M.2 SSD'ler boot priorityde gözükmüyor

• Konuyu başlatan nles
  • Başlangıç Tarihi
  • Mesaj 31
  • Görüntüleme 705

nles

Femtopat
Daha fazla  
RAM
Kingston Fury 3200 MHz CL16 16(8x2G)B
SSD veya HDD modeli
Kingston KC3000 1TB
Ekran kartı
MSI Ventus 3X RTX 3060 12G
Anakart
MSI TOMAHAWK B660 WIFI DDR4
İşlemci
Intel Core I3 12100F
Kingston KC3000 1TB modeline sahibim. Windows 11 kurmakta sorun yaşadığım için MLD M300 500GB yerine kullanmayı planlıyordum. Kargo bugün elime ulaştı taktım ve boot priorityde gözükmüyor M.2 SSD. Kargo gelmeden önce Windows 11'i HDD'ye kurmuştum ve öyle kullanıyordum. Bugün yeni aldığım M.2 SSD'de aynı sorunu yaşadım. Windows ayarlarından depilamaya girdiğimde sahio olduğum M.2 SSD'ler gözüküyor. BIOS sürümünü güncel olduğu halde böyle. USB ile Windows 11 kurarken disk seçmem gerektiğinde M.2 SSD'lerimi seçip kurabiliyorum ve hiçbir sorun yaşamıyorum ama boot priorityde olmadığı için tekrar USB Windows kurulumu çalışıyor. Muhtemelen BIOS'ta bilmediğim bir ayardan dolayı oluyor çünkü 2 tane M.2 SSD BIOS'da Storage kısmında gözüküyor ama boot priorityde ne yaptıysam gözükmüyor. Sadece HDD gözüküyor ve Windows'u kurdurtuyor. Secure Boot kapatıp denedim yine olmadı. Aylardır HDD kullanıyorum bilgisayarda M.2 olmasına rağmen. HDD'ye Windows kurulu iken sorunsuz bir şekilde M.2'ye oyun kurup oynayabiliyorum. Yardımcı olursanız sevinirim, şimdiden çok teşekkür ediyorum.

Dosya Ekleri

• 1.jpg
    1.jpg
    175,6 KB · Görüntüleme: 20
  • 2.jpg
    2.jpg
    156,6 KB · Görüntüleme: 19
Son düzenleyen: Moderatör:
Yazmışsınız

Hayır maalesef yok, UEFI Hard Disk UEFI CD DVD vesaire var

BIOS UEFI modda, AHCI olarak kurulum yaptığınızda boot etmemesi, boot sıralamasında görünmemesinin mantıklı bir açıklamasını bulamıyorum, disk GPT olmasa UEFI kurulum esnasında GPT olur.

Şu an bana mantıklı gelen tek şey USB'deki ISO'nun sorunlu olması.

Yazmışsınız

BIOS UEFI modda, AHCI olarak kurulum yaptığınızda boot etmemesi, boot sıralamasında görünmemesinin mantıklı bir açıklamasını bulamıyorum, disk GPT olmasa UEFI kurulum esnasında GPT olur.

Şu an bana mantıklı gelen tek şey USB'deki ISO'nun sorunlu olması.
Eğer öyleyse doğrusunu nasıl bulacağım, sonuçta Microsoftun kendi toolu ile denedim ve olmadı

İsterseniz HDD içerisindeki Windows'u, M.2'nin içerisine taşıyabiliriz, o zaman boot ederse USB'de sorun vardır.
USB'de şuan kurulu olan ISO ile HDD2ye kurulumu yaptım şaunda da aynı şeyi M2'de deniyorum. Şuan windows taşımayı deneyeceğim. Yaşadığım sorunun saçmalığına bak abi gidip kaliteli parça alıp sistemi tamamen değiştirsem bile yinede yaşıyorum

İsterseniz HDD içerisindeki Windows'u, M.2'nin içerisine taşıyabiliriz, o zaman boot ederse USB'de sorun vardır.
Yapmaya çalıştığımda böyle bir hata veriyor , sorun hakkında bir bilgi veriyor mu size? Yeni diskin kapasitesi HDD'den yüksek bu arada

Dosya Ekleri

• Ekran görüntüsü 2023-10-04 110930.png
    Ekran görüntüsü 2023-10-04 110930.png
    58,3 KB · Görüntüleme: 14
Yapmaya çalıştığımda böyle bir hata veriyor, sorun hakkında bir bilgi veriyor mu size? Yeni diskin kapasitesi HDD'den yüksek bu arada

Windows'u taşımak için ek programa gerek yok.

Sistem görüntüsü oluşturarak aktarabilirsiniz.

BIOS versiyonu olayını denemeniz lazım, bu kadar sorun çıkmaması gerekiyor, sistem görüntüsünü deneyecekeseniz anlatabilirim.

Son düzenleme:

Geri
Yukarı