M.2 SSD olmasına rağmen bilgisayar çok geç açılıyor

kdrkrblt

Decapat
Daha fazla  
Merhaba.
Bilgisayarımda Western Digital 256 GB NVMe M.2 SSD var fakat bilgisayarım 13-20 saniye arasında açılıyor. Windows 11'i Windows'un kendi sitesinden indirip UEFI olarak kurdum öncesinde Windows 10 kullanıyordum ama değişen bir şey hiç olmadı açılış hızı hep aynıydı. Normal mi yoksa yapmam gereken bir ayar mevcut mu? Aşağı tarafa görsel bırakıyorum ve açılışı etkileyecek bir program kullanmıyorum. Lively wallpaper olmadan da aynı performansı alıyorum. Şimdiden teşekkürler ve sağlıklı günler.

Sistemim;
  • Ryzen 5 1600 AF.
  • ASUS Prime A320M-C r2.0
  • ASUS NVIDIA GTX 1060 3GB.
  • Corsair Vengeance 8x2 16 GB 3000MHz.
  • Western Digital 256 GB NVMe M.2 SSD.
  • FSP 500W 80+ Bronze.

Dosya Ekleri

• açılış.png
    açılış.png
    48,5 KB · Görüntüleme: 28
Son düzenleyen: Moderatör:
15-20 Saniye arası açılması gayet normal özellikle günlük kullanımda performans kaybı yaşamıyorsanız fazla önemsemenize gerek yok.

O olay sadece M.2 SSD de bitmiyor ayrıca anakartınızın belli bir boot süresi var bu her anakartta değişir bende de aynı sürelerde açılıyor Fastboot açıkken 12-13 saniye kapalı iken 15-20 saniye. 5-6 saniyede açılıyor diyenlerede bakma onlar uyku moduna alıyor sonra tekrar açıyor AAA bak benimki 5 saniyede açıldı diyor kekler sizi :)

O olay sadece M.2 SSD de bitmiyor ayrıca anakartınızın belli bir boot süresi var bu her anakartta değişir bende de aynı sürelerde açılıyor Fastboot açıkken 12-13 saniye kapalı iken 15-20 saniye. 5-6 saniyede açılıyor diyenlerede bakma onlar uyku moduna alıyor sonra tekrar açıyor AAA bak benimki 5 saniyede açıldı diyor kekler sizi :)

Benim Samsung EVO Pro 970 SSD laptopta takılıyken 4 saniyede açılıyordu sıfırdan uyku modu değil bios süresinde de 4 saniye yazıyordu ama şimdi masaüstüne 15-20 arası laptoplarda çok daha hızlı başlayabiliyor herhalde.

Benim Samsung EVO Pro 970 SSD laptopta takılıyken 4 saniyede açılıyordu sıfırdan uyku modu değil BIOS süresinde de 4 saniye yazıyordu ama şimdi masaüstüne 15-20 arası laptoplarda çok daha hızlı başlayabiliyor herhalde.
Evet benim de laptopa takınca 5-6 saniye sürelerinde açılıyor ama masaüstünde 13-20 arası.

Yeni konular

Geri
Yukarı