M1 Air vs M1 Pro

Favicon

Kilopat
Daha fazla  
Merhaba, bu yıl İletişim Tasarımı bölümüne başlayacağım. Yurda yerleşeceğim için laptop almam gerekti, derslerde kullanmak üzere. Uzunca araştırdım ve en nihayetinde MacBook almaya karar verdim, hem performans hem pil ömrü hem de taşınabilirliği için fakat hangisini alacağıma karar veremedim. 15.000 TL civarında bütçem var. Eğitim indirimlerinden de faydalanabiliyorum. Bölümde Adobe programları sıklıkla kullanılacak, ayrıca kendim montajlarla da uğraşacağım. Bu şartlar altında seçeneklerim şunlar:

MacBook Air 256 GB-16 GB ----> 11.500 TL (PT) - 12.500 (Apple Resmi Site) + Harici SSD (Samsung T5 1 TB --> 1300 TL)
MacBook Pro 256 GB-16 GB ----> 14.300 TL (PT) - 15.500 (Apple Resmi Site) + Harici SSD (Samsung T5 500GB --> 750 TL)
MacBook Air 512 GB-16 GB ----> 13.700 TL (PT) - 14.900 (Apple Resmi Site) + Harici SSD (Samsung T5 500GB --> 750 TL)

(Apple'ın fiyatlarına "bedava" AirPods da dahil fakat zaten bedava vermedikleri aşikar o yüzden bir avantajı yok benim için, zaten AirPods için ölüp bitmiyorum.)

Aslında direkt MacBook Air alırdım, çünkü arasındaki performans farkı o kadar fazla değil. Fakat burada kafamı kurcalayan tek şey şu: 256 GB'lık modelde 8 yerine 7 çekirdekli GPU var. 512 GB'lık modele geçince de hem resmi sitede çok pahalı hem de PT'de sadece altın rengi kalmış ki pek de sevmiyorum.

Neyse sizce nasıl bir yol izlenmeli, 1. seçenek ihtiyaçlarımı karşılar mı? Sonuçta şu an için aradaki farkın değmeyeceğini düşünüyorum ama bundan 4 yıl sonra o performans farkı ya da MacBook Pro'daki ekstra fan etki edebilir. Sizce?

Her iki cihazında performans ve pil ömrü birbirine yakın. Air modelde fan bulunmuyor, yerinizde olsam fanlı modeli yani MacBook Pro tercih ederdim. Air 2020 intel modellerinin fanı olmasına rağmen harici olarak soğutulduğunda daha iyi performans verdiğini gördük. Benim oyum Pro modelden yana.

M1 Macbook Air'ın fanı olmamasından kaynaklı performans kaybı sadece yüzde 9. Ki bu da cihaz uzun süre (10 dk ve üzeri) tam güçte çalıştığı zaman ortaya çıkan bir durum. Yani 10 dk ve üzeri render alıyorsanız sadece yüzde 9'luk bir performans kaybı olacak. Kayda değecek bir değer değil yani.

Ben sizin yerinizde olsam 16 RAM'li 256 SSD'li Air alır, yanına da taşınabilir bir SSD alırdım. Yok kardeşim benim param var, dahili SSD'yi yükseltmek istiyorum derseniz ona da kimse bir şey diyemez tabi.

Şu anki 13 inç Pro çok gereksiz bir ürün. Air ile arasında o fiyat farkına değecek şeyler yok.

Yorumlarınız için teşekkürler. Fanın işe yarayacağını biliyorum ama, @G3258 'in de belirttiği gibi aradaki performans farkı %10 civarlarında geziyor. Sınırsız param olsa tabii ki MB Pro'nun en yüksek halini alıp geçerdim fakat her ne kadar bütçe konusunda rahat olsam da sonuçta ebeveynlerimin parasını harcıyorum. Ve sadece bir Fan, bir touchbar bir de 100 nit parlak bir ekrana 3000₺ vermek değer mi emin değilim şu aşamada. Çünkü daha bu bilgisayarın yanına zibilyon tane aksesuar almam gerekecek. Aslında konuyu yazarken biraz kararımı vermiş oldum. Ama yine de sizin perspektifinizi de duymak isterim.

Şu an MB Air 256GB ve 1 TB SSD almak çok daha mantıklı geliyor.

Yorumlarınız için teşekkürler. Fanın işe yarayacağını biliyorum ama, @G3258 'in de belirttiği gibi aradaki performans farkı %10 civarlarında geziyor. Sınırsız param olsa tabii ki MB Pro'nun en yüksek halini alıp geçerdim fakat her ne kadar bütçe konusunda rahat olsam da sonuçta ebeveynlerimin parasını harcıyorum. Ve sadece bir Fan, bir touchbar bir de 100 nit parlak bir ekrana 3000₺ vermek değer mi emin değilim şu aşamada. Çünkü daha bu bilgisayarın yanına zibilyon tane aksesuar almam gerekecek. Aslında konuyu yazarken biraz kararımı vermiş oldum. Ama yine de sizin perspektifinizi de duymak isterim.

Şu an MB Air 256GB ve 1 TB SSD almak çok daha mantıklı geliyor.
Ben MBA 256 GB versiyonu kullanıyorum. Önceki bilgisayarımdan kalma 970 EVO 500 GB SSD'im vardı. ORICO adlı firmanın 10 GBPS destekli bir SSD kutusunu alıp bendeki SSD'yi bu kutu vasıtasıyla MBA cihazıma bağlayabildim. 800-900 MB/s civarlarında yazma ve okuma hızı elde ediyorum. Eğer benim gibi hız düşkünü iseniz alacağınız hazır taşınabilir SSD veya SSD kutusunun 10 GBPS destekli olmasına dikkat edin.

20 GBPS destekli bir SSD kutusu almanıza gerek yok, çünkü MBA'deki USB portları, USB 3 arabiriminde 10 GBPS 'ın üstünü desteklemiyor.

Eğer ben hız canavarıyım derseniz. USB 4 veya Thunderbolt 3 bir taşınabilir SSD veya SSD kutusu almanızı tavsiye ederim. Bunlarla SSD'nin vaadettiği hıza kadar erişme olasılığınız mevcut.

Ekstradan piyasadaki tüm kanalları unutun, Candaş Keskin'i izleyin. Bu cihaz hakkında bütün bilgilere sahip olursunuz.

Ben MBA 256 GB versiyonu kullanıyorum. Önceki bilgisayarımdan kalma 970 EVO 500 GB SSD'im vardı. ORICO adlı firmanın 10 GBPS destekli bir SSD kutusunu alıp bendeki SSD'yi bu kutu vasıtasıyla MBA cihazıma bağlayabildim. 800-900 MB/s civarlarında yazma ve okuma hızı elde ediyorum. Eğer benim gibi hız düşkünü iseniz alacağınız hazır taşınabilir SSD veya SSD kutusunun 10 GBPS destekli olmasına dikkat edin.

20 GBPS destekli bir SSD kutusu almanıza gerek yok, çünkü MBA'deki USB portları, USB 3 arabiriminde 10 GBPS 'ın üstünü desteklemiyor.

Eğer ben hız canavarıyım derseniz. USB 4 veya Thunderbolt 3 bir taşınabilir SSD veya SSD kutusu almanızı tavsiye ederim. Bunlarla SSD'nin vaadettiği hıza kadar erişme olasılığınız mevcut.

Ekstradan piyasadaki tüm kanalları unutun, Candaş Keskin'i izleyin. Bu cihaz hakkında bütün bilgilere sahip olursunuz.
Macbook airin şu an nasıl hocam. Performans düşüşü oldu mu? Pil halen uzun süre dayanıyor mu

Geri
Yukarı