Macaristan sıralama sonuçları

Makaleler
12
Daha fazla  
Sezonun 3. yarışına geldik ve pole sahibi yine değişmedi. Pole kazanan yine bir Mercedes sürücüsü.

1) Hamilton
2) Bottas
3) Stroll
4) Perez
5) Vettel
6) Leclerc
7) Verstappen
8) Norris
9) Sainz
10) Gasly
11) Riccardo
12) Russell
13) Albon
14) Ocon
15) Latifi
16) Magnussen
17) Kyvat
18) Grosjean
19) Giovinazzi
20) Raikkonen

İlk ondaki pilotlar içinde Mercedes ve Pembe Mercedes sürücüleri yarışa medium lastik ile başlayacaklar. Geriye kalanlar ise yarışa soft ile başlayacaklar. Lastik avantajı Mercedes araçlarında.

Mercedes araçları o kadar hızlıydı ki Q2 seansında rakiplerinden daha yavaş lastik tercih etmelerine rağmen rakiplerine 0.7-0.8 saniye fark attılar. İnanılmaz korkunç bir fark. Eskiye göre daha da dominant bir Mercedes var. Mercedes'i tebrik etmek gerekiyor. F1 tarihinde hiçbir takım bu kadar büyük bir hegemonya kurmamıştı. Bir yandan biz izleyiciler için kötü bir durum çünkü çekişme göremiyoruz, şampiyonluk yarışı iki Mercedes sürücü arasında geçecek ama adamların hakkını vermek gerek.

Hamilton çok formda, aracı çok iyi ama kendisi de süper. Yine çok iyi bir tur ile kariyerinin 90. polenu aldı.

Bottas 0.1 saniye geride kaldı, yarış temposunda HAM kadar iyi değil. Bir aksilik olmazsa yarın Bottas yarışı kazanamaz. Umarım kazanır ama pek ümitli değilim.

Stroll geçen sene sıralama turlarında Perez'i hiç geçememişti tüm sezon boyunca. Bu sezon 2 defa üst üste Perez'i geçmeyi başardı. Kendisi de üçüncü olduğuna şaşırmış olmalı ki aracını yanlış yere park etti.😂 Podyuma aracı bırakmak yerine farklı bir yere aracını çekti.

Perez yarışta rahatsız olduğunu söyledi, başı dönüyormuş. Yarın iki Racing Point arkadaki araçlara göre lastik avantajına sahip podyumun son basamağı için en önemli favori durumundalar. Perez'in yarış temposu iyi, yarın podyum elde edebilir.

Ferrari ilk kez bu sezon iki aracıyla birlikte Q3 seansına kaldı, iki sürücü de araçtan maksimumu aldı. Vettel, Leclerc'i geçti yine geçen haftaki gibi. Yarış tempoları nasıl olacak merak konusu. Macaristan motor gücünün önemli olduğu bir pist değil, bu yüzden Ferrari biraz daha iyi bir görüntü çizdi.

Bugünün hayal kırıklığı Redbull oldu, Redbull geçen sene elde ettiği tur derecesinden daha kötü bir derece elde etti. Hafta başından beri araçta denge sorunları var, istedikleri ayarları yakalayamadılar. Verstappen'in bu kadar geride olması şaşırtıcı.

Mclaren sürücülerinin Ferrari'ye geçilmesine şaşırdım açıkçası, daha iyi bir sonuç bekliyordum.

Gasly, Russell ile birlikte günün en dikkat çeken ismi. Gasly motor sorunları yaşamasına rağmen Q3'e kaldı.

Renaut'u daha iyi beklerdim, en azından tek araçla bile olsa Q3'e kalmaları gerekiyordu. Riccardo 11. oldu, Ocon 14. oldu.

Albon yine hayal kırıklığı sezon başından beri kötü performans sergiliyor. Böyle giderse koltuğunu kaybeder.

Williamslar uzun süreden sonra ilk defa 2 araçla Q2 seansına kaldılar, en son 2018 Monza da bunu başarmıştılar. Latifi'nin Q2'ye kalması enteresan oldu. Q2 de yine Russell'dan ciddi bir fark yedi, Kubica'yı aratmıyor mübarek. Russell yine çok iyiydi, şampiyon kumaşı var, umarım büyük takımlarda görürüz, 2022 sezonunda Mercedes'e geçebilir, Bottas şampiyon olamazsa bileti kesilir 2022 de bana göre. 2021 de Bottas ile devam edecekler ama.

Ferrari motorlu Alfa Romeo ve Haas'ı kabusu yaşıyor. Tek turda Williams'a bile geçildiler. Yarış temposu Williamsların iyi değil.

@kerobey Albon bu sene kötü zaten ben şaşırmadım. Stroll içinde ben Stroll'u kötü bir pilot olarak görmüyorum. Williams ile ilk senesinde gayet iyiydi, ikinci senesinde Williams gridin açık ara en yavaş aracıydı ona rağmen o sezonda puan almıştı. Geçen senede Racing Point ile ilk senesiydi, araçta kötüydü, ilk seneye göre bu sene daha iyi olması normal hem araca pilot alışıyor, hem de bu seneki Pembe Mercedes çok iyi.

Benim şaşırdığım Verstappen oldu, Latifi'nin Q2'ye kalması sürpriz idi. Mclaren'i de sıralamalarda bu kadar geride beklemiyordum.

@Lee Yubin Aynı fikirdeyim Mclaren yarış temposunda iyi.

RP araçlarının durumu zaten ortada ki bu araçların sadece görsel olarak değil, gizli kalması gereken mühendislik detaylarının da kopyalanması sonucu yapılmış olma ihtimalleri var gibi görünüyor. Renault'nun şikayeti doğru da çıkabilir. Perez zaten ortalamanın üstünde bir sürücü yetenek olarak, Stroll de sanıldığı gibi babası takım patronu olduğu yarışan bir isim değil. O da hiç fena sayılmayacak düzeyde bir sürücü, açıkçası takım sahibi ben olsam Lance de oğlum olsa 2. sürücü olarak koltuğu ona verirdim. Akraba kontenjanından zaten çok yüksek maaş almaz, mis gibi ideal 2. sürücü işte. :D

Vettel'in ilk yarışta şikayet ettiği sorun ortadan kalkmış gibi, en azından güncelleme işe yaramış olmalı ki bu pistte 4 Mercedes'in (evet 4 Mercedes) arkasında yerlerini almayı başarmışlar ve Max'i geçmişler.

RBR'de araç rijitliği sorunu vardı, yanal kuvvetlerde parçalar olması gerektiği kadar burulma direnci göstermiyordu bu da aerodinamik yapıda bozulmaya neden oluyordu. O sorun devam ediyor olmalı, orta hızlı girilen dar açılı virajların çok olduğu pistte Max gibi sürücüyle bile geride kalmaları bunu gösteriyor. Albon epey geride kalmış ama 2-3 sıra falan geride kalmış olması gerekenden. Büyük bir şaşkınlık yaratacak durum değil bence, sonuçta bu arabaların tur zamanları çok ufak etkenlerle değişkenlik gösteriyor. En basitinden bir virajda şikan üstünde fazladan 1 saniye kalmak demek 0.1 - 0.2 saniye arasında yavaşlamaya neden olabiliyor. Apex kaçırma durumları 0.15 saniye civarı yavaş kalmak demek oluyor.

Ferrari'ler gelişim gösterince ne yazık ki göz bebeklerim (turuncular) geride kalmışlar bu sefer. Üzücü ama Norris ve Sainz son turlarda bile odaklanma düzeyleri yüksek sürücüler. Sürpriz bekleyebiliriz ama pembelerin ikisinin birden yarış dışı kalması ve Ferrari'lerin gene birbirlerine girmesi lazım. :D

Geri
Yukarı