M.2 ve SATA3 SSD önerisi

DjKedi

Hectopat
Makaleler
2
Daha fazla  
ASUS Prime B550M-A anakarta sahibim. 1 adet Samsung SSD 970 Evo 500GB takılı. Anakartımda boşta 1 adet M.2 slotu ve 4 adet SATA3 slotu mevcut.

Gerekli bilgileri verdiğime göre birkaç soru sormak istiyorum.
1- 2. bir M.2 almayı düşünüyorum 2 adet M.2 kullanmanın avantajları ve dezavantajları nelerdir?
2-RAM'lerde olduğu gibi birbiri ile aynı ürünü alıp takmak bana bir fayda sağlar mı?
3- Eğer 2. bir M.2 taksam dahi kuracağım diğer işletim sistemi, programlar ve oyunlar dolayısı ile yer sıkıntısı çekeceğim için bir veya birkaç SSD düşünüyorum. SSD'leri alırken biraz kaliteli almayı ve ileride sistemimi değiştirsem dahi kuracağım sisteme SSD masrafı yapmamayı istiyorum. Bu yüzden uzun ömürlü verdiğim paraya değecek SSD almak istiyorum. Sizce bu düşünce yanlış mı? Orta karar bir ürün alıp yeni sistem toplarsam ona o zamana çıkmış olan yeni SSD'lerden mi almalıyım?

Sorduğum sorular ışığında bana önerebileceğiniz M.2 ve SATA3 SSD var mı?

Not: Eğer 2. sorunun cevabı evet ise M.2 önermenize gerek yok çünkü elimdekinin aynısını alacağım.

M.2 SSD gündelik kullanımda SATA SSD'den farksız. Sadece render, çizim falan yapıyorsanız fark yaratır.

Hiç emin değilim ancak galiba M.2 SSD'lerin ömürleri, dayanıklılıkları SATA SSD'lere göre daha az.

PC açılışında, tarayıcı, klasör vs açılışında, tarayıcı da gezinirken vs M2 ile SATA SSD aynı olur mu? Dediğin yerlerde mi fark ediyor sadece?

1 - pcie 4.0 ssd almayacaksan hiç bir dezavantaj yok. (yanlış hatırlamıyorsan illa senin anakartta olacak diye bi şey yokta bazı b550 de m2 pcie 4. takınca bir slota diğer slot m2 pcie 3 olarak kullanabiliyorsun yanlışımda olabilir araştır bi )
2 - Yok
3 - 5 yılı aşkın süredir Samsung 860 Evo 1tb SSD kullanıyorum hiç sorun çıkarmadı yeni sistemimdede kullanıyorum xboz gamepass oyunları onda kurulu, Steam arşivim ise 2tb m2 kurdum. Farkı hissetmiyorum iki ssd de aynı geliyor bana.Bu m2 lerle tanışıklığım yeni şu ana kadar bi sorunum yok ama sana fikir veremem m2ler hakkında 4-5 aydır kullanıyorum.

Önerim ne diye sorarsan M2 ssd alman . Biliyorsun yeni çıkan konsollarda yüksek hızlı ssdler var ve ilerleyen yıllarda yükleme sorunları kaldırmak için bu ssdlere uygun oyunlar çıkacak ve sata ssd ler bir tık geride kalacak bu oyunlarda .

Ayrıca M2 ssd fiyatları oldukça uygun neredeyse XPG 8200 pro 2TB m2 SSD neredeyse sata ssd fiyatına almıştım.

Örnek :

PC açılışında, tarayıcı, klasör vs açılışında, tarayıcı da gezinirken vs M2 ile SATA SSD aynı olur mu? Dediğin yerlerde mi fark ediyor sadece?

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Tarayıcı ve klasör açılışı da bunun gibidir sanırım.

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Tarayıcı ve klasör açılışı da bunun gibidir sanırım.

Bu videoyu izledim, biliyorum. Ama bu video benim için önemsiz. Oyunu SSD'ye kurmam. Çok yüksek boyutlu oyunlar artık. 1-2 TB SSD almadan oyunları SSD'ye kurmak mantıksız. Ee 1-2 TB SSD fiyatı da ortada.

Arkadaşa dediğim gibi sadece oralar da etki ediyorsa bende hiç M2 olayına girmeyeceğim. SATA SSD ile devam edeceğim.

@AirLife Ben de çok ayrıntılı bilmiyorum ancak zamanında araştırdığımda SATA SSD ile M.2 SSD arasında çıplak göz ile anlaşılmayacak şekilde farklar vardı diye hatırlıyorum klasör açma gibi şeylerde.

Bu arada Windows'un açılış hızının neredeyse farksız olduğunu kesin biliyorum. Klasör açma tarzı şeylerden emin değilim sadece.

@AirLife Ben de çok ayrıntılı bilmiyorum ancak zamanında araştırdığımda SATA SSD ile M.2 SSD arasında çıplak göz ile anlaşılmayacak şekilde farklar vardı diye hatırlıyorum klasör açma gibi şeylerde.

Bu arada Windows'un açılış hızının neredeyse farksız olduğunu kesin biliyorum. Klasör açma tarzı şeylerden emin değilim sadece.

Teşekkürler. Eğer bu iş de ciddi olursam konu açıp destek alırım. 👍

Geri
Yukarı