M.2 SSD alırken nelere dikkat etmeli?

Gölgehan

Hectopat
Daha fazla  
Başlıkta da belirttiğim gibi, M.2 SSD almak istiyorum. Ama tam olarak nelere dikkat etmem gerektiğini, ve uyumlu mu olduğunu tam olarak bilmiyorum. Şöyle ki;
Almak istediğim SSD:
Anakartım:
MSI B350 PC Mate.
Anakartımda M.2 yuvası var ama NVMe olunca fark eder mi, sorun çıkar mı bilmiyorum. Şimdiden teşekkürler.

Ek olarak:
Sistemimde hâlihazırda 1TB HDD ve 240GB SATA SSD mevcut. Ama ikisi de dolu durumda.

Soğutucusu olduğuna dikkat edin.

Soğutucusu yok, ama kasanın içi bâyâ serin, sorun olur mu yine de?

1) Marka.
2) Kronik sorun.

Soğutucuya gerek yok anakartta soğutucu oluyor ki olmasa bile M.2 o kadar ısınan bir şey değil. Dikkat edersen çoğu M.2'de soğutucu yok.

Marka SanDisk, kronik sorun hakkında bilgim yok. Ama SATA SSD'de SanDisk ve sorun çıkarmadı.

1.James Donkey olmamasına.
2.okuma/yazma/boyut değerlerine.
3.modeline.

Marka SanDisk, Okuma/yazma hızı iyi diye düşünüyorum, modeli 3D NVMe M.2 SSD diye geçiyor.

Zaten link atmıştım ama gelmedi mi?

Genel olarak kontrolcü, yonga ve DRAM'ine dikkat etmeli; bunlara bağlı olarak da okuma/yazma hızı, IOPS değeri ve ömürüne bakmalısın.

Genelde DRAM-less diyorlar. Birkaç yerden anladığım kadarıyla (yanlış olabilir) kendi içinde DRAM yokmuş ve bilgiler RAM'e yazılıyormuş. Benim için sorun olur mu? Bu fiyat aralığında başka M.2 SSD tavsiyeniz var mı?

DRAM-less. WD Blue sn550 ile aynı ürün zaten.

Tavsiye edebileceğiniz bir M.2 SSD var mı? Bütçem 1000 TL.

@Gölgehan Kingston A2000 1TB modeline bakmanı öneririm.

Teşekkürler, keşke birkaç dk önce yazsaydın. Sosyalde ki birkaç konuya baktıktan ve TeknoSeyir kanalının incelemesinden sonra genel olarak bir sorun olmayacağını, DRAM-less olsa dahi SATA SSD'den hızlı olduğunu öğrenince sorun çıkarmayacağını düşünerek satın aldım.
Herkese yorumları için teşekkürler.

Geri
Yukarı