Bu problemi ben Huawei Matebook'u ilk aldığımda yaşamış bir miktar araştırmıştım. Yaşanılan şey karıncalanma düzeyinde ve ufak tefek şeyler ise muhtemelen kullanılan elektrik alt yapısı ile alakalı oluyormuş. Çünkü gelen adaptörler akım korumalı geliyor daha fazlasına izin vermiyor zaten. Ben kullandığım prizi değiştirerek çözmüştüm fakat hala adaptörde ısınmalar yaşıyorum, telefonu taktığımda da telefondan (iPhone7) aynı şeyi yaşıyorum zaman zaman ve kullanılan alt yapıyı değiştirmeden kesin bir çözümü bulunmuyor. Eğer çok can yakıcı değilse, çıtırtı gibi sesler gelmiyorsa servis ve başka kanallar ile uğraşmak biraz zaman kaybı olur. Aynı şeyi gece yatmadan önce bulaşık makinesının iç metal yüzeyinde de hissedersiniz. :) Yine de siz bilirsiniz :)

Binamızın elektrik tesisatı çok iyi diyebilirim. Siemens marka elektrik akımı koruyucuları vesaire var. Binanın elektrik tesisatı ile ilgili olması zor. Riskli bir durumda vesaire direk şartel atıyor ve tüm binanın elektriği kesiliyor yangın çıkmaması adına.

Bence önce kabloyu alın deneyin , geçmez ise servisle görüşün. M1 i bilmiyorum ama diğer maclerde benimki de dahil uzatma kablosu olmadan kullandığımda çarpma olmuyor. Ufak bir karıncalanma, sürtünürken titreşim gibi durumlar söz konusu.

Hocam şöyle bir şey de var, dediğim üzere elektrik aksamı olarak çok bilgili değilim fakat bu uzatma kablosunu kullanınca topraklamanın başarılı olma sebebi prize takılan fişin baş kısmında bu iki çentiğin topraklama hattıyla bağlantısı olması. Adaptörünüzün tam bir fiş başı şeklinde değil ince bir fiş olduğunu varsayarsak muhtemelen bu, adaptörün topraklaması bulunmadığına işaret. Dolayısıyla topraklamayı başka bir kablo kullanarak sağlayıp adaptörü takmak durumundasınız.

Tam olarak dediğiniz gibi. Apple adaptörü küçültmek adına bazı şeylerden fedakarlık etmiş. Bahsettiğim 30 Watt adaptör:

adaptör.jpg

Bence önce kabloyu alın deneyin, geçmez ise servisle görüşün. M1'i bilmiyorum ama diğer Mac'lerde benimki de dahil uzatma kablosu olmadan kullandığımda çarpma olmuyor. Ufak bir karıncalanma, sürtünürken titreşim gibi durumlar söz konusu.

Bunu direk anlamak zor. O şekilde birkaç gün test etmeniz lazım. Bende bir aralar geçti diyordum ancak yine de yapıyordu.

Binamızın elektrik tesisatı çok iyi diyebilirim. Siemens marka elektrik akımı koruyucuları vesaire var. Binanın elektrik tesisatı ile ilgili olması zor. Riskli bir durumda vesaire direk şartel atıyor ve tüm binanın elektriği kesiliyor yangın çıkmaması adına.
O halde kesinlikle bir servis ile görüşün. Bilgisayarla ilgili değildir belki sadece adaptörünüz ile alakalı bir sorundur ve adaptör değişimi ile de çözülür. İhmal etmeyin lütfen "1-2 hafta nasıl bekleyeceğim" diye düşünerek bu kadar para verdiğimiz aletleri bozuyoruz yada bozuk kullanıyoruz. Umarım büyük bir probleminiz yoktur. Süreci bilgilendirirseniz çok sevinirim ayrıca. :)

O halde kesinlikle bir servis ile görüşün. Bilgisayarla ilgili değildir belki sadece adaptörünüz ile alakalı bir sorundur ve adaptör değişimi ile de çözülür. İhmal etmeyin lütfen "1-2 hafta nasıl bekleyeceğim" diye düşünerek bu kadar para verdiğimiz aletleri bozuyoruz ya da bozuk kullanıyoruz. Umarım büyük bir probleminiz yoktur. Süreci bilgilendirirseniz çok sevinirim ayrıca. :)

Öncelikli olarak bazı testler yapmayı planlıyorum. Direk garantiye vermekte çözüm olabilir ancak yaşadığım sorun kronik bir sorun. Sadece bende olan bir sorun olsaydı sizin dediğiniz gibi çok korkardım. Benim o mesajda belirtmek istediğimi yanlış anladınız sanırım. Ben binamız ile ilgili bir problem olmayacağını söyledim. Yangın çıkmaması adına bir sorun ile karşılaştığında tüm binanın elektriğini kesiyor. Bu sorundan dolayı elektriği vesaire kesmedi yani. İnternette bu sorunu yaşayan insanlar gördükçe içime su serpildi açıkçası :D

Ben hem M1 hem de i5 işlemcili MacBook Air farklı zamanlarda aldım. İkisinde de var bahsettiğiniz durum. Servise göndermedim. Birçok kişide var bu durum. Topraklı kablo takarak çözülebiliyor diye okudum. O kablodan da aldım azaldı ama kesilmedi. Binanın topraklaması zayıf ondan olduğunu düşünüyorum. Bana fazla rahatsızlık vermiyor açıkçası. Sizin bina yeniyse bu kablo çözebilir

Ben hem M1 hem de i5 işlemcili MacBook Air aldım. İkisinde de var bahsettiğiniz durum. Servise göndermedi. Birçok kişide var bu durum. Topraklı kablo takarak çözülebiliyor diye okudum. O kablodan da aldım azaldı ama kesilmedi. Binanın topraklaması zayıf ondan olduğunu düşünüyorum. Bana fazla rahatsızlık vermiyor açıkçası.

Hocam çok çok teşekkür ederim bilgilendirdiğiniz için. Bu sorunu yaşayan insanlar çok fazla ancak kimse dile getirmiyor. Dile getirmedikleri için çözüm olmuyor. Ben çözüm olarak önce topraklamalı bir 3'lü priz almayı düşünüyorum. Eğer sorun çözülmez ise priz ile uzatma kablosunu almayı planlıyorum. Şikayet var sitesinde açılan konuda müşteri cihazı garantiye yollamış elektrik çarpması yüzünden ve sıfır ile değiştirmişler. Bunu ilerleyen zamanlarda bende denemek istiyorum. Eğer sıfır ile değiştirilerse inanılmaz kıyak olur :D. Her gelişmeyi burada detaylı bir şekilde haberdar edeceğim.

Ben ilk aldığım i5 Air'i apple sitesinden aldım çinden geldi 1 ay bekledim. Sonrasında geri gönder iade et 1.5 ay daha beklemeyi gözüm yemedi :) Sorun yaşamıyorum doğrusu. Metal kasa olunca hissediliyor. Çoğu laptop plastik olduğundan belki farkına varılmıyor.

Ben ilk aldığım i5 Air'i Apple sitesinden aldım Çin'den geldi 1 ay bekledim. Sonrasında geri gönder iade et 1.5 ay daha beklemeyi gözüm yemedi :) Sorun yaşamıyorum doğrusu. Metal kasa olunca hissediliyor. Çoğu laptop plastik olduğundan belki farkına varılmıyor.

Garantiye Türkiye'den gönderebilirsiniz. Genelde birkaç haftada çözüme ulaştırıyorlar. Bu sorunun bana göre olma sebebi cihazın bütün parçalarının dip dibe olması. Diğer laptoplarda her şey için fazla fazla alan olduğu için kendi içinde topraklama yapıyor olabilirler. MacBook Air'da sıfıra sıfıra tasarım olduğundan bu sorun oluşuyor. Çözümü adaptörde buluyoruz biz de. :(

Sorunu sanırım çözdüm. Sorunu yaşadığım priz eski ve yıpranmış gibiydi ben de yeni fark ettim. Dün yeni ve topraklamalı olduğuna emin olduğum prizde denedim ve sorunum çözüldü. Bazen karıncalanma oluyor ancak çok çok dikkatli değdirince oluyor. Zaten detaylı şekilde araştırınca çoğu MacBook modellerinde bu sorun oluyormuş. Sanırım kasanın tamamen metal olmasından olan bir sorun. Benim gibi bu durumu yaşayan arkadaşlara tavsiyem kaliteli bir priz ile birkaç gün test etmeleri. Eğer priz ile çözemiyorsanız servise vermek en mantıklısı olacaktır. Ben kendi sorunumu prizimi değiştirerek çözmüş bulunmaktayım. Umarım bu sorunu yaşayan insalara yardımcı olabilmişimdir.

Son düzenleyen: Moderatör:
Garantiye Türkiye'den gönderebilirsiniz. Genelde birkaç haftada çözüme ulaştırıyorlar. Bu sorunun bana göre olma sebebi cihazın bütün parçalarının dip dibe olması. Diğer laptoplarda her şey için fazla fazla alan olduğu için kendi içinde topraklama yapıyor olabilirler. MacBook Air'da sıfıra sıfıra tasarım olduğundan bu sorun oluşuyor. Çözümü adaptörde buluyoruz biz de. :(

Sorunu sanırım çözdüm. Sorunu yaşadığım priz eski ve yıpranmış gibiydi ben de yeni fark ettim. Dün yeni ve topraklamalı olduğuna emin olduğum prizde denedim ve sorunum çözüldü. Bazen karıncalanma oluyor ancak çok çok dikkatli değdirince oluyor. Zaten detaylı şekilde araştırınca çoğu MacBook modellerinde bu sorun oluyormuş. Sanırım kasanın tamamen metal olmasından olan bir sorun. Benim gibi bu durumu yaşayan arkadaşlara tavsiyem kaliteli bir priz ile birkaç gün test etmeleri. Eğer priz ile çözemiyorsanız servise vermek en mantıklısı olacaktır. Ben kendi sorunumu prizimi değiştirerek çözmüş bulunmaktayım. Umarım bu sorunu yaşayan insalara yardımcı olabilmişimdir.
Merhaba aynı sorunla karşılaştığım için hortlatıyorum hocam. Uzun vadede nasıl bir çözüm üretebildiniz bu soruna?

Yeni mesajlar

Geri
Yukarı