M2.NVMe SSD BIOS'ta ve donanımlarda gözükmüyor

Kai n1

Hectopat
Yer
İstanbul
Daha fazla  
Meslek
öğrenci
Merhabalar başlıkta yazdığım gibi MSI B150 GAMING M3 anakartıma M.2 NVMe SSD takıyorum fakat BIOS ve bilgisayarımda göremiyorum sebebi nedir acaba?

Anakarttaki bazı SATA girişleri ile M.2 portunu aynı anda kullanamıyorsun. Anakartın kullanım kılavuzunda yazar. Onları bir kontrol et derim.

Maalesef sadece M.2 SATA SSD desteğiniz var. Anakartınızın NVMe SSD desteği yok.

b150.jpg

b150-2.jpg

Şöyle bir anlatım var fakat anlamadım anladıysanız açıklayabilirmisiniz?

Dosya Ekleri

• WhatsApp Image 2020-04-20 at 18.08.53.jpeg
    WhatsApp Image 2020-04-20 at 18.08.53.jpeg
    184,3 KB · Görüntüleme: 43
Maalesef sadece M.2 SATA SSD desteğiniz var. Anakartınızın NVMe SSD desteği yok.

Eki Görüntüle 541110
Eki Görüntüle 541112
Gelen bios update ile nvme uyumluluğunu getirdiklerini söylüyorlar ama?

Dosya Ekleri

• bios.png
    bios.png
    25,3 KB · Görüntüleme: 41
PCI-Express slotu üzerinden ek aparat ile takılan NVME disklere uyumluluk güncellemesi gelmiş görünüşe göre.

Örneğin, Intel 750 modeline bakacak olursak kendisi direkt olarak PCI-E slotu ile gelen bir SSD.

1587395579406.png

Görsel:

PCI-Express slotu üzerinden ek aparat ile takılan NVME disklere uyumluluk güncellemesi gelmiş görünüşe göre.

Örneğin, Intel 750 modeline bakacak olursak kendisi direkt olarak PCI-E slotu ile gelen bir SSD.

Eki Görüntüle 541122
Görsel:
Anladım teşekkür ederim peki performansı yüksek bir m2 önerebilir misiniz bunu iade edip onu alayım?

SATA M.2 disklerin, normal 2.5" SATA disklerden tek farkı diskin yapısal şekli ve bağlantı arayüzü farkıdır. Yoksa her ikisi de aynı disk tamamen.

Marka olarak tabii ki Samsung en güvenilir ve en uzun süre yüksek performans gösteren marka. Ama M.2 SATA olan diskler gereksiz pahalı çok fazla tercih edilmedikleri için. Onun yerine 860 Evo gibi normal 2.5" tabanlı SSD'leri tavsiye edebilirim. Eğer 860 serisi size pahalı gelirse bütçenize göre bir disk önerebiliriz.

SATA M.2 disklerin, normal 2.5" SATA disklerden tek farkı diskin yapısal şekli ve bağlantı arayüzü farkıdır. Yoksa her ikisi de aynı disk tamamen.

Marka olarak tabii ki Samsung en güvenilir ve en uzun süre yüksek performans gösteren marka. Ama M.2 SATA olan diskler gereksiz pahalı çok fazla tercih edilmedikleri için. Onun yerine 860 Evo gibi normal 2.5" tabanlı SSD'leri tavsiye edebilirim. Eğer 860 serisi size pahalı gelirse bütçenize göre bir disk önerebiliriz.
Sistemimde hazırda kullandığım bir SSD var samsungun peki ben bu nvme m2yi bir adaptör kullanarak performansını alabilir miyim?

Dosya Ekleri

• adaptor.png
    adaptor.png
    72,9 KB · Görüntüleme: 38

Yeni konular

Geri
Yukarı