M.2 SSD'ye Windows 10 kurma

map_engineer

Hectopat
Arkadaşlar yeni bilgisayar sistemi topluyorum.
MSI B450 GAMING Plus Max anakart aldım ve SSD olarak da (XPG SX8200 PRO ASX8200PNP-256GT-c M.2 PCI-Express 3.0 SSD düşünüyorum.)

Çok ilginç linkdeki aynı anakart ve alacağım M.2 SSD'ye sahip arkadaş Windows 10 kurulumunu yapamamış. Acaba aynı sorunu ben de yaşar mıyım?

Bu konuda bilgisi olan ve daha yeni toplanmış olan bu sisteme ilk defa Windows 10 kurulumunun nasıl yapılacağını detaylı anlatabilen arkadaşlar olursa çok sevinirim.

Son düzenleyen: Moderatör:
Her şeyi en baştan düzgün yaparsan kurarsın niye kuramayasın. USB ye güncel sağlam ISO'yu (Windows aracı ile indirip) UEFI GPT olarak yazdır. Rufus kullanımını biliyorsundur bilmiyorsan da bu sitede rehber mevcut. Kurulum bile var gerisi kolay zaten. Sorun çıkacağını zannetmem.

Yaşamazsınnn. :) Yine ben evet. Google'a yaz UEFI ile Windows kurma diye inan onlarca bilgi var. Her dilde bulabilirsin. Hepsinden önce sistemi kurmadan önce dışarı çık toprağa bas, üzerindeki statik elektriği at. Bunu mutlaka yap.

Yani arkadaşlar şunu mu anlamalıyım; Bilgisayar kasasını topladım topladım ve çalıştıracağım. Bilgisayarda da sadece m2.ssd takılı..

1)-Başka bilgisayarda usb flash belleğe güncel sağlam windows 10 iso'sunu UEFI GPT olarak yazdırıyorum.

2)- Flash belleği makinanın usb portuna takıp bilgisayarı çalıştırıyorum. (işte burada makina otomatik usb flash bellekten boot ediyor mu yoksa bios'a girip ayarlamam gerekiyor mu)

3)- Flas belleği okuduğunu düşünürsek (ki okumazsa okuması için hangi yolu izlemem gerek) windows kurulumunda m2.ssd yi görür değil mi? Çünkü başka depolama aygıtı olmadığı için görmesi gerekir diye düşünüyorum.Görmezse ne yapmam gerekiyor.

4)- Diyelim gördü ve m2.ssd ye windows'u kurdum.Daha sonra bios da tekrar bir ayar yapmam gerekecek mi?bilgisayarı tekrar başlattığımda direk m2.ssd den windows'u başlatacak değil mi?

Belki sizler için çok basit görünüyor olabilir ama ilk kez toplayacağım için detayları öğrenmeye çalışıyorum...

Bu sorularım ışığında beni bilgilendirirseniz çok sevinirim dostlar....

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.
Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.

Çok teşekkür ederim arkadaşım.Benim için çok faydalı videolar oldu...Burada burada anlatılanların aynısını MSI B450 Gaming plus max anakartım ile XPG SX8200 PRO ASX8200PNP-256GT-c M.2 PCI-Express 3.0 SSD için de uygulayabilirm değil mi?

Yaşamazsınnn. :) Yine ben evet. Google'a yaz UEFI ile Windows kurma diye inan onlarca bilgi var. Her dilde bulabilirsin. Hepsinden önce sistemi kurmadan önce dışarı çık toprağa bas, üzerindeki statik elektriği at. Bunu mutlaka yap.
Sistemim de sadece alacağım monitör kaldı.İşlemcim de yarın kargo ile gelecek.Monitör alana kadar yaklaşık 5 yıl önce aldığım, Acer H223HQ monitör işimi görür mü acaba?.Yani ekran kartı ile bir uyumsuzluk olur mu diye sordum...

Sistemim de sadece alacağım monitör kaldı.İşlemcim de yarın kargo ile gelecek.Monitör alana kadar yaklaşık 5 yıl önce aldığım, Acer H223HQ monitör işimi görür mü acaba?.Yani ekran kartı ile bir uyumsuzluk olur mu diye sordum...
Hayır sıkıntı çıkarmaz HDMI portu var. Fakat en kısa zamanda yeni nesil bir monitör almanız iyi olur.

Uyarı! Bu konu 5 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı