M.2 SSD Soğutma rehberi

OC ve soğutma rehberinin 2 bölümü ile karşınızdayız,

Önceki bölüm gaming laptopları soğutmak ile konuşmuştuk.

Bu gün M.2 SSD soğutması hakkında konuşcağız çünkü, herkes soruyor bu konu başlığı altında buna açıklık getirmek istedim.

Hazırsanız başlıyalım.

1-Konumlandırma: M.2 Anakart üzerinde nereye konumlandırdığınız önemli örneğin 2 slot yapılı bir anakart ele alalım. Eğer işlemciye yakın ve ekran kartı üstüne takarsanız hallice ısınır. Konumlandırma önemi unutlmamalıdır.

Not: Aşağı slotlara takmak hıza etkliyebilir biz üst slota takınca oluşucak ısınmayı önlemek için rehber üzerinde ne yapmanız gerektiğini anlatıcağız.

Gelin M.2 SSD soğutma yollarına bakalım.

2- Pasif soğutma.
image.jpeg

Pasif soğutma M.2 SSD arasına termal ped ile yapılabilir ısı yukarıdaki gibi demir tabakaya çekilerek soğutma sağlanır.

Soğutma gücü: İdare edebilir.

Pasif M.2 Soğutucular ayrıca, üst düzey anakartlar içerisinde bulunabilir.

3- Fanlı soğutma çözümleri.
image.jpeg

Yukarıya bakınca gördüğünüz gibi fanlı bir M.2 soğutması ve bakır blokları var macun ve termal ped ile güçlü bir soğutma sağlanabilir.

Soğutma gücü: Güçlü, yeterli.

4-Kendinden pasif soğutmalı modeller: Samsung, XPG, Adata gibi markaların kendinden soğutmalı modelleri vardır bunları alabilirsiniz.

Yeni rehberin konusunu siz seçin:

1-RAID yaparak SSD/HDD hızlandırma.
2-Masaüstü soğutma ipuçları.
3-Hava akışı sağlamak.
4-Sıvı soğutma ve üst düzey soğutma seçimi.
5-Delid ve onun çılgın tarihi.

O üstteki fotoğrafını gösterdiğiniz pasif soğutmanın beyazını aldım. 980 Pro 500GB ve o soğutmanın incelemesi yakında :D.
Memnun kalmanız muhtemel soğutmasız olmasından daha iyi performans verdiği kesin.
Hocam M.2 SSD soğutucusu da önerir misiniz?
Piyasa içerisinde akasa, artic, teamgrup ve daha bir çok marka var kaliteleri genel olarak çok farklı değil.

Genel anlam için pasif soğutmaların geneli aynı heathsink boyutu ve kalitesi önemli.

Ne kadar ekmek o kadar köfte hesabı.

Memnun kalmanız muhtemel soğutmasız olmasından daha iyi performans verdiği kesin.

Açıkcası bu pasif soğutmanın XPG storm hariç bazı fanlı soğutmaların hepsinden iyi performans verdiğini düşünüyorum. İlk 5'te kesin bu vardır. Aralarındaki en iyi fanlı soğutma bu arkadaşlar :D.

Arkadaşlar merhaba. Dell G5 5500 laptopta fan sesi duymaktan yoruldum. Thermal Grizzly Kryonaut Extreme 14,2 W/MK macun aldım. Ekran kartı ve işlemciye uygulayacağım. Fark olursa yazarım buraya. 2 adet M.2 SSD var. 1 tanesine bakır pasif soğutucu aldım. Diğerine de yeni geldi. Ama çok bir fark yaratmadı açıkçası. Benim sorum şu aslında; ekran kartı ve işlemciye uyguladığımda dolaylı olarak ssd lerin ısısı da düşer mi? Termal pad var üzerinde ama bu macunu çok tavsiye ettiler. SSD lere bu macun uygulanabilir mi? Uygulanırsa nasıl? Termal pad sökülecek mi yoksa kalacak mı? Bir kere açmak istiyorum artık cihazı. Aç-kapa yalama oldu. :D

Arkadaşlar merhaba. Dell G5 5500 laptopta fan sesi duymaktan yoruldum. Thermal Grizzly Kryonaut Extreme 14,2 W/MK macun aldım. Ekran kartı ve işlemciye uygulayacağım. Fark olursa yazarım buraya. 2 adet M.2 SSD var. 1 tanesine bakır pasif soğutucu aldım. Diğerine de yeni geldi. Ama çok bir fark yaratmadı açıkçası. Benim sorum şu aslında; ekran kartı ve işlemciye uyguladığımda dolaylı olarak ssd lerin ısısı da düşer mi? Termal pad var üzerinde ama bu macunu çok tavsiye ettiler. SSD lere bu macun uygulanabilir mi? Uygulanırsa nasıl? Termal pad sökülecek mi yoksa kalacak mı? Bir kere açmak istiyorum artık cihazı. Aç-kapa yalama oldu. :D

Hocam M.2 SSD için sıvı soğutmalı modeler bulunmakta ilginizi çekiyorsa bakın hiç uğraşmayın bence:).

Hocam M.2 SSD için sıvı soğutmalı modeler bulunmakta ilginizi çekiyorsa bakın hiç uğraşmayın bence:).

Laptop içine sıvı soğutmalı nasıl olacak? Ayrıca elimde 2 tane 1 TB Samsung var. Tekrar masraf yapamam. Ama bakayım nasıl bir şey sıvı soğutmalı SSD'ye. Teşekkürler ederim.

Baktım sıvı soğutmalı SSD'ye ama dediğim gibi desktop için uygun onlar. Benim konum laptop.

Laptop içine sıvı soğutmalı nasıl olacak? Ayrıca elimde 2 tane 1 TB Samsung var. Tekrar masraf yapamam. Ama bakayım nasıl bir şey sıvı soğutmalı SSD'ye. Teşekkürler ederim.

Baktım sıvı soğutmalı SSD'ye ama dediğim gibi desktop için uygun onlar. Benim konum laptop.
Galiba servise versniz iyi olacak.

Çözüm olacağını sanmıyorum. Zira gaming olan dell ler genelde böyle. Daha önceki laptop da aynıydı. Şimdi uğraşamam servise gönder vs. :) Bi de kurcalamazsam nasıl technopat olacağım. :D
Dün cihazın SSD soğutucusunu taktım. Aşırı bir fark görmedim. Stres testlerinde 90 dereceleri görüyor. Belki de ben abartıyorumdur. :) Ama macunun eski ve yeni halini paylaşmak istedim sizlerle. Gri olan macun ilk hali, pembe olan son hali. Macunu sürmemişler de affedersiniz, bir şey yapmışlarda sanki sıvamışlar. Ayrıca taş gibiydi macun. Yepyeni laptop rafta da beklemediğini düşünürsek bu kadar mı ucuzuna kaçılır ya da bu kadar mı sallanır yapılan iş...!

Dosya Ekleri

• 20210117_012328.jpg
    20210117_012328.jpg
    287,8 KB · Görüntüleme: 48
  • 20210117_012332.jpg
    20210117_012332.jpg
    231,8 KB · Görüntüleme: 32
  • 20210117_012335.jpg
    20210117_012335.jpg
    199 KB · Görüntüleme: 47
  • 20210117_020241.jpg
    20210117_020241.jpg