m3t0

Hectopat
Daha fazla  
Cihaz yaklaşık 2 haftadır bende ve ilk günden beri elektrik kaçırıyormuş gibi hissediyorum. İnternette bu sorunu yaşayan insanlar olmuş. Sorunu ilk yaşayanlardan değilim. Bazıları uzatma kablosu alıp sorunu çözmüş bazıları ise garantiye vermiş. İade hakkım bulunuyor ancak iade etmeyi düşünmüyorum. Çoğu MacBook'ta bu sorun varmış. Şu an M1 işlemcili MacBook kullanan bir arkadaş varsa ve bu sorunu yaşıyorsa yazabilir. Bu sorunu çözmek istiyorum çünkü can sıkıcı olabiliyor bazen. Uzatma kablosunu ikinci el olarak 100 liraya buldum ancak kesin çözer mi bilmiyorum. Kesin olarak çözüm sağlayacağını düşünüyorsanız alabilirim.

Baktığım kaynaklarda bu sorunun 30 Watt adaptörlerin ucunda topraklama olmadığı için kaynaklanıyor yazıyor. Uzatma kablosunun prize giren tarafında topraklama olduğundan bu sorunu ortadan kaldırıyor. Garanti bazı cihazları yenisi ile değiştirmiş, bazı cihazlarda ise olduğu gibi vermiş. Çok garip bir sorun.

MBA m1 kullanıyorum. Cihazı burdan aldıysanız adaptör üzerinde topraklama yok ince olan girişten. Bu bağlamda uzatma kablosunun ne gibi bir işlevi var anlayamadım. Bence iade edin yenisini alın. Servis daha uzun sürüyor.

Sorunu nasıl algılıyorsunuz? Adoptör takılıyken elinizi değdiğinizde sürtünmede falan elektrik varmış gibi bir his mi oluyor. Ama elektrik çarpmıyor. Sadece karıncalanma gibi ?

Sorunu nasıl algılıyorsunuz? Adoptör takılıyken elinizi değdiğinizde sürtünmede falan elektrik varmış gibi bir his mi oluyor. Ama elektrik çarpmıyor. Sadece karıncalanma gibi?

Karıncalanmayı test ettim ancak olmuyor gibi. Yaşadığım sorun şöyle; bilgisayarı pilde kullanmamak için masa başındayken adaptöre bağlıyorum. İşim bittikten sonra veya bir yere gitmem gerektiğinde olduğu gibi bırakıyorum ve tekrar geliyorum. Geldiğimde elimi direk bilgisayara değdimde ufak bir çarpma oluyor. Canımı acıtacak şekilde olmuyor şu son 1 haftada ancak en başlarda canımı acıtacak şekilde oluyordu. Başlarda bende sorun olabilir diye düşünmüştüm ancak sonrasında tekrarlayınca sorunun bende olmadığını anladım. Şu anda da çözüm arıyorum.

MacBook adaptörlerinin kendisinde topraklama yok sanıyorum ki. Siz de topraklamasında sorun olan bir prizde kullanıyorsanız böyle olması normal. Anormal olan ise topraklaması olmayan bir adaptör kullanılması fakat ayrıntılı olarak elektrik aksamından anlamıyorum. Üç pini bulunan nispeten daha büyük laptop adaptörlerinde topraklama var diye biliyorum.
Sorunu nasıl algılıyorsunuz? Adoptör takılıyken elinizi değdiğinizde sürtünmede falan elektrik varmış gibi bir his mi oluyor. Ama elektrik çarpmıyor. Sadece karıncalanma gibi ?
Teknosa veya benzeri yerlerde gezerken hiç laptop kasalarına dokunduğunuzda hissettiniz mi bilmiyorum, genelde başarılı bir topraklama olmadığından elinizi metal kasa üzerinde dolandırdığınızda hafif bir karıncalanma hissi oluşur. Arkadaş da bundan muzdarip muhtemelen.

MacBook adaptörlerinin kendisinde topraklama yok sanıyorum ki. Siz de topraklamasında sorun olan bir prizde kullanıyorsanız böyle olması normal. Anormal olan ise topraklaması olmayan bir adaptör kullanılması fakat ayrıntılı olarak elektrik aksamından anlamıyorum. Üç pini bulunan nispeten daha büyük laptop adaptörlerinde topraklama var diye biliyorum.

Teknosa veya benzeri yerlerde gezerken hiç laptop kasalarına dokunduğunuzda hissettiniz mi bilmiyorum, genelde başarılı bir topraklama olmadığından elinizi metal kasa üzerinde dolandırdığınızda hafif bir karıncalanma hissi oluşur. Arkadaş da bundan muzdarip muhtemelen.

Prizde sorun olabileceğini de düşündüm. Şu anlık farklı bir prizde test etmedim ancak yarın test edeceğim.

Bu problemi ben Huawei MateBook'u ilk aldığımda yaşamış bir miktar araştırmıştım. Yaşanılan şey karıncalanma düzeyinde ve ufak tefek şeyler ise muhtemelen kullanılan elektrik alt yapısı ile alakalı oluyormuş. Çünkü gelen adaptörler akım korumalı geliyor daha fazlasına izin vermiyor zaten. Ben kullandığım prizi değiştirerek çözmüştüm fakat hala adaptörde ısınmalar yaşıyorum, telefonu taktığımda da telefondan (iphone7) aynı şeyi yaşıyorum zaman zaman ve kullanılan alt yapıyı değiştirmeden kesin bir çözümü bulunmuyor. Eğer çok can yakıcı değilse, çıtırtı gibi sesler gelmiyorsa servis ve başka kanallar ile uğraşmak biraz zaman kaybı olur. Aynı şeyi gece yatmadan önce bulaşık makinasının iç metal yüzeyinde de hissedersiniz. :) Yine de siz bilirsiniz :)

Tam olarak dediğiniz gibi bir olay. Tamamen aynı sorunu yaşıyorum. MacBook adaptörlerinin uzatma kablolarında topraklama mevcut. Normal şekilde bildiğiniz telefon adaptöründen tek farkı 30 Watt olması.

Prizde sorun olabileceğini de düşündüm. Şu anlık farklı bir prizde test etmedim ancak yarın test edeceğim.
Hocam şöyle bir şey de var, dediğim üzere elektrik aksamı olarak çok bilgili değilim fakat bu uzatma kablosunu kullanınca topraklamanın başarılı olma sebebi prize takılan fişin baş kısmında bu iki çentiğin topraklama hattıyla bağlantısı olması. Adaptörünüzün tam bir fiş başı şeklinde değil ince bir fiş olduğunu varsayarsak muhtemelen bu, adaptörün topraklaması bulunmadığına işaret. Dolayısıyla topraklamayı başka bir kablo kullanarak sağlayıp adaptörü takmak durumundasınız.

Geri
Yukarı