ssd al derim, hız açısından satalara göre daha verimliler. M2 lere nvme takıp sata yuvasına da sata ssd takabilirsin, gündelik işlerini, indirme yükleme gibi geçici dosya işlemlerini sata ssd üzerinde gerçekleştirip nvmeleri yormayabilirsin.

Her türlü M.2 herkes işlerinin hızlı olmasını ister M.2'lerden daha iyi hız sunan başka bir donanım yok o yüzden bende M.2 daha mantıklı.
Hocam yalnız m2 satalarda mevcut. M2 sata ile normal sata arasında bir fark yok. Aradaki farkı yaratan nvme desteği. Eğer m2 slotlarında nvme desteği yoksa maalesef m2 slotlarına da m2 sata ssd takmak zorunda kalacak.

Şahsen laptopumda m2 slotu var ancak nvme desteği yok orayada sata ssd takmak durumunda kaldım. Ha mekanik diste göre avantajlımı 6 kat avantajlı. NVME olursa 30 kat daha avantajlı olur arkadaşımız ;-)

Yanlış yönlendirme yapmayalım lütfen.

Hocam anakartınızın detaylı bilgisine buradan ulaşabilirsiniz.

Baktığımda bir m2 slotu gen4 destekli nvme takılabiliyor, diğer m2 slotu ise gen3 nvme takılabiliyor. Gen4 alacaksanız anakart kitapçığınızdan hangisinin Gen4 desteklediğine bakıp öyle takmanız gerekiyor. Gen4 ssdyi Gen3 destekli yere takarsanız hız düşüşleri yaşarsınız.

Yeni konular

Geri
Yukarı