Mac OS X 10.9 Satın Alma Ve Kurulum

procoder

Hectopat
Daha fazla  
Merhabalar. Bugün itibari ile toplama bilgisayarıma Mac OS X kurmaya karar verdim. Bu bağlantıda bağıştan bahsediyor. Kimi arkadaş buradan satın alınacağını söyledi. Ben ise bu bağlantıdan satın alınabilceğini buldum; fakat 10.8 var, ama 10.9 yok. Güncellemeden bahsetmiş; 10.8 satın alıp güncelleme dosyasını sonradan mı üzerine ilave edeceğiz, anlamadım doğrusu. Ben tek işletim sistemi olarak kullanmayı düşünüyorum. İleride belki Windows ile birlikte kullanırım belli olmaz. Sorunsuz satın alabilceğim yer neresidir? Satın alınca download linki mi vercekler, yoksa adrese mi geliyor?

Son düzenleyen: Moderatör:
Merhabalar procoder, Technopat Sosyal'e hoşgeldin. Öncelikle Türkçe dil kurallarına özen göstermeni rica ederim. Mac OS X 10.9 Mavericks, Mountain Lion kullanıcılarına bedava bir güncelleme şeklinde yayınlandı. Şu an ne kadar Mac App Store'da ücretsiz gözükse de sadece Mountain Lion kullanıcılarına ücretsiz. Bunun için Mountain Lion satın alıp illegal olarak Mavericks'i indirebilirsin (sonuçta 10.8 Mountain Lion'ın parasını verdiğin için geliştiricinin emeğini hiçe saymış olmayacaksın). Eğer geliştiricinin emeğine saygı göstermiyorsan internetten de illegal biçimde indirme seçenekleri mevcut. iATKOS davasına gelirsek bana kalırsa iATKOS takımının yaptığı tamamen sahtekarlık. Apple'ın geliştiricilerinin emeğini çalıyorlar, üstüne de para istiyorlar. Anlayacağın iATKOS'u satın alırsan para iATKOS takımına gidecek, sana bilgisayarına özel bir imaj dosyası yollayacaklar. Eğer Apple'ın sitesinden alırsan Mountain Lion'ı sana eposta yolu ile Mac App Store kuponu gelecektir, ama kupon ile yapacağın bir şey olmayacaktır...

10.8 Mountain Lionu alırsam güncelleme sistem üzerinde program yükler gibi mi oluyor, yoksa yine sistem kurar gibi mi yani sıfırdan format atar gibi mi yükseltiyoruz.

10.8 Mountain Lion alma kararı verdim. Mac App Store den indirme dosyası mı verecekler yoksa cd mi gönderiyorlar.?

bu arada yazım kurallarındaki uyarınızdan sonra bazı kuralların özellikle dikkate alındığını fark ettim. kuralları çiğnememek için biraz daha dikkat etmeye çalışacağım.

Mountain Lion'ı alsan da kullanmana gerek kalmayacak. Ben sana için rahat etsin diye al dedim. Forumun sabit konularında indirme bağlantıları mevcut...

iATKOS davasına gelirsek bana kalırsa iATKOS takımının yaptığı tamamen sahtekarlık. Apple'ın geliştiricilerinin emeğini çalıyorlar, üstüne de para istiyorlar. Anlayacağın iATKOS'u satın alırsan para iATKOS takımına gidecek, sana bilgisayarına özel bir imaj dosyası yollayacaklar. Eğer Apple'ın sitesinden alırsan Mountain Lion'ı sana eposta yolu ile Mac App Store kuponu gelecektir, ama kupon ile yapacağın bir şey olmayacaktır...
Öncelikle merhabalar. İatkos konusu üzerinde duracağım biraz. Bu konuda size katılmıyorum. Hatta aksini düşünüyorum. Çünkü benim ve tahmin edebileceğimiz şekilde benim gibi os x kurma işine girişmiş olan hemen herkes iatkos adlı proje ile mutlaka karşılaşmıştır. Ve bugüne kadar yaptığım tüm kurulumlar, araştırmalar iatkos projesi sayesinde gerçekleşti.
Öncelikle apple'ın hakları konusuna değineyim; osX86 projesi dahilinde yüzlerce geliştirici ve dünyanın çeşitli yerlerinden katılan geliştirici grupları apple'ın emeğini çalmakta. Bu noktada iatkos'un yaptığı Türk kullanıcılara bu projeden yararlanma fırsatı vermek oldu şimdiye kadar.
Eğer bu noktada farklı düşünüyorsanız bu konuda yapılan paylaşım da iatkos'un yaptığından farksız bence. Sonuçta illegal olan birşey paylaşılıyor sizin fikirlerinizi ele alırsak.
Ama zaten ücretsiz olarak dağıtılan (yasa dışı olsa da bunu böyle kabul etmeliyiz zira google'a osx86 yazınca her yerden dmg damlıyor ;) ) bir sistemi parayla satma fikrinin de doğru olmadığına inanıyorum. Buna bağış diyor olabilirler ama ben tamamen satış diyorum. Çünkü ürünü almak için bağış yapmak zorundayız. Belki de emeklerinin karşılığını almak istediler ama bunu daha cazip bir fiyatla sağlayabilirlerdi. Emeklerinin karşılığını da alırlardı mutlaka. Sırf bundan dolayı para vermeyip başka yollar deneyerek Maveriks'i edindim mesela ben.
Bana soracak olursanız apple'ın sitesinden almaktansa iatkos'tan alırım. Hatta alternatif varsa onu bile ödemem. Evimde kullandığım kişisel bilgisayarım için kolay kolay kimse çıkıp sen illegal sistem kurmuşsun seni dava edeceğiz demez bence.

Neyse şu an diskimin bölmelerini ana arşivimi yedeklemek le uğraşıyorum. N'olur n'olmaz zarar görmesin.
Lisans olayına gelince de sanırım Mac Store'den alacağım ama denemeler içinde diğerinden de faydalanmayı düşünüyorum.

Mac işine biraz kafa yoracak gibiyim sanırım. Bilgileriniz için teşekkürler.

Öncelikle merhabalar. İatkos konusu üzerinde duracağım biraz. Bu konuda size katılmıyorum. Hatta aksini düşünüyorum. Çünkü benim ve tahmin edebileceğimiz şekilde benim gibi os x kurma işine girişmiş olan hemen herkes iatkos adlı proje ile mutlaka karşılaşmıştır. Ve bugüne kadar yaptığım tüm kurulumlar, araştırmalar iatkos projesi sayesinde gerçekleşti.
Öncelikle apple'ın hakları konusuna değineyim; osX86 projesi dahilinde yüzlerce geliştirici ve dünyanın çeşitli yerlerinden katılan geliştirici grupları apple'ın emeğini çalmakta. Bu noktada iatkos'un yaptığı Türk kullanıcılara bu projeden yararlanma fırsatı vermek oldu şimdiye kadar.
Eğer bu noktada farklı düşünüyorsanız bu konuda yapılan paylaşım da iatkos'un yaptığından farksız bence. Sonuçta illegal olan birşey paylaşılıyor sizin fikirlerinizi ele alırsak.
Ama zaten ücretsiz olarak dağıtılan (yasa dışı olsa da bunu böyle kabul etmeliyiz zira google'a osx86 yazınca her yerden dmg damlıyor ;) ) bir sistemi parayla satma fikrinin de doğru olmadığına inanıyorum. Buna bağış diyor olabilirler ama ben tamamen satış diyorum. Çünkü ürünü almak için bağış yapmak zorundayız. Belki de emeklerinin karşılığını almak istediler ama bunu daha cazip bir fiyatla sağlayabilirlerdi. Emeklerinin karşılığını da alırlardı mutlaka. Sırf bundan dolayı para vermeyip başka yollar deneyerek Maveriks'i edindim mesela ben.
Bana soracak olursanız apple'ın sitesinden almaktansa iatkos'tan alırım. Hatta alternatif varsa onu bile ödemem. Evimde kullandığım kişisel bilgisayarım için kolay kolay kimse çıkıp sen illegal sistem kurmuşsun seni dava edeceğiz demez bence.

Merhabalar, öncelikle ben hiçbir Hackintosh'u desteklemiyorum. Ne iAtkos'u, ne de Vanilla denen 'retail' kurulumu. Sonuçta ikisi de yasal değil, ama Vanilla'da geliştiriciye para gitmiş oluyor. Sonuçta para gidecekse bence emek hırsızlarına değil de geliştiriciye gitmeli...

Ama ülkemizde apple ürünleri oldukça pahalı. Bence insanlar tutup sırf os x kullanmak için kendi bilgisayarı ile aynı özellikteki bir machintosh'a iki kat fiyat biçmez. Kaldı ki osx86 projesi ile böyle bir fırsat elde etmişken. Bu bir genelleme lütfen yanlış anlaşılmasın.
Tabi ki bütün geliştiriciler emeğinin karşılığı almalı ancak çoğunluğun istediği ücretle satmazsanız insanlar sizden alışveriş yapmaz. Ticaret bu sonuçta.
Mesela whatsapp'ı ele alalım adamlar yıllık 1 tl ücret alıyor. Bunu çoğumuz gözü kapalı öderiz. Ve bu şekilde milyonlara hitap ettiler. Emeklerinin karşılığını da almış oldular.

Uyarı! Bu konu 11 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı