M.2 SSD Montajı ve Windows Kurulumu

Great689

Kilopat
Yer
Ünye, Ordu
Daha fazla  
Ben SSD almak istiyorum. Çünkü bazı oyunlarda örneğin Batman Arkham Knıght ve Tomb Raider gibi geniş haritalarda ve auto save bölümlerinde mevcut harddiskim takılmalar yapıyor. Harita yüklemelerinde sıkıntı çıkartıyor. Bu yüzden iyi bir SSD almak istedim. Fakat SSD elime geçince bunun kurulumunu evde yapma cesaretini bulamıyorum. Donanımdan hiç anlamam bana bu konuda yardımcı olursanız çok teşekkür ederim.

Başlıca size olan sorularım:

1- SSD'yi aldıktan sonra format atıcam ve Windows'u SSD'ye kurucam. SSD'yi direk anakarta taktıktan sonra herhangi bir şey yüklemem gerekli mi ? Yoksa otomatik olarak sistem onu format sırasında ( Disk seçme/biçimlendirme bölümünde) görür mü ?

2- Anakartım alacağım SSD için uygun mu ? Darboğaz gibi sorunlar yaratır mı ?

Bana yardımcı olursanız çok çok sevinirim. Şimdiden herkese teşekkürler.

Alacağım SSD: Samsung 500GB 960 EVO M.2 Sata NVMe SSD (Okuma Hızı 3200MB / Yazma Hızı 1800MB)

Sistemim:
  • İşlemci-> İntel i7-6700K 4.00 GHz
  • Ekran Kartı-> ASUS Strix GTX 980
  • Anakart-> ASUS Z170 Pro Gaming
  • Bellek-> Kingston HyperX Fury 2x8 16 GB 2400Mhz DDR4 RAM
  • Depolama-> Seagate Barracuda 2Tb 7200rpm 64MB önbellek
  • Power+Kasa -> Thermaltake 750w+80
  • İşletim Sistemi -> Windows 10 Home 64 Bit

Son düzenleyen: Moderatör:
Format atmadan ilk attığım link yardımıyla Windowsunu SSD ye aktarabilirsin. NVMe sürücüsünü http://www.samsung.com/global/busin...ds/software/Samsung_NVM_Express_Driver_22.zip buradan indirebilirsin.

Steamde oyunlarım var bunlar hep sabit diskte. SSD'yi onları formatsız aktaramam. Steam sıkıntı çıkarır.

Videoda sabit disk bomboş ve 50 GB veri aktarıyorlar. Benim sabit disk C ve D olarak ayrı durumda ve 400GB kullanımda. Galiba formatta diski birleştiricem Windows'u kurduktan sonra sabit diske. Bu programı hemen format çıkışı çalıştırıcam temız olarak windowsu SSD'ye atıcam.

Arkadaşlar yardımcı olacak yok mu? SSD yi şimdi alıcam anakartım falan desteklemez elimde patlamasın.

Anakartın destekliyor.

Teşekkür ederim. Ben dediğim gibi yapayım attığın videoda sadece windows kurulu HDD'yi SSD'ye aktarıyorlardı. Benim HDD ağzına kadar dolu. Format sırasında disk biçimlendirme bölümünde SSD'yi görürse direk windowsu onu kurucam görmezse, windowsu sabit diske atıp temız windowsu videodaki programla SSD'ye aktarıcam.

SSD geldi ve kuramadım şimdi bilgisayarcıma gidiyorum. Videolarda kurulumda vida falan varmış bende kendi anakartımdaki vidaları buldum ama SSD'yi M.2'ye takınca benım SSD'nin arka kısmı havada kalıyor ve vida yuvası aşağısında kalıyor. Hafif eğince oturuyor ama yine de zorlama yaparım diye götürüyorum.

Son bir çare bilgili olan biri varsa koskoca kasayı götürmek zorunda kalmıcam.

Anakartınıza baktım. Anlatmanıza bakacak olursak sanki M.2 dikey monte ediliyor. Halbukü yok öyle bir şey. Anakartınızdaki yuva gayet yatay.

Bu videoda montajı net bir biçimde görebilirsiniz:

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Uyarı! Bu konu 8 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı