Çözüldü SSD olmasına rağmen bilgisayar 20 saniyede açılıyor

Bu konu çözüldü olarak işaretlenmiştir. Çözülmediğini düşünüyorsanız konuyu rapor edebilirsiniz.

Catacomb

Centipat
Daha fazla  
Arkadaşlar normalde beklediğim gibi hızlı açılması gerek fakat kasa yavaş açılıyor. Bilgisayarın güç düğmesine tıkladığımda kasanın fanları dönmeye başlıyor, fanlar dönmeye başladıktan 20-25 saniye sonra ekrana görüntü geliyor. Ekrana görüntü geldikten sonra F2 for BIOS menüsü gelip 2 saniye sonra direkt masaüstüne atıyor.

Anlamadığım şey güç düğmesine tıkladıktan 20-25 saniye sonra bilgisayarın tam olarak açılması. Bu tarz sorunlarda bilgisi olan varsa yardımcı olursa çok sevinirim.

SSD: TwinMos 512 GB M.2 PCI-e gen3 NVMe M.2 SSD (3600-3250Mb/s)

Çözüm
Anakartına ait BIOS güncellemesi varsa yap, belki düzelir. Ya da BIOS güncellemesi bekleyeceksin, o şekilde düzertirler anca.

Hocam EXPO 1 ayarıyla RAM'lerim şu an 5600MHz'de. Memory context restore açarak boot süresini 8 saniyeye indirebildim. Sorun çözüldü diyebilirim yani.
Bilgisayarında harddisk var mı ? Bir keresinde harddisk'im bozuk olduğu için sistem geç açılıyordu. Eğer harddiskin varsa çıkartıp dene belki ondan kaynaklanabilir.
Hayır, yok. SSD kullanıyorum.

1701451616905.png

34.6 saniye imiş bu arada.

Asus PRIME B650M-K anakart. Boot süresi bu kadar fazla olması garip.
DDR5 sistemler eski nesile göre daha geç açılıyor. Fast Boot açık olsa bile DDR training süresi asıl problem. Üreticiler güncel BIOS sürümlerinde bunu olabildiğince kısalttılar.

BIOS güncelleyin, tekrar sonucu paylaşın. Başka bir sorun varsa bile izole edilmiş olur.

Bios'ta bilgisayar kapalıyken USB'den cihazlara güç vermeye devam etmesi için bir ayar var, o açık mı peki? Bende bu ayarı kapatınca hızlanma olmuştu diye hatırlıyorum.

Ve ayrıca Razer cidden yavaş açtırıyor bir keresinde 3sn de açılan bilgisayarım 10 snyedi açılmıştı Razer ürünüzde ışık varsa yardım ediyor ve Update ediyor. Tabii ki de yavaş açılmasına sebep oluyor.
Bir şey değişmedi, yine yavaş açılıyor. Bilgisayarın güç düğmesine tıkladıktan sonra 30-35 saniye sonra fanlar daha hızlı dönmeye başlıyor sonra açılıyor hocam. Ekrana görüntü geldikten sonra sorunum yok. Ekrana görüntünün gelmesi 30-35 saniye.

Bios'ta bilgisayar kapalıyken USB'den cihazlara güç vermeye devam etmesi için bir ayar var, o açık mı peki? Bende bu ayarı kapatınca hızlanma olmuştu diye hatırlıyorum.
Hangi ayar? İsmini paylaşırsanız denerim.
DDR5 sistemler eski nesile göre daha geç açılıyor. Fast Boot açık olsa bile DDR training süresi asıl problem. Üreticiler güncel BIOS sürümlerinde bunu olabildiğince kısalttılar.

BIOS güncelleyin, tekrar sonucu paylaşın. Başka bir sorun varsa bile izole edilmiş olur.
BIOS'u güncellerken bir sorun yaşamam değil mi? Elektrik gitmesi gibi bir şey olursa sorun olur diye korkuyorum.

Bir şey değişmedi, yine yavaş açılıyor. Bilgisayarın güç düğmesine tıkladıktan sonra 30-35 saniye sonra fanlar daha hızlı dönmeye başlıyor sonra açılıyor hocam. Ekrana görüntü geldikten sonra sorunum yok. Ekrana görüntünün gelmesi 30-35 saniye.

Peki Malwarebytes ve Kaspersky'den taratır mısınız Malwarebytes'dan güvenli modda başlatıp tarama yapın virüs trojan malware yazılım olabilir.

Hangi ayar? İsmini paylaşırsanız denerim.

BIOS'u güncellerken bir sorun yaşamam değil mi? Elektrik gitmesi gibi bir şey olursa sorun olur diye korkuyorum.

Dediğim işlemi uygula olmazsa anakartu güncellersin.

Yeni konular

Geri
Yukarı