M.2 slot girişi olmayan anakart M.2 SSD takmak

coderMX

Hectopat
SSD veya HDD modeli
M.2 yada normal SSD
Anakart
H87 çipli anakart
1 TB SSD almayı istiyorumSistemi upgrade edeceğim bilgisayarda H87 çipli anakart var ve anakartın üzerinde M.2 SSD yuvası yok.

Normal SSD almak yerine M.2 SSD almış olsam, 150 TL'ye satılan dönüştürücü ile M.2 SSD'ye dönüştürsem, Windows 10 kurulumıunda sorun yaşar mıyım? Yoksa hiç kafa yormadan M.2 olmayan normal SSD mi almalıyım?

1 TB civarı kapasitesi olacak. Windows kurulumu + oyunlar yapılacak yani root olarak çalışacak.

Gelecekte yeni anakart almak gibi bir planınız varsa alabilirsiniz ama almaya değmez sadece o anakartta kullanacaksanız, SATA'da hız kaybı yaşarsınız.

Alınacak olan SSD'ye bağlı. SATA M.2 ise çok da mantıksız değil, ileriye dönük bir yatırım olur.

Ancak NVMe SSD ise çok gereksiz bir hareket olur. SATA'nın hız sınırından dolayı çok büyük bir performans kaybı yaşarsınız. Çok istiyorsanız PCI-E dönüştürücü alın ki tam performans alabilesiniz, tabii anakarttaki PCI-E portları da önemli.

Sanırım 1000 TL civarına normal 1 TB SSD almak daha mantıklı. M.2 olanlar ise nvme mi yoksa daha hızlı bilmiyorum, ayrıca dönüştürücü almak, dönüştürücü sonrası sorun yaşar mıyım emin olamıyorum.

Anakart: Gigabyte GA-H87-HD3 (rev. 1.x)

TEAM CX2 1TB 540/490MB/s 2.5" SATA3 SSD Disk (T253X6001T0C101)
1.039,00 TL

Kioxia Exceria LTC10Z960GG8 2.5" 960 GB SATA 3 SSD
1.092,12 TL

1 TB boyutunda 900 ile 1000 TL arası Hi-Level gibi markalarda var.

Ah, harika. Ben "Şimdi kesin boşta PCI-E x16 portu yoktur." diye düşünmüştüm.

PCI-E 3.0 bir SSD alıp aşağıdaki dönüştürücü ile hız kaybı olmadan kullanabilirsiniz. 4.0 SSDler de tercih edilebilir ancak 3500 Mb/s'den yüksek hız alamazsınız.

Yalnız yine de, diske Windows kurmak istiyorsanız anakart BIOS'unu modlamanız gerekiyor. Basit bir işlem olsa da bilgisi olmayan birini bayağı bir uğraştırır. O yüzden M.2 SSD tercih etmek hala daha pek mantıklı değil, uğraşırım ya ileride çok pahalanır diyorsanız alabilirsiniz tabii. Modlama konusunda da yardımcı olurum.

TEAM CX2 1TB 540/490MB/s 2.5" SATA3 SSD Disk (T253X6001T0C101)
1.039,00 TL
https://www.hepsiburada.com/team-cx2-1tb-540-490mb-s-2-5-sata3-ssd-disk-t253x6001t0c101-pm-HBC000009QO6E
Kioxia Exceria LTC10Z960GG8 2.5" 960 GB SATA 3 SSD
1.092,12 TL
1 TB boyutunda 900 ile 1000 TL arası Hi-Level gibi markalarda var.
Kioxia tercih edilebilir, Toshiba'nın markasıdır.

@@Ellie Williams hocam BIOS modlaması kolay mıdır? Bahsettiğiniz dönüştürücü alırsam, fiyat performans olarak hangi M.2 SSD'yi almam gerekir. Normal SSD'ler 1000 TL civarında.

TEAM CX2 1TB - 1.039,00 TL

Bugün team marka 1TB olanı sipariş ettim. Belki bunu depolama amaçlı kullanırız, işlerim sistemi kurmak üzere 512GB SSD sipariş ederiz.

Bir kaç yorumda M.2 dönüştürücü aparatların donma takılma yaptığı yazıyor. Modlamayı nasıl çözeceğimi anlayamadım. Youtube'da bir kaç video var. Ama %100 garanti çalışır mı emin olamıyorum.

TEAM CX2 1TB - 1.039,00 TL
https://www.hepsiburada.com/team-cx...ta3-ssd-disk-t253x6001t0c101-pm-HBC000009QO6E

Son düzenleme:
İkisini de SATA aldınız sanırım. Hayırlı olsun.

Bir kaç yorumda M.2 dönüştürücü aparatların donma takılma yaptığı yazıyor.
İlk defa sizden duyuyorum. Kalitesiz ise mümkün ama genelde olmaz öyle bir şey.

Modlamayı nasıl çözeceğimi anlayamadım. Youtube'da bir kaç video var. Ama %100 garanti çalışır mı emin olamıyorum.
Çalışır, zaten UEFI olduğu için içine bir tane modül ekleyip geri yükleyeceğiz ki boot menüde disk görünsün. Zor bir işlem değil.

Hocam sadece 1TB SSD sata aldım. 512GB olanı daha sipariş etmedim.

Hocam, biraz detay verebilir misiniz? Yeniden BIOS yazılımını mı indirmemiz gerekiyor? Yoksa genel geçer UEFI yazılmını mı kurmamız lazım.

Hocam sadece 1TB SSD sata aldım. 512GB olanı daha sipariş etmedim.

Hocam, biraz detay verebilir misiniz? Yeniden BIOS yazılımını mı indirmemiz gerekiyor? Yoksa genel geçer UEFI yazılmını mı kurmamız lazım.
Önce anakartınızda bulunan UEFI dosyasını çekeceğiz, sonra içine NVMe modülünü atacağız, ardından geri yükleyeceğiz.
ASUS H81M-K için yapmıştım, oldukça basitti. BIOS kilidiyle falan da uğraşmamıştım. Sizin anakartta da bu kadar basit olur mu bilemiyorum ama bir problem yaşanacağını sanmıyorum.

UEFI işlemini halledebilirsek, aşağıdaki dönüştürücü ile birlikte işletim sistemi kurmak üzere 1TB yada 512GB olarak M.2 olarak hangi diski almamı tavsiye edersiniz?

i74790 işlemci
32 GB DDR3 ram
Ekran kartı 1GB AX460 vardı sanırım bu bozuldu, şimdilik ekran kartı yok.

Örneğin bu M.2 SSD mantıklı mıdır? Fiyat perfromans ürünü olmalı.

Yeni konular

Geri
Yukarı