Çözüldü M.2 SSD nasıl disk 0 olarak ayarlanır?

Bu konu çözüldü olarak işaretlenmiştir. Çözülmediğini düşünüyorsanız konuyu rapor edebilirsiniz.

alidmr

Hectopat
Çok aradım ama hiçbir yerde bulamadım. Bu sorunu yaşayan birçok kişi var ama onlar da çözüm bulamamış. Sistemimde bir SATA SSD, bir HDD ve bir M.2 SSD var. SATA SSD çıkacak zaten, onu saymasak da olur. HDD disk 0 olarak gözüküyor. Nasıl M.2 SSD'yi disk 0 yapabilirim?

Son düzenleyen: Moderatör:
Çözüm
970 EVO plusa kurulu Windows disk 0 da ise HDD var yani Windows işlemleri HDD üzerinden yapmaz değil mi?

Hayır yapmaz. Bunu hızından anlayabilirsiniz. Sadece çok eski 5400RPM veya daha düşük bir hızı varsa HDD'nin bilgisayarı kalıcı dondurabilir(reset atmak dışında düzelmez) ve yavaşlatabilir.
Çok aradım ama hiçbir yerde bulamadım. Bu sorunu yaşayan birçok kişi var ama onlar da çözüm bulamamış. Sistemimde bir SATA SSD, bir HDD ve bir M.2 SSD var. SATA SSD çıkacak zaten, onu saymasak da olur. HDD disk 0 olarak gözüküyor. Nasıl M.2 SSD'yi disk 0 yapabilirim?

Bilgsiayar yönetimindekinden mi bahsediyorsunuz?

Evet.

Sanırım var hocam gerek hız gerek sıcaklık konusunda görmüştüm birkaç yerde ben de tam bilmiyorum.

Şu şekilde yapılabilir;
  • BIOS üzerinden, disk 0'a çekebilirsiniz.
  • Disk 0 yapmak istediğiniz disk dışında tüm SSD'leri çıkarıp, format atıp disk 0 olarak kaydedilir. Sonra dilediğin depoalama birimini takabilirsin.
  • Disk 0 yapmak istediğin diske işletim sistemini kur. Çünkü disk 0 olanlar işletim sistemi için diye biliyorum(emin değilim)

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Bu yöntemi yaparak BOOT ayarlarından yapabilirsin. Ama yeniden işletim sistemi yüklemen gerek. Ve 2.maddede dediğimi yap garanti olsun. Bu arada neden öyle yapmak istiyorsun?

Başka yöntemlerde var ama net bilmiyorum. "Partition Magic" bu program ile olabiliyor diye biliyorum. Disk biçimlendirme ile galiba oluyor ama verilerin silinmiş olur.

Şu şekilde yapılabilir;
  • BIOS üzerinden, disk 0'a çekebilirsiniz.
  • Disk 0 yapmak istediğiniz disk dışında tüm SSD'leri çıkarıp, format atıp disk 0 olarak kaydedilir. Sonra dilediğin depoalama birimini takabilirsin.
  • Disk 0 yapmak istediğin diske işletim sistemini kur. Çünkü disk 0 olanlar işletim sistemi için diye biliyorum(emin değilim)

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.
Bu yöntemi yaparak boot ayarlarından yapabilirsin. Ama yeniden işletim sistemi yüklemen gerek. Ve 2.maddede dediğimi yap garanti olsun. Bu arada neden öyle yapmak istiyorsun?

Yukarıda yazmıştım hocam hıza sıcaklığa etkisi var sanırım siz daha iyi biliyorsunuz disk 0 disk 1 farkı var mı?

Yukarıda yazmıştım hocam hıza sıcaklığa etkisi var sanırım siz daha iyi biliyorsunuz disk 0 disk 1 farkı var mı?

Alakası yok. Sadece belki işletim sistemi kurulu olan diske bir tık(1-2derece) fazla olabilir. Bu sıcaklık farkı tamamiyle yük bindirme işlemine aittir.

970 EVO plusa kurulu Windows disk 0 da ise HDD var yani Windows işlemleri HDD üzerinden yapmaz değil mi?

Hayır yapmaz. Bunu hızından anlayabilirsiniz. Sadece çok eski 5400RPM veya daha düşük bir hızı varsa HDD'nin bilgisayarı kalıcı dondurabilir(reset atmak dışında düzelmez) ve yavaşlatabilir.

Çözüm

Yeni konular

Geri
Yukarı