M.2 SSD'ler vadettiği hızlara ulaşamıyor

Kyrios

Kilopat
Daha fazla  
Herkese merhaba, 2 tane M.2 SSD sahibiyim. İkisi de vadettiği hızlara ulaşamıyor. Anakart olarak ASUS B550-F Gaming modeline sahibim. BIOS tarafında bir ayarı falan mı açmadım diye düşünüyorum fakat birini gen 4 diğerini de gen 3 hızında çalıştırıyorum. Daha bugün teslim aldığım Kingston marka M.2 SSD'nin vadettiği hız 2000'e 1000 iken benim aldığım hıza ekten bakabilirsiniz. Bana yardımcı olabilir misiniz?

ssd.png

Troll değil, arkadaş kurbanı oldum sanırsam. Dosya transferinde falan 500 MB'ı görünce kötü kötü hissetttim kendimi o yüzden konu açmak istedim.
Ah canim benim sen o hızı her türlü dosyada alabileceğini mi sandın, gerçi senin suçun yok satış politikasi hep tek parça sıralı okuma/yazma değerlerini yazıyorlar kutu üzerine. Random küçük boyutlu çok parçalı dosyaları tek parça sıralıya göre oldukça yavaş okur/yazar SSD'ler. Senlik bir durum yok hızlar normal.

Ah canim benim sen o hızı her türlü dosyada alabileceğini mi sandın, gerçi senin suçun yok satış politikasi hep tek parça sıralı okuma/yazma değerlerini yazıyorlar kutu üzerine. Random küçük boyutlu çok parçalı dosyaları tek parça sıralıya göre oldukça yavaş okur/yazar SSD'ler. Senlik bir durum yok hızlar normal.
İyi bari içime su serptiniz, teşekkür ederim. Madem bir problem yok konuyu kapatabiliriz. :)

Rasgele okuma değerleri, sıralı okumadan farklıdır. Bir klasörün içindeki dosyaları kopyalarken sabit bir hız almazsınız her zaman.

Dosya sayısı, dosyaların boyutu değiştikçe okuma/yazmadaki değerler de değişir. 100.000 adet 4MB dosya içeren bir klasörü kopyalarken aldığınız hız, 200 adet 2GB dosya içeren klasörü kopyalarken değerler tamamen değişir.

IOPS değerleri yüksek bir SSD tercih ederseniz, okuma/yazma performansından daha çok faydalanırsınz.

Bu arada hayırlı olsun, gayet güzel değerler, 2000-1000MB/sn demişsiniz 12000-11000MB/sn hızları görüyorsunuz. Sanırım dalga geçmişsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı