M1 MacBook vs i7 11800H Monster laptop

AsilTÜRK

Decipat
Merhaba
M1 işlemcili, 8 GB RAM'li, 256 GB SSD'li MacBook mu? i7 11800H işlemcili, 3050 ekran kartlı, 16 GB RAM'li Monster mı?

Yazılım ve Adobe programlarıyla uğraşıyorum, oyun oynayan biri değilim, sizce hangisini almam mantıklı?
Fiyat olarak aralarında Max 1K oynuyor. MacBook biraz daha pahalı.

"Bence" MacBook'un tek avantajı batarya ömrü ve taşınabilirliği. Bunun dışında alacağınız Gaming laptoplar hem render uygulamalarında hem de oyunlarda daha iyi performans sergiler.

Taşınabilirliği, batarya performansı(çok yüksek oranda fark var) bakımından her koşulda Apple ön planda. Oyun oynama miktarınız 0 ise Monster bence kısacık şarj ömrü ve ağırlığı ile gereksiz.

Fakat aynı şekilde macbook ben de kullanıyorum, 8gb zorluyor bazı noktalarda. 16gblik modellerin kampanyasına denk gelirsiniz Apple seçmenizi öneririm.

Yazılım ile uğraşırken de m1li makineler çok iyi sonuçlar çıkarıyor ve bu performansı veririrken, ısınma yok, batarya ömrü uzun şekilde veriyor.

Ama 8gb çok sınır, 16gb yapamıyor iseniz Monstera kaymak belki daha mantıklı olabilir

RAM 16 olsa MacBook derdim ama 8-256 kombinasyonunu onermiyorum.

"Bence" MacBook'un tek avantajı batarya ömrü ve taşınabilirliği. Bunun dışında alacağınız Gaming laptoplar hem render uygulamalarında hem de oyunlarda daha iyi performans sergiler.

M1 render programlarinda cok iyi performans veriyor ama Air olmamali ve minimum 16GB RAM lazim.

Monster Laptop özellik bakımından daha iyi. Tam marka/model ve bütçe belirtirseniz daha iyileri çıkar belki.
Maksimum 16-17 arası cihaz bakıyorum hocam.

M1 işlemci daha iyi diyorlar hocam siz ne diyorsunuz bu konu hakkında?

H
Taşınabilirliği, batarya performansı(çok yüksek oranda fark var) bakımından her koşulda Apple ön planda. Oyun oynama miktarınız 0 ise Monster bence kısacık şarj ömrü ve ağırlığı ile gereksiz.

Fakat aynı şekilde macbook ben de kullanıyorum, 8gb zorluyor bazı noktalarda. 16gblik modellerin kampanyasına denk gelirsiniz Apple seçmenizi öneririm.

Yazılım ile uğraşırken de m1li makineler çok iyi sonuçlar çıkarıyor ve bu performansı veririrken, ısınma yok, batarya ömrü uzun şekilde veriyor.

Ama 8gb çok sınır, 16gb yapamıyor iseniz Monstera kaymak belki daha mantıklı olabilir
Hocam dediğiniz cihazı alabilmem için 20k üzerine çıkmam gerekiyor. Maalesef maks bütcem 16-17k arası. Çok mu darboğaz yapar 8gb ram?

Aslında ben sizin gibi bir kararsızlık durumunda olsam şu modele bakardım.
Taşınablirlik açısından iyi. Donanım olarak güçlü fakat bataryası hakkında pek bir bilgim yok. Karşılaştırmanıza bu modeli de eklemenizi öneririm.
Hocam tavsiyeniz için teşekkür ederim ama benim maksimum 16k bütçem var. Üstünü tamamlarım derseniz neden olmasın🥶

Hocam bir sorum daha var macbook cihazlarda garantili bir cihazın arka kapağını kontrol amaçlı açmış olsak garanti kapsamından çıkmış oluyor mu?

Son düzenleme:

H

Hocam dediğiniz cihazı alabilmem için 20k üzerine çıkmam gerekiyor. Maalesef maks bütcem 16-17k arası. Çok mu darboğaz yapar 8gb ram?

Hocam tavsiyeniz için teşekkür ederim ama benim maksimum 16k bütçem var. Üstünü tamamlarım derseniz neden olmasın🥶

Hocam bir sorum daha var macbook cihazlarda garantili bir cihazın arka kapağını kontrol amaçlı açmış olsak garanti kapsamından çıkmış oluyor mu?
8gb ram her zaman darboğaz yapmaz ama büyük bir proje derlendiği vakit tıkandığına şahit oldum. O nedenle aynı anda çoklu app kullanırken de 16gb zaruri olacaktır. Özellikle docker gibi yan araçlar da kullanınca.

Kapak açılınca garanti konusunu apple düzeyinde bilmiyorum. Hiç ihtiyacım da olmadı çünkü son zamanlardaki modeller hep anakarta lehimli parçalar. Tamir görmüş olabilir kapak açıldıysa. Garanti konusunu bilemiyorum.

H

Hocam dediğiniz cihazı alabilmem için 20k üzerine çıkmam gerekiyor. Maalesef maksimum bütçem 16-17k arası. Çok mu darboğaz yapar 8 GB RAM?

Hocam bir sorum daha var MacBook cihazlarda garantili bir cihazın arka kapağını kontrol amaçlı açmış olsak garanti kapsamından çıkmış oluyor mu?

Hocam MacBook 0 mı? 18500 sanıyordum sıfırını. Bu arada attığım ASUS 19000TL Trendyol'da.

Hocam MacBook 0 mı? 18500 sanıyordum sıfırını. Bu arada attığım ASUS 19000TL Trendyol'da.
Buraya yazdığım iki cihaz da sıfır değil hocam. Mac'in garantisi yok gibi. Daha doğrusu arka kapağı açmıi sahibi sıvı kaçmış mı diye sonrasında otomatik garanti kapsamından çıkmıs.

Geri
Yukarı