M1 MacBook Air vs M1 MacBook Pro

İbrahim Zdemir

Terapat
Sosyal Tayfı
Katılım
2 Haziran 2015
Mesajlar
13.067
Makaleler
104
Çözümler
115
Laptopu pilde kullanmak için alıyorum ve pilde kullacağım. Zaten halihazırda bir masaüstü cihazım var. Windows laptop alanların en büyük hatası burada zaten. İnsanlar laptopu masada kullanmak için alıyorlar. Ben masada kullanmak için masaüstü aldım. Şu anda laptop ihtiyacım olduğu için laptop alacağım. Üniversitede yazılım düşünüyorum. Sanırım bunu en başta söylemem gerekiyordu ancak şimdi söyledim. Yazılım düşündüğüm içinde şarjı iyi giden bir şeyler lazım.

Evet Ultrabook bile olsa Wİndows laptoplarda o hataya çok düşülüyor. Ben de masaüstü kullanıcısıyım ve laptop bakarken fark ettim ki çoğu masaüstü gibi kullanmak için tasarlanıyor. Pil, ekran, incelik, taşınabilirlik gibi konulara dikkat eden model ve marka az, pahalı da...
 
KS
KS
m3t0

m3t0

Centipat
Katılım
28 Nisan 2020
Mesajlar
762
Çözümler
3
Evet Ultrabook bile olsa Windows laptoplarda o hataya çok düşülüyor. Ben de masaüstü kullanıcısıyım ve laptop bakarken fark ettim ki çoğu masaüstü gibi kullanmak için tasarlanıyor. Pil, ekran, incelik, taşınabilirlik gibi konulara dikkat eden model ve marka az, pahalı da...

Pil performansını yıllardır rayına otutturamadılar yeni çıkan modellerde pil performansı diye bir şey kalmadı zaten. Tamamen performansa yönelik ve laptop gibi değil. Laptopu şarjdan çektiğinizde uyarı çıkıyor ve pil tasarrufu modu açıldı diye. E ben ne anladım o işten. Laptop almışım en doğal hakkım pildeyken bir şeyler yapmak. İnsanlar masaüstü sistemi anlamıyor sanırım ve o yüzden laptop alıyorlar. Kendi fikrimce böyle. YouTube'da video izlerken bile fan sesi duyuyorsun ve izlediğinden keyif alamıyorsun. Ses kalitesi desen çoğunda kötü. Taşınabilirlik zaten 0, çoğu 2 kilo civarlarında.
 

33452161

Gigapat
Katılım
3 Haziran 2016
Mesajlar
16.029
Makaleler
8
Çözümler
98
Yer
Bursa
Pil, ekran, incelik, taşınabilirlik gibi konulara dikkat eden model ve marka az, pahalı da...
Dediğiniz gibi onlara dikkat edilince çok pahalı işler ortaya çıkıyor hocam maalesef, yer darlığından dolayı. Hem ince olsun hem hafif olsun hem de sağlam olsun isteyince kullanılacak bileşenlerin fiyatı katlanıveriyor bir anda. GS66 gibi, Zephyrus G14 gibi modeller tam laptop aslında da işte.... 1650'li Zephyrus 10.000 TL, GS66 20 bin üstü...

Bu Fenix'den Triton'a geçmemin en önemli sebepleri bu ve paraydı. 20mm, 1.9kg bayağı kendine çekti.
Pil performansını yıllardır rayına otutturamadılar yeni çıkan modellerde pil performansı diye bir şey kalmadı zaten.
Aldığın modele bağlı diyorum ya aslında. MSI Stealth serisinde 99 W/h pil kullanıyorlar, daha büyük pilleri uçakla taşımak yasak 🙂 i7, Ryzen 7 işlemciler güç tasarrufunda da çok iyi performans veriyor, gözünde bu kadar büyütme. Word işi, YouTube, Google, kodlama, dersler, web tasarım vs. her işi kasma ya da takılma olmadan cayır cayır çalıştırıyorlar. Ben bilgisayar mühendisliği okuyorum, dersleri, kodlamayı vs. hep pilde yaparım. Şu ana kadar performans farkı hissetmedim pil/prize takılı performans arasında. O performans düşüklüğü harici ekran kartında hissediliyor, işlemcide değil. RTX 2060, 2070 Max-Q gibi kartlar tek başlarına 90W güç tüketiyor saatte. Böyle olunca illaki kısıtlama gerekiyor bir şekilde yoksa 1 saat görmeden ölür batarya.
 
Son düzenleme:

HawLİ1çock

Hectopat
Katılım
23 Haziran 2019
Mesajlar
1.861
Çözümler
14
Bütçe kısıtlı ise MacBook Air'in 16 GB'lık versiyonu alınabilir. Buradan @Mert almıştı ve memnundu diye hatırlıyorum. Geçenlerde bir arkadaşım daha geçti ve o da memnun, Yüksek Lisans için aldı o da.
Hocam konuyu hortlatmış gibi oldum ama 8 GB RAM MacBook için yeterli mi? 8GB MacBook Pro aldım ancak verdiğim karar yerinde mi oldu bilmiyorum.
Böyle bir 2lemde ben mac book air m1'i tercih ettim. Memnunum !
Hangi versiyonu aldınız? RAM olarak soruyorum hocam.
 
Katılım
30 Temmuz 2018
Mesajlar
1.159
Makaleler
2
Çözümler
3
Yer
Konya veya İstanbul
Merhaba, anlayabilirseniz aşağıdaki videoyu izlemenizi tavsiye ederim, Macbook Air'in içine termal pad ekliyorlar ve performansı Pro ile aynı oluyor, üstüne eskisi kadar da ısınmıyor. Macbook Pro daha kalın, pil ömrü daha kısa, ve akustik olarak daha kötü (fan sesi). Çok minik bir modifikasyonla da performanslarını eş kılabilirsiniz. Tek farkı kalan Klavyedeki LCD ekran için 2500-4000 TL vermeye değer mi size kalmış.


Edit: Hatta bu seçenek Pro'nun soğutmasından daha iyi bile olabilir. Sonuçta Termal pad ısıyı oluştuğu anda etrafa yayar, fanın ısıyı etrafa yayması için sensörler tarafından tespit edilmesi sonrasında ise fanı çalıştırması gerekir. Daha dinamik yani. Videodaki testlerde de Termal padli Air uzun süreli testlerde Pro'yu skor olarak geçiyor. Üstelik bu garantinizi feshetmeyen modifikasyon için yapmanız gereken tek şey 10 vida söküp takmak.
Soğutmayı veya başka bir şeyi sökmüyoruz ama alt kapağın açılması cihazı garanti dışı bırakmıyor mu?
 
Yukarı