M.2 Samsung 970 Evo SSD Windows geç açılıyor

MaeBae

Hectopat
Daha fazla  
Selam herkese, Samsung 970 Evo SSD sahibiyim ve bilgisayarım açılırken eski SanDisk 240 GB'lik SSD'mle aynı hızda açılıyor. Ama bilgisayarı kapatırken 2 sn. içerisinde kapanıyor. Nedeni ne olabilir?

Süper bir fark olması gerekmiyor zaten. HDD ile SSD kıyaslamıyorsunuz, SSD ile SSD kıyaslıyorsunuz.
Bilgisayarı kapattıktan sonra açılma süresini siz ölçün. Sonra son BIOS zamanının ne kadar olduğu ile beraber bizimle paylaşın. Yorumlamaya çalışalım.

Süper bir fark olması gerekmiyor zaten. HDD ile SSD kıyaslamıyorsunuz, SSD ile SSD kıyaslıyorsunuz.
Bilgisayarı kapattıktan sonra açılma süresini siz ölçün. Sonra son BIOS zamanının ne kadar olduğu ile beraber bizimle paylaşın. Yorumlamaya çalışalım.
Çevremdekilerde açılış farkı gözle görünür şekilde var ama :) Ben o farkı göremeyince yazayım dedim.
Adsız.png

CrystalDiskMark ile test yapıp sonuçları söyler misiniz?

zxzxx.png

Etkisi vardır elbet. Bilgisayar açılırken BIOS'ta geçirilen zamanı ifade eder. Benimki 5,5-6 saniye ve 970 Evo'lu cihazım yaklaşık 15 saniyede açılıyor. Bendeki SSD'yi herhangi bir değişiklik yapmadan sizin anakartınıza taksam bu süre 10 saniye artacak. Anakart yüzünden.
Bu süre çeşitli ayarlarla iyileştirilebilir. Belki de zaten iyi olan konumdadır. Boot sırasında en önde olduğundan emin olun. Secure Boot ve Fast Boot da benim ve bir arkadaşımın sisteminde bu süreyi azaltan etkenler.

Yeni konular

Geri
Yukarı