M-Sata Yuvasına M.2 Nvm-e SSD Takma

Berkay9734

Hectopat
Merhaba yeni aldığım laptopla ilgili bir soru sormak istiyorum, cevaplarsanız çok memnun olurum.
MSI GE72 laptopuma eski laptopta kullandığım m-sata SSD'yi bağlamak istiyorum.

Yeni laptopta bir adet M.2 nvm-e SSD var ama hiç m-sata yuvası yok.
Ben ali express'ten alacağım. Msata to m.2 çevirici adaptör ile laptopun diğer m2 portuna eski msata SSD'yi bağlamayı düşünüyorum. Fakat çeviricilerde m.2 nvm-e yok sadece m.2 olarak geçiyor acaba onu alsam çalışır mı?

Bu durumda sizce raid 0 durumunda diskleri kullanmak performans kazandırır mı yoksa msatanın m2 ye göre düşük hızda çalışması m2 nin tek başına çalışmasına göre performans sorunlarına yol açar mı?
Şimdiden teşekkür ederim. İyi çalışmalar

Son düzenleyen: Moderatör:
M.2 Portu hem PCIe, hem SATA destekliyse dönüştürücü de varsa takılır ama denemedim malesef öyle bir durum olmadı henüz.

Ancak uyarı RAID bu tür durumlarda sakıncalı, veri kaybı ihtimali yüksek. M.2 hızlı ise tek başına daha hızlı olacaktır. MSata disk en fazla 600 MB/s civarı olacaktır ama M.2'de böyle bir hız limiti yok. Bizim test ettiğimiz yeni nesiller GB hızlarda transfer yapıyor. Eski MSATA'nızın kapasitesi yüksekse adaptör zahmetine girebilirsiniz, değilse ikinci el satıp M.2 kullanmak daha mantıklı. MSATA'ya ihtiyaç duyan pek çok kullanıcı var.

Uyarı! Bu konu 8 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı