M1 Mac çok ısınıyor ve CPU kullanımı yüksek

CidQu

Hectopat
Merhabalar, daha 1 hafta önce M1 MacBook Air aldım. Bildiğiniz üzere üstünde fan yok ve bunca zaman Xcode Buildleri aldım, render yaptım, Illustrator çalıştırdım ve hiçbir zaman sıcaklık hissetmedim. Fakat bugün sabah açtım bilgisayarı Google'a girdim, %200 CPU kullanımı vardı (Sadece bir sekme ve bir YouTube videosu ,başka hiçbir şey yok.) ve bilgisayar inanılmaz bir sıcaklıktaydı. Bırakın dizime koymayı, parmağımla dokunamıyordum bile. Bilgisayarı kapatıp açtım, Google'ı silip yükledim, geçmedi. Google'ı kapatınca da bilgisayar rahatlamıyor, yine CPU %60 civarında takılıyor, deli gibi sıcak olmasa da bayağı bir ısınıyor. Yazılım güncellemesi indirmeyi düşünüyorum. Bunca zaman hiçbir şey indirmedim. Kutusundan 11.2.3 ile çıktı ve güncelleme yapmadım. Aklında bir fikir olan var mı? Şaka gibi akşam uyudum sabah uyandığımda bu haldeydi.

Screen Shot 2021-06-27 at 12.16.32.png

Son düzenleyen: Moderatör:
MacOS işletim sistemlerinde işlemci kullanım yüzdesi çekirdek başına yüzdeyle ifade edilir. Yani 8 çekirdekli M1 işlemci tam yük altında %800 gibi bir değer gösterecektir. Chrome gibi bir uygulamada Windows diliyle %10-15 gibi bir kullanıma tekabül eder ki normal değerdir. Ayrıca aşırı ısınıyor demişsiniz fakat herhangi bir ısı değeri paylaşmamışsınız. iStat gibi bir uygulamayla yük altında ısı değerlerinizi paylaşırsanız yardımcı olabilirim.

Macbook Air'ın yetersiz soğutma sisteminin sonucu. Yapabileceğiniz çok bir şey yok. Ancak o kullanım yüzedsine ne sebep veriyor biliyor değilim.
Dediğim gibi, daha önce Xcode buildi aldım 8000 processli. 4K 60FPS 40gb boyutunda video render aldım. Böyle değildi ısıtma sistemiyle alakası olduğunu sanmıyorum. Ayrı bir şey var.
MacOS işletim sistemlerinde işlemci kullanım yüzdesi çekirdek başına yüzdeyle ifade edilir. Yani 8 çekirdekli M1 işlemci tam yük altında %800 gibi bir değer gösterecektir. Chrome gibi bir uygulamada Windows diliyle %10-15 gibi bir kullanıma tekabül eder ki normal değerdir. Ayrıca aşırı ısınıyor demişsiniz fakat herhangi bir ısı değeri paylaşmamışsınız. iStat gibi bir uygulamayla yük altında ısı değerlerinizi paylaşırsanız yardımcı olabilirim.
Isı değerlerini bilmiyorum, ama klavyeye kadar vuran bir sıcaklık oluştu ben Mac %90 dizimde tutardım ama dediğim gibi parmak dokunduramayacak kadar sıcak hale geldi. Sadece Chrome açtığımda o sıcaklıklara ulaşıyorum safaride böyle bir durum yok. Chrome'u silip yeniden indirmeyi denedim ama nafile.

Geri
Yukarı