Macaristan GP

Kardeşim bilmesem seninle burada bu tartışmaya girmem ben Max'ın hataları yok diye bir kelime kullanmadım Hamilton o yarışa agresif başladı.
Hamilton 9. viraj dışında agresif bir seçim o yarışta hiç yapmadı. Öncesinde 3 defa kazayı engelleyen sürücü yarışa agresif başlamış...

Çünkü sezonun kazası her zaman konuşulacak bir kaza Max o yarışı kazansaydı farkı açıyordu ve uzun zamandır da yarışları 2. bitirince Hamilton'da ister istemez bir hırs doğdu.
Her sürücüde hırs doğar, bunun olması için de geri kalmasına gerek yok. Açık söylüyorum, kendi karting ve binek araba yarışlarımda (amatör) öndeki kişi Max'in yaptığı o 4 hareketi bana yapsa ben gidip bilerek yandan girerim virajda o rakibe. Masraf da umurumda olmaz. Tabii bunu yaparken hızım 290 km/s olmaz, ben de kapalı kokpitte kapalı tekerlekli ve tamponları olan bir arabayla bunu yaparım.

Bu insanlar daha okuma yazma öğrenmeden öncesinde yarışıp rakiplerine karşı kazanmaya çalışıyorlar. Dünya'da kazanmak isteyen bir F1 sürücüsü kadar çirkinleşecek birini kolay kolay bulamazsın, nasıl ki bu kazada Max'in yaptığı kural ihlallerine rağmen Max'e kötü bir şey demiyorsam, öncesinde 4 defa sıkıştırmaya maruz kalan Hamilton'ın da gözünü karartıp o virajda burnunu içeride tutmasına kötü bir şey demiyorum. Bu bir yarış kazasıydı, 2 tarafın da suçlu olduğu konular vardı ve bu durumlarda temas neredeyse her zaman olur.

Bu dediklerin arasından sinirlendiğim tek söyleminse Hamilton'ın bu kazayı bilerek yaptığı oldu. Tamam o zaman sana verelim açık kokpit açık tekerlek bir arabayı, 290 km/s hızla giderken o teması sen yap bakalım kolaysa. Kazayı bilerek yapmak başka, gözünün dönüp temastan kaçınmaması başka şey. O kazada Hamilton'ın ön kanadı kırılabilirdi, ön süspansiyonu kırılabilirdi ki nasıl kırılmadığını hâlâ anlamıyorum. Bu 2 seçenekte de 290 km/s hızla o virajda o duvara Max gibi giren Hamilton da olabilirdi. Max'in kopan bir süspansiyon parçası arkadaki Hamilton'ın kafasına gelip Senna'da olduğu gibi ölüme neden olabilirdi. Bu kadar ihtimalin olduğu o yüksek hızda bir sürücünün bilerek, kendisine bir şey olmayacağı malum olmuş gibi kaza yaptığını iddia etmek gerçekten sinirlendiriyor.

Arkadaş konuyu benim kuralları bilmeme kadar getirdi.
9. viraja gelene kadar Max'in yaptığı 3 kural 1 centilmenlik ihlalini göremeyen birinde konuyu buraya getirmem normal. Her sürücü çok defa bunları yarış içinde yapar ama Hamilton'ın 9. viraja gelene kadar bir ihlali olmadı.

O yarışta başlangıçtan itibaren ihlal yapan sürücü Max oldu, kirli yarışan sürücü son viraja kadar Max oldu, son virajda kazadan kaçınabilecekken kaçınmayıp gözü dönen sürücü Hamilton oldu. Bakıyorum, burada 2 taraf da bariz haklı ya da bariz haksız değil. Temas olmadığı sürece FIA'nın genellikle 3 maymunu oynadığı bir tercih zinciri var ortada.

Son düzenleme:
Norris Verstappen'e çarpıyor, Bottas da kontrolü kaybedip Perez'e yandan dalıyor.
Evet haklısın, yanlış yazmışım.
Alonso ile olan temas yarış olayıydı, bundan dolayı ağlaması komik geldi.
Hamilton'un ağlamadığı yarış yok ki. Nitekim Alonso da yarıştan sonra muhabirlerin telsizden Hamilton'un kendisine kızdığını söylemesi üzerine Alonso, Hamilton hep ağlıyor diyerek cevap verdi.😀

Normalde sıkıcı olan duvarsız Monaco da 2 yıldır güzel yarışlar izliyoruz.

Sainz iyiydi, beklediğim sürüşü yaptı ama Hamilton'a hiç direnemedi.
Lastikleri tamamen bitmişti. Ön tarafta en eski lastikler ondaydı. Hamilton-Alonso mücadele ederken bile onlardan kopamadı Sainz. Yarışın ilk bölümünde Latifi önünden çekildikten sonra muazzam turlar attı, çok hızlıydı. Daha iyi bir sonucu hak ediyordu.

Yalnız Alonso, Hamilton'ı daha erken kaçırmış olsaydı muhtemelen Vettel de hiç tutamayacaktı. Vettel'in savunma yönü bence Alonso kadar iyi değil.
Evet kesinlikle. Yukarıda ben de yazmıştım Alonso'nun savunması hem Ocon'a galibiyeti getirdi, hem de Vettel'in 2. olmasına neden oldu. Sainz'in geçtikten sonra 4-5 saniye fark vardı, Hamilton son turda farkı 1 saniye kadar indirmişti bile.

Daha iyi bir sonucu hak ediyordu.
Görünüşe göre Vettel'in DSQ olmasıyla dediğin oldu. :D :D Aston Martin haklılığını kanıtlayabilecek mi merak ediyorum.

Yukarıda ben de yazmıştım Alonso'nun savunması hem Ocon'a galibiyeti getirdi, hem de Vettel'in 2. olmasına neden oldu.
Alonso ne savunma yaptı dün, Hamilton'ın ağlamalarını izlerken bazı zamanlarda gerçekten zevk alıyorum. :D Mercedes de RBR gibi kendi hatasına baksın artık, formasyonda Ham direkt pite girip lastik değiştirseydi bugün açık ara kazandığını ve balını daha çok konuşuyor olurduk.

Sainz yarışı kazanacak temposu vardı, Latifi'ye nasıl o kadar takıldı anlamadım ben. Lastik saklamış olabilir. Bu pistte takip etmek zor, Williams düzlüklerde Ferrari'den hızlı geçemeyeceğini anlayıp tempo düşürdü gibi ama bu kendisine pahalıya mal oldu.

Vettel'in aracı FIA tarafından inceleme için Fransa'ya götürülmüş.

Geri
Yukarı