M.2 SSD'ler boot priorityde gözükmüyor

• Konuyu başlatan nles
  • Başlangıç Tarihi
  • Mesaj 31
  • Görüntüleme 706

nles

Femtopat
Daha fazla  
RAM
Kingston Fury 3200 MHz CL16 16(8x2G)B
SSD veya HDD modeli
Kingston KC3000 1TB
Ekran kartı
MSI Ventus 3X RTX 3060 12G
Anakart
MSI TOMAHAWK B660 WIFI DDR4
İşlemci
Intel Core I3 12100F
Kingston KC3000 1TB modeline sahibim. Windows 11 kurmakta sorun yaşadığım için MLD M300 500GB yerine kullanmayı planlıyordum. Kargo bugün elime ulaştı taktım ve boot priorityde gözükmüyor M.2 SSD. Kargo gelmeden önce Windows 11'i HDD'ye kurmuştum ve öyle kullanıyordum. Bugün yeni aldığım M.2 SSD'de aynı sorunu yaşadım. Windows ayarlarından depilamaya girdiğimde sahio olduğum M.2 SSD'ler gözüküyor. BIOS sürümünü güncel olduğu halde böyle. USB ile Windows 11 kurarken disk seçmem gerektiğinde M.2 SSD'lerimi seçip kurabiliyorum ve hiçbir sorun yaşamıyorum ama boot priorityde olmadığı için tekrar USB Windows kurulumu çalışıyor. Muhtemelen BIOS'ta bilmediğim bir ayardan dolayı oluyor çünkü 2 tane M.2 SSD BIOS'da Storage kısmında gözüküyor ama boot priorityde ne yaptıysam gözükmüyor. Sadece HDD gözüküyor ve Windows'u kurdurtuyor. Secure Boot kapatıp denedim yine olmadı. Aylardır HDD kullanıyorum bilgisayarda M.2 olmasına rağmen. HDD'ye Windows kurulu iken sorunsuz bir şekilde M.2'ye oyun kurup oynayabiliyorum. Yardımcı olursanız sevinirim, şimdiden çok teşekkür ediyorum.

Dosya Ekleri

• 1.jpg
    1.jpg
    175,6 KB · Görüntüleme: 20
  • 2.jpg
    2.jpg
    156,6 KB · Görüntüleme: 19
Son düzenleyen: Moderatör:

AHCI ile alakalı bir durum gibi, BIOS'da bulabilirseniz AHCI'ye alının bulamazsanız, HDD çıkarıp, BIOS ayarlarını sıfırlayın.

Tekrar kurulum yapın.

EFI'yi yine başka diske yazmış, onu da çıkarın.
Bios ayarlarını bugün M2'yi ilk kez denemeden önce default yaptım ve öyle denedim, diğer diski çıkarıyorum şimdi.

AHCI ile alakalı bir durum gibi, BIOS'da bulabilirseniz AHCI'ye alın bulamazsanız, HDD'yi çıkarıp, BIOS ayarlarını sıfırlayın.

Tekrar kurulum yapın.

Sata controller mode'yi mi AHCI yapmam gerekiyor?

AHCI ile alakalı bir durum gibi, BIOS'da bulabilirseniz AHCI'ye alın bulamazsanız, HDD'yi çıkarıp, BIOS ayarlarını sıfırlayın.

Tekrar kurulum yapın.

Şuanda sadece Kimgston M2 SSD takılı durumda ve kurulum yapmaya çalıştığımda bu uyarıyı alıyorum

Bios ayarlarını bugün M2'yi ilk kez denemeden önce default yaptım ve öyle denedim, diğer diski çıkarıyorum şimdi.

Sata controller mode'yi mi AHCI yapmam gerekiyor?

Şuanda sadece Kimgston M2 SSD takılı durumda ve kurulum yapmaya çalıştığımda bu uyarıyı alıyorum
Diski biçimlendirme ile denedim olmadı, sonra sildim ve orada gözüken tek disk ile devam ettim restart atarken tekrardan USB'yi çıkardım ve tekrardan biosa attı

Dosya Ekleri

• 16963460841822489864123086484801.jpg
    16963460841822489864123086484801.jpg
    312,2 KB · Görüntüleme: 6
Son düzenleme:
Sitede bir sorun var sanırım, çöküyor sürekli, cevap veremedim.

Bir de BIOS'da CSM'ye bakar mısın kapalıysa açıp tekrar dener misin?
Kapalıylı galiba, şimdi deniyorum

Sitede bir sorun var sanırım, çöküyor sürekli, cevap veremedim.

Bir de BIOS'da CSM'ye bakar mısın kapalıysa açıp tekrar dener misin?
Bios modunu uefi'den csm'e çektim. Sonrada HDDyi çıkarttım ve Kingston m2 boot menüsünde gözüküyor şuan Windows kurulumunu başlattım, birazdan geri dönüş yapacağım

Bios modunu uefi'den csm'e çektim. Sonrada HDDyi çıkarttım ve Kingston m2 boot menüsünde gözüküyor şuan Windows kurulumunu başlattım, birazdan geri dönüş yapacağım
Şuan kurulumu devam ediyor. Ben MLD SSD'yi ilk aldığımda H410M-A PRO kullanıyordum ve aynı şeyi ondada yaşamıştım. Modu uefiden csm'e alınca boot priorityde gözükmüştü Windowsuda kurmuştum fakat restart attığında hata veriyordu. (şuan hangi hata olduğunu hatırlamıyorum)

Son düzenleme:

BIOS modunu UEFI'den CSM'e çektim. Sonra da HDD'yi çıkarttım ve Kingston M.2 boot menüsünde gözüküyor şu an Windows kurulumunu başlattım, birazdan geri dönüş yapacağım

Şu an kurulumu devam ediyor. Ben MLD SSD'yi ilk aldığımda H410M-A Pro kullanıyordum ve aynı şeyi onda da yaşamıştım. Modu UEFI'den CSM'e alınca boot priorityde gözükmüştü Windowsuda kurmuştum fakat restart attığında hata veriyordu. (şu an hangi hata olduğunu hatırlamıyorum(

Normalde UEFI olarak kurulum yaptığınızda sorunsuz boot etmesi gerekiyor, UEFI kısmıda oluşuyor ona rağmen boot kısmında görünmüyor, hadi görünmüyor, HDD nasıl sorunsuz çalışıyor, ilginç bir sorununuz var.

USB'deki ISO'dan şüphelenmeye başladım.

Şuan kurulumu devam ediyor. Ben MLD SSD'yi ilk aldığımda H410M-A PRO kullanıyordum ve aynı şeyi ondada yaşamıştım. Modu uefiden csm'e alınca boot priorityde gözükmüştü Windowsuda kurmuştum fakat restart attığında hata veriyordu. (şuan hangi hata olduğunu hatırlamıyorum)
Kurulumu yaptı restart attı ve şu anda "Reboot and Select proper Boot device or Incert Boot Media in selected Boot device and press a key" yazısını verdi

Normalde UEFI olarak kurulum yaptığınızda sorunsuz boot etmesi gerekiyor, UEFI kısmıda oluşuyor ona rağmen boot kısmında görünmüyor, hadi görünmüyor, HDD nasıl sorunsuz çalışıyor, ilginç bir sorununuz var.

USB'deki ISO'dan şüphelenmeye başladım.
Normalde videolarda yapan insanların verdiği linkten indirip rufus ile yapıyordum. Bu sabah ilk defa Microsoftun sitede verdiği tool ile hazırladım USB'yi. Bu arada USB hazırlanmadan önce hangi formatta biçimlendirilmiş olduğunun bir önemi var mı?

Tekrar UEFI moda alır mısın?
Aldım boot priorityden gitti tekrar başlattım ve şuan biosa tekrar attı beni

Normalde videolarda yapan insanların verdiği linkten indirip Rufus ile yapıyordum. Bu sabah ilk defa Microsoft'un sitede verdiği tool ile hazırladım USB'yi. Bu arada USB hazırlanmadan önce hangi formatta biçimlendirilmiş olduğunun bir önemi var mı?

Şu an boot sıralamasında Windows Boot Manager yok mu? Başa alamıyor musunuz?

Geri
Yukarı