M.2 Sata ile NVMe SSD Uyumu

atar1993

Megapat
Makaleler
8
Yer
İstanbul
Daha fazla  
Sistem Özellikleri
Ryzen 7 7700X İşlemci
32 GB 6000 Mhz Ram
1+1+2 TB PCIe 4.0 SSD
Sapphire RX 6900 XT SE Ekran kartı
ASUS ROG Strix X670E-A Anakart
Meslek
Yazılım Mühendisi
Acer VN7-791G kullanıcısıyım. Anakartım Üzerinde M-Key 2280 (m.2) SSD girişim var. Standartta bu giriş PCIe x4 desteklemesi lazım fakat Laptop kullandığım için kafamda birçok soru işareti kalıyor. NVMe SSD'yi bilgisayarım destekleyebilir mi? Desteklerse bile Max hızım ne olur? Bu soruların cevabını almam benim için yeterli.
Elimdeki sistemin başlıca özellikleri:
  • HM86 Chipset
  • i5-4210H işlemci
  • GTX 860M ekran kartı
  • Acer VN7-791G-57BP (NX.MQREY.003) anakart
Görseldeki gibi slotum var.

7103i6349BCA54888E7AD.jpg

Sisteminizdeki M.2 soketi M.2 PCI-e SSD'leri desteklememektedir. M.2 SATA arabirimini kullanan bir SSD almanız gerekiyor. M.2 PCI-e veya M.2 PCI-e NVMe arabirimini kullanan SSD'leri o slotta çalıştıramazsınız. Kısaca o slotun sadece tek bağlantısı olduğu yer SATA kontrolcüsü, kuzey köprüsü değil. SATA III bir SSD ile M.2 SATA SSD'lerin arabirim olarak sunduğu hız birebir aynı.

Sisteminizdeki M.2 soketi M.2 PCI-e SSD'leri desteklememektedir. M.2 SATA arabirimini kullanan bir SSD almanız gerekiyor. M.2 PCI-e veya M.2 PCI-e NVMe arabirimini kullanan SSD'leri o slotta çalıştıramazsınız. Kısaca o slotun sadece tek bağlantısı olduğu yer SATA kontrolcüsü, kuzey köprüsü değil. SATA III bir SSD ile M.2 SATA SSD'lerin arabirim olarak sunduğu hız birebir aynı.
Benim bu yapı üzerinde alabileceğim hız Sata III yani max 6 Gb/s 'mi? yabancı kaynaklarda bu bilgisayar üzerinde B+M key olarak görünüyor. acerin kendi sitesindeki forumda 15.6 Gb/s sonuç aldığını iddia edenler var. M key Sata SSD(Kingston 128 Gb 550MB/400MB)'yi denedim kendim gerçekten slotta Sata III 6 Gb/s.

https://media.kingston.com/images/ssd/faq/M2-FAQ-Q17_TOP.png
link üzerinde M key ssd için arayüzü PCIe x4/SATA gösteriyor.

Uyarı! Bu konu 7 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı