Rehber Laptop soğutma rehberi

706143

Kilopat
Makaleler
4
Yer
İstanbul/Beşiktaş-KKTC
3 ay önce laptop kullanmaya başladım, dizüstü kullanırken bacağıma ısı gelmesi, pek rahat edememem ve evimizde müsait bir masa olmaması sonucu anlatacağım gibi bir masa yapmak geldi aklıma. Fazla ısınmadığı için bir soğutucu alma gereği duymadım, eve biraz göz atınca kesmeye müsait tahtalar gördüm ve yapmaya başladım.

Öncelikle laptopumuzun ayaklarını ve isterseniz hoparlör çıkışlarını belirliyoruz, ben arada kullandığım için hoparlör çıkışlarını da belirledim. Laptopun altında yer alan fan giriş ve hava çıkışlarını da belirledikten sonra ister önce bir kağıda çizin isterseniz de direkt olarak tahtaya aktarın. Tahtaya aktardıktan sonra kesim işlemine geçiyoruz. Gerekli boşlukları açtıktan sonra istediğiniz yükseklikte ayaklar hazırlayıp tahtamıza montajlıyoruz, şahsen genelde yerde oturduğum için ben iki yana kısa ayaklar yaptım. Tahtanın sağ tarafına fare için de alan bırakmıştım, bir süre kullandıktan sonra hem elimin terlemesinden hem de farenin zarar görmemesi için o boşluğa uygun bir bez kesip raptiye ile sabitledim. İsterseniz şarj kablosu için de bir boşluk açabilirsiniz ama ben pek gerekli görmediğim için açmadım, zaten engel oluşturmuyor ama tercih sizin.

Masayı yapıp kullanmaya başladıktan sonra sıcaklıklar 5-10 derece kadar azaldı, fan sesleri daha az gelmeye başladı. Dizüstü ile masa arası rahatlıkta bir kullanım sunuyor.

Laptopta bir hayli vakit geçiriyorum, özellikle oyun oynarken elimin laptop üzerinde terlemesinden dolayı klavyelerde bilek desteği gibi olacak şekilde oyunda elimin durduğu yere göre bir tane daha bez kestim. Metal yüzeye koymaktansa bir nebze de olsa daha yumuşak bir yüzeye koymak daha iyi oluyor, terlemesini de önemli ölçüde azaltıyor.

Aşağıya fotoğraf çekmeye müsait olmadığı için "Paint" üzerinden yapmaya çalıştığım çizimleri koyacağım, klavye için kusura bakmayın fazla uğraşamadım. 😅
Ekran görüntüsü 2023-05-05 195833.png

Okuduğunuz için teşekkür ederim, eksik gördüğünüz, eklenmesinin iyi olacağını düşündüğünüz bir yer varsa belirtiniz. 🙂

Yeni konular

Geri
Yukarı