M2.SSD anakart bağlamak için bulduğum ilginç yöntem

oTToman16

Centipat
Arkadaşlar merhaba.
Daha yeni Samsung 970 Evo Plus aldım.
ASUS Prime B450M-K anakartım var akşam eve geldim takayım dedim ve bir baktım vida yeri yok. Vidam var fakat vidayı takacak vida yeri yok.
Hemen kendimce çözüm olarak bu anakartı vidalama için sarı aparatları varya. Anakartı söktüm üstten sarının bir tanesini taktım altına da somun niyetine aynısından geçirdim. Sonra anakartı yerine taktım oturma sı 1 cm kadar yüksek kaldı sonra tekrar söktüm ve altında ki yiv yerini kestim tekrar taktım ve SSD'yi yerleştirdiğim de vidalama için tam olmuş oldu. Sonra SSD'yi rahat bir şekilde vidaladım.
Şimdi bunu neden anlattın diyecek siniz. Başına gelmiş veya gelebilecek olan arkadaşlar olur. Birkaç forum da okudum o yerde vidalama için aparat olmadığı için havada bırakan lar. Garanti ye başvuranlar ASUS'u arayan 20 gün parça bekleyenler varmış. Yaşadığım bu basit tecrübeyi sizler ile paylaşmak istedim.
Okuduğunuz için teşekkürler.

Kesip biçtiğin parçalarla garanti dışına çıkmış olmuyor musun? Gerçekte ne yaptın ben de tam anlamadım ama bir şeyleri modifiye etmiş gibisin. Garanti açısından sorun yaratmayacak mı?
Kaç kere garantiden faydalandınız? ben 1 kere faydalandım bunca yıldır.

Kaç kere garantiden faydalandınız? ben 1 kere faydalandım bunca yıldır.

Bozulan parça muhtemelen garantiye gider ama gelmesi beklenene kadar sabredilmez, yenisi alınır. Garantiyi veren firma, yokuşa sürer, kullanıcı hatası der.. Malum senaryo.. Fakat burada Tüketici Hakem Heyeti artık devreye giriyor. Ürünün parasını ya da sıfır ürünü, uzun bir süreç ve sonradan da olsa, cayır cayır alırım. Bu yüzden garanti dursun kenarda derim.

Anakart yükselme vida pirinç

Arkadaşlar linke tıklayın göreceksiniz demek istediğimi şimdi daha iyi anlayacak sınız. Bu vidaları normalde anakartın altına takıyoruz doğru mudur? Şimdi ben M.2 SSD'yi taktım fakat altınde delik var ve yükseltme yoktu. Oraya bir şey takmamız gerekiyor ki ben oraya vida ile SSD'yi sabitleyeyim. Yani bazı anakartlar da kendiliğinden var fakat benim kartta yoktu. Bende bu vidalardan bir tanesini anakartın o deliğinden taktım. Ama boşta sönüyor tabii. Neden arkasında somun olmadığı için. Baktım ve somun bulamadım. Aklıma aynısını takmak geldi. Sonra anakartı söktüm ve önden taktığım vidaya arkadan da aynı parçayı taktım somun diye. Sonda anakartı yerleştirdim ve alta taktım parça da da yiv kısmı olduğu için çok az yüksek geldi. Sonra çıkartıp yankeski ile o yiv kısmını kopartıp tekrar üsten gelen parçanın yiv kısmına bağladım ve cuk diye oldu. Sonra M.2 SSD'yi takınca yatırdım ve vida yeri tam denk geldi ve vidaladım ve bitti. Yani garanti dışı kalacak bir şey yapmpadım anakart ekstra delik veya başka bir şey açmadım. Sadece ben oraya yükseltme yi kendim yapmış oldum. Diğer anakartlar da kendiliğinden var ama benimkinde yoktu o yüzden böyle bir yönden buldum şu an windeos kuruyorum :)
Garantiyi bozmaz anakartın vidalandığı pirinç ayak o.
Tek seferde anladın kardeşim. Aynen sadece iki adet pirinç taktım ssd yi vidalama için hepsi bu
Keşke fotoğraf ekleseydin. Yazdıklarından hiçbir şey anlaşılmıyor.

Kapattığım için çekemiyorum şu an. Ekran kartı altında. Sizler ile bunu paylaşmak sonradan aklıma geldi. Bu sebepten çekemedim detaylı resim yüklerdim.

Geri
Yukarı