M1 Mac'in SSD ömrü hakkında ne kadar endişelenilmeli?

Raxana

Hectopat
Yer
Kıbrıs
Daha fazla  
Meslek
Öğrenci
Merhabalar,
Bu konuları güncel takip ediyorsunuz M1lerde SSD ler ile ilgili bir durum olduğunu duymuşsunuzdur.

Sizce SSD'nin ömrü konusunda endişe etmeliyim miyim? Herhangi bir öneriniz var mı? Composite Temperature nedir?

Yaklaşık 3 aylık bir Macbook Pro olduğunu belirtmek isterim.
Screen Shot 2021-03-30 at 09.16.58.png
Screen Shot 2021-03-30 at 09.17.12.png

Son düzenleyen: Moderatör:
SSD'nin durumu iyi gözüküyor korkmanıza gerek yok. Doğru hatırlıyorsam Swap olayından dolayı SSD'ler riske girmişti. Rosetta 2'nin buna sebep olduğu söyleniyordu.

Mümkün olduğunca daha az Intel mimarili uygulama kullanmaya çalışın. Bazı uygulamalar(genelde Electron ile yazılanlar) Rosetta 2 ile sıkıntı oluşturduğundan dolayı fazla RAM kullanıp bu sıkıntıya sokuyor.

3 ayda 47TB veri yazmışsınız, normal kullanıcılara göre yüksek geldi bana o değer. Forumda 2 haftada 1TB civarı veri yazanlar vardı. Benim kullandığım cihaza da 7 buçuk saatte 125GB veri yazılmış. Bu süreçte genel olarak hafif işte kullandım; ayrıca toplam 10GB program indirip kurdum, Tidal ve Spotify dışında Rosetta kullanan bir program kullanmadım.
Piyasada satılan iyi SSD'lere baktığımız zaman 250GB'lık bir disk için 150-300TB gibi yazma garantileri veriyorlar. Bu değere geldikten sonra disk bozulacak demek değil ama bir miktar yavaşlama görülebilir.
Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.
Mesela bu videoyu baz alarak 300TBW ömürlü olup 2700TB veri yazılan SSD'nin hızının yarıya düştüğünü görebilirsiniz. Yani siz bu kullanımla bile SSD'yi bozacak kadar veri yazmamış olacaksınız. Zaten yakında büyük ihtimalle düzeltilir aşırı swap kullanımı ama şu anlık Rosetta 2 ile çalışsan uygulamaları olabildiğince az kullanmaya çalışın.

3 ayda 47TB veri yazmışsınız, normal kullanıcılara göre yüksek geldi bana o değer. Forumda 2 haftada 1TB civarı veri yazanlar vardı. Benim kullandığım cihaza da 7 buçuk saatte 125GB veri yazılmış. Bu süreçte genel olarak hafif işte kullandım; ayrıca toplam 10GB program indirip kurdum, Tidal ve Spotify dışında rosetta kullanan bir program kullanmadım.
Piyasada satılan iyi SSD'lere baktığımız zaman 250GB'lık bir disk için 150-300TB gibi yazma garantileri veriyorlar. Bu değere geldikten sonra disk bozulacak demek değil ama bir miktar yavaşlama görülebilir.
Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.
Mesela bu videoyu baz alarak 300TBW ömürlü olup 2700TB veri yazılan SSD'nin hızının yarıya düştüğünü görebilirsiniz. Yani siz bu kullanımla bile SSD'yi bozacak kadar veri yazmamış olacaksınız. Zaten yakında büyük ihtimalle düzeltilir aşırı swap kullanımı ama şu anlık rosetta 2 ile çalışsan uygulamaları olabildiğince az kullanmaya çalışın.

Screen Shot 2021-04-02 at 17.54.27.png

3 günde 52TB'a yükledi yani yaklaşık 3 günde 5TB veri yazılmış cidden normal değil bir şeyleri gözden geçirmek gerek.

Geri
Yukarı