M.2 SSD kadar hıza sahip SATA SSD var mı?

SATA III'ün maksimum desteklediği hız 600 MB/s. SATA SSD'ler de genellikle 500-560 arası hızlara sahipler. İleride yeni bir SATA teknolojisi görmeyeceğimizi düşünürsek mümkün değil.

NVMe olanlar yüksek hıza ulaşır. SATA M.2 olanlar ise normal 2,5" SATA SSD gibi çalışır.

@jetboy_hrn1990 kablo ile alakalı değil. Port zaten 6Gb/s. Yapıları da buna göre. Denildiği gibi bundan sonra da SATA 4 falan gelmesi zor.

SATA kablosu hızı düşürüyor. Yoksa Normal SSD de hızlı olabilir.
SATA kablosunda bir problem varsa hızı bir miktar düşürebilir ancak öyle olsa bile M.2 NVMe SSD'lere yetişebilmesi söz konusu değil. SATA SSD'ler adı üstünde, SATA arayüzünü kullanıyor. SATA III'ün desteklediği maksimum hız yukarıda bahsettiğim gibi 600 MB/s. NVMe SSD'ler PCI Express arayüzünü kullandığından 7000 MB/s, hatta daha fazla değerlere çıkabiliyor.

Konu dışı düşüncemi söylemek istiyorum. 500 MB/S ile 3 GB/S SSD ve M2 SSD karşılaştırmasını izledim. Arasında hiçbir fark yoktu. Açılma hızı, oyun açma hızı. 0 fark.

SATA kablosunda bir problem varsa hızı bir miktar düşürebilir ancak öyle olsa bile M.2 NVMe SSD'lere yetişebilmesi söz konusu değil. SATA SSD'ler adı üstünde, SATA arayüzünü kullanıyor. SATA III'ün desteklediği maksimum hız yukarıda bahsettiğim gibi 600 MB/s. NVMe SSD'ler PCI Express arayüzünü kullandığından 7000 MB/s, hatta daha fazla değerlere çıkabiliyor.
Benim anakartta 2 NVME var birisi PCI dan diğeri sata arayüzünü kullanıyor diye biliyorum.
  1. 2 x M.2 Socket 3
    ‧ 1 x Type 2242-2280, SATA & PCIe 3.0 x4 modu desteği
    ‧ 1 x Type 2242-22110, PCIe 3.0 x4 modu desteği
    yazıyor.

Geri
Yukarı