M.2 SSD alırken dikkat edilmesi gerekenler

Jabrayilov

Picopat
Resimde PC üzerinde gelen SSD hakkında bilgiler bulunmakta. Yeni SSD alırken 2280, PCI-e gen3 olması yeterli mi? S3 nedir ve gerekli mi?

Screenshot_1.png

PCI-e 4.0 yeni anakartlarda bulunuyor. 2280 dediği M.2 SSD'nin slot özelliğidir. Gen3 dediği de generation3 tür. Yeni tip anakartların birçoğu 2280 vb birçok M.2 slotunu destekler. Tabi alırken ne olur ne olmaz kontrol etmek gerek. Yeni bir anakarta takacaksanız M.2 ssd'nizin NVMe olması sizin için daha iyi olur. Oyunlarda çok aşırı bir fark yapmaz fakat render vb işlem gücü isteyen işler yapıyorsanız işinizi kısaltır. Hiçbir şey yapmıyorsanız bilgisayarınız daha hızlı açılmış olur :)

PCI-e yeni kart ve yeni işlemcilerin desteklediği bir standart bu yüzden PCI-e 4 almanız hem maliyetli hem anakart ve işlemci desteklemediği taktirde PCI-e 3 gibi çalışacaktır. 2280 kullanım özellikleri, S3 ise boyut belirtir. Anakartınıza hangi boyut desteklediğini araştırarak kalınlık genişlik ve en desteğini bakın ve ona göre alın. NVMe bir SSD daha hızlı olacaktır. Ve depolama ihtiyacınızı belirleyin. Fiyatınıza uygun kronik sorunları olmayan bir SSD aramanızı öneririm. Bütçe, anakart ve ihtiyacınız olan özellikler ile konu açarsanız fazlası ile öneri gelecektir.

ASUS TUF Gaming Z490 PLUS Intel anakartıma nasıl bir SSD almalıyım karar veremedim. Sanırım normal SSD yerine M.2 SSD almalıyım. Ama nasıl özellikte olmalı hızı vs. bir turlu karar veremedim anlayamadim.

ASUS TUF Gaming Z490 PLUS Intel anakartıma nasıl bir SSD almalıyım karar veremedim. Sanırım normal SSD yerine M.2 SSD almalıyım. Ama nasıl özellikte olmalı hızı vs. bir turlu karar veremedim anlayamadim.
NVME SSD tercih edebilirsiniz. Edit, render yapmayacaksınız boş yere NVME'ye o kadar para vermek yerine, SATA SSD alabilirsiniz daha ucuza.

Artı -2 Eksi
Bunun hakkında makalem bulunmakta.

NVME SSD tercih edebilirsiniz. Edit, render yapmayacaksınız boş yere NVME'ye o kadar para vermek yerine, SATA SSD alabilirsiniz daha ucuza.
Valla almamın sebebi tüm sistemi yeniledim.ve HDD doldu.500 GB HDD var ama 200 GB boş yer kaldı. oyun kurmak istiyorum rdr2 oyununu kurmak oynamak istiyorum yer kalmadı.oyun icin alacağım.ben gamer im bu yüzden ssd alacağım onceligim oyun yanı.

Yeni konular

Geri
Yukarı