SATA3 SSD vs M.2

Davut.pk

Hectopat
Daha fazla  
Dostlar bir video izledim adam M.2 ile SATA 3 bağlantılı SSD'ler için bilgisayarın açılma hızını test ediyordu. SSD SATA üç ve M.2 SSD aynı saniyede açılıyordu, arada sadece saliselik fark vardı. Tabi hard disk de vardı ama o çok geriden geliyordu :) merak ettiğim şey şu, ben SSD alacağım ancak M.2 ile SATA3 SSD arasında gidip geldim. Bu ikisi arasında PC açılma hızına ciddi şekilde etki edecek faktörler var mı? Örneğin SATA3 alırsam 500 MB okuma yazma hızında alacağım SSD'yi. Ama M.2 alırsam 1500 MB okuma 900 MB yazma hızında alacağım. Bu ikisi arasında hız farkı olduğunu zaten biliyorum. Ama bilgisayarın açılma hızına da etki eder mi? 1-2 saniye hariç. Yani 10 saniye vars önemlidir. Ama 1-2 saniye önemli değildir benim için. Konuya bilgisayarı açma hızı olarak cevap verirseniz sevinirim :)

Dostlar bir video izledim adam M.2 ile SATA 3 bağlantılı SSD'ler için bilgisayarın açılma hızını test ediyordu. SSD SATA üç ve M.2 SSD aynı saniyede açılıyordu, arada sadece saliselik fark vardı. Tabi hard disk de vardı ama o çok geriden geliyordu :) Merak ettiğim şey şu, ben SSD alacağım ancak M.2 ile SATA3 SSD arasında gidip geldim. Bu ikisi arasında PC açılma hızına ciddi şekilde etki edecek faktörler var mı? Örneğin SATA3 alırsam 500 MB okuma yazma hızında alacağım SSD'yi. Ama M.2 alırsam 1500 MB okuma 900 MB yazma hızında alacağım. Bu ikisi arasında hız farkı olduğunu zaten biliyorum. Ama bilgisayarın açılma hızına da etki eder mi? 1-2 saniye hariç. Yani 10 saniye vars önemlidir. Ama 1-2 saniye önemli değildir benim için. Konuya bilgisayarı açma hızı olarak cevap verirseniz sevinirim :)

Son düzenleyen: Moderatör:
Önemli olan kullanım amacın. Bilgisayarın açılma hızına çok etkisi yok. Oyun için istiyorsan SATA alıp geçebilirsin. Eğer yüksek dosya boyutları ile işin varsa NVMe SSD alabilirsin.

Aralarında uçurum sayılacak bir fiyat farkı var diyemeyiz zaten. Bundan dolayı m2 tercih edilebilir bütçe yetiyorsa. Büyük dosya transferleri vs. yapılacaksa m2 farkı o zaman belli olur diye düşünüyorum.

Belki ben farklı düşünüyorum. Ama şu açılış sürelerinin benim için hiçbir önemi yok. Tabi abartı derecede fazla değilse. HDD kullanırken de SSD aldığım zaman da açılış süresi bana büyük bir fayda sağlamadı. O yüzden bunun dışında daha önemli farklar varsa ona göre tercihimi yaparım. Tabi sık sık bilgisayarı açıp kaparsam o zaman etki edebilir :)

Tabi fiyat farkı bütçeme göre uyarsa M.2 anakartın üzerine takıldığı için ve sonuç olarak belki çok hız farkını anlamasak bile daha hızlı olduğundan tercih edilebilir.

Örneğin 1 tane 1 TB HDD var kasamda. Hantal ve kasada yer kaplayan bu 2 eskimiş HDD'yi çıkartıp onun yerine 1 tane 1 TB SSD almak istiyorum.

Samsung alırsam şunu düşünüyorum.

Samsung dışında ise fiyat performans olarak sanırım şu ikisi uygun gibi.

Geri
Yukarı